Strategie 4X

Witam, ostatnio mam ochotę na pogranie w jakąś fajną strategię 4X. Odrazu dodam, że nigdy wcześniej nie grałem w ten typ gier więc miło by było gdyby była przyjazna dla nowicjuszy tego gatunku :D Przyglądałem się trochę Endless Space 2 i Master of Orion ale tam jest tyle rzeczy, że boje się iż tego nie ogarnę i mnie to przytłoczy. Może ktoś coś polecić z wskazaniem dlaczego ? Chętnie przyjmę też jakiekolwiek porady co do gier tego typu.

A co to są strategie 4X?

Age of Wonders 3

oraz

Endless Legend

To najlepsze strategie 4x w klimatyce fantasy jakie wyszły w ciągu ostatnich kliku lat. Nie są trudne do ogarnięcia - ustaw normalny poziom trudności i graj, powinieneś sobie poradzić. A jakby co to zawsze możesz zmniejszyć poziom trudności do łatwego (ale polecam zacząć od normalnego bo łatwe poziomy trudności zwykle są projektowane dla ludzi którzy bardzo słabo ogarniają jakiekolwiek gry komputerowe).

W Age of Wonders 3 są dużo dużo lepsze bitwy, ale za to Endless Legend ma ciekawszy setting, ciekawsze oryginalne rasy oraz lepszą grę na mapie kampanii.
Ale obie te gry są równie dobre, po prostu każda ma inne mocne strony.

A z innych to mogę polecić jeszcze Planar Conquest, gra polskiej produkcji, też w klimatach fantasy. Bardzo dobra, ale nie aż tak świetna jak te dwie wyżej wymienione bo to nie produkcja AAA.

A co to są strategie 4X?

Expand , Explore , Exterminate i cos tam jeszcze. Czyli non omen kazda strategia.. Tylko z 4X to wyglada "jaksby sie znal" :P

Witam, ja gram w bardzo dużo gier 4X. Grywam najwięcej w Endless Space 2 (najlepsza gra gatunku moim zdaniem) oraz Age of Wonders 3 (bardziej nastawiona na konflikty niż politykę. Bardzo też cenię Endless Legend, Stellaris, Civilization 5/6 oraz Master of Orion.

Endless Space 2 uważam za najlepszą obecnie grę tego typu na runku i to nie bez powodu. Z całą pewnością ma najlepiej rozbudowane zarządzanie polityką wewnętszną. Oczywiście nie na poziomie Paradoxu, gdzie skomplikowanie faktycznie jest duże, ale w ES2 czuć to, że Twoi ludzie mają poglądy, na które w różne sposoby możesz wpływać, ale przede wszystkim musisz mieć na uwadze, jeśli zechcesz wprowadzić pewne ustawy. Ponadto ma świetnie zaprojektowany system walki i budowy statków, dzięki któremu sposobem i dobrą taktyką łatwo jest wygrać ze znacznie silniejszym militarnie graczem, jeśli tylko znajdzie się u niego lukę w jego projektach statków, jak chociażby typ osłon, zasięg ostrzału, na jaki można sobie pozwolić, czy niekorzystne rozstawienie szyków, a takie rzeczy dość łatwo przeoczyć. Ponadto rasy są bardzo różnorodne i ta różnorodność jest jeszcze większa niż w Endless Legend. Obecnie do dyspozycji jest 8 ras (+możliwość stworzenia własnej mieszając różne perki), z czego każda ma kilka swoich mechanik oraz charakter, choć nawet grając rasą pacyfistyczną czy handlową, przy odpowiednim rozegraniu działań swojej polityki wewnętrznej jesteś w stanie wykreować społeczeństwo nacjonalistyczne. Coś co ma dla mnie duże znaczenie w takich grach to polityka zewnętrzna, czyli relacje z innymi graczami. Sytuacja często stawia przed dwoma graczami sytuację, w której to czasem bardziej opłacalne jest wypowiedzenie wojny, a czasem zawarcie sojuszu, lub chociaż pokoju i wzajemny handel. Wszystko zależy od różnicy militarnej, nacisku społecznego czy wpływu pomniejszych frakcji. Ponadto jest możliwość zwycięstwa wspólnego, kiedy to zwycięscami rozgrywki rozstaje dwóch sojuszników, choć warto mieć na uwadze, że nie każdy lubi dzielić się zwycięstwem i zwyczajnie sojusznika zgładzić, by móc zapewnić zwycięstwo tylko sobie.

Coś czego mi brakuje w ES2 najbardziej to dwie rzeczy: Kongres międzyimperialny / szczyty polityczne (zapewniający ustawy międzynarodowe, na które głosują wszyscy gracze) oraz Szpiegostwo / System wywiadu. Gra jest jednak wciąż rozwijana i młoda i jestem przekonany, że oba z tych elementów jeszcze się w grze pojawią, zwłaszcza ten drugi, który jest tylko kwestią czasu.

Ja polecam Stellaris, wg mnie jeden z najlepszych 4x ostatnich czasów. W dodatku ciągle jest rozwijany i poszerzany o nową zawartość.

AI jest na bardzo dobrym poziomie, potrafi zaskoczyć, nie oszukuje w postaci bonusu do surowców na wyższych poziomach trudności. Bitwy są przepiękne.

Sama gra przejdzie niedługo gruntowny rework, praktycznie będzie to zupełnie inny gameplay niż obecnie, więc jak chcesz sprawdzić jak to wygląda obecnie przed zmianą to radzę się spieszyć. Rework wraz z nową zawartością pojawi się najprawdopodobniej przed świętami.

Ja polecam Stellaris, wg mnie jeden z najlepszych 4x ostatnich czasów. W dodatku ciągle jest rozwijany i poszerzany o nową zawartość.

AI jest na bardzo dobrym poziomie, potrafi zaskoczyć, nie oszukuje w postaci bonusu do surowców na wyższych poziomach trudności. Bitwy są przepiękne.

Sama gra przejdzie niedługo gruntowny rework, praktycznie będzie to zupełnie inny gameplay niż obecnie, więc jak chcesz sprawdzić jak to wygląda obecnie przed zmianą to radzę się spieszyć. Rework wraz z nową zawartością pojawi się najprawdopodobniej przed świętami.

This. Jedyny minus Stellarisa na chwilę obecną to bitwy kosmiczne (oby też zostały zmienione). :)

Witam, ostatnio mam ochotę na pogranie w jakąś fajną strategię 4X. Odrazu dodam, że nigdy wcześniej nie grałem w ten typ gier więc miło by było gdyby była przyjazna dla nowicjuszy tego gatunku :D Przyglądałem się trochę Endless Space 2 i Master of Orion ale tam jest tyle rzeczy, że boje się iż tego nie ogarnę i mnie to przytłoczy. Może ktoś coś polecić z wskazaniem dlaczego ? Chętnie przyjmę też jakiekolwiek porady co do gier tego typu.