Świeżak w BDO - Pro tipy? Klasa postaci?

Yoł yoł :smiley:
Zaczynam przygodę z BDO po raz pierwszy ale mam już pewne doświadczenie w MMO. W tym mam też swój wybrany styl grania i ulubiony rodzaj postaci. Dlatego też proszę o dopasowanie postaci typu:
Walcząca w ręcz
Maksymalnie agresywna
Dashe mile widziane (im więcej tym lepiej)
Możliwie najszybszy i mocny burst
Postać raczej polegająca na agresywnym “wbijaniu” niż atakach z zaskoczenia czy sklejaniu jakiegoś turbo długiego kombo.
Zwyczajnie lubię postacie typu high risk - high reward.

Oraz przyjmę wszelką pomoc (w postaci pro tipów na start), jakieś “wprowadzenie”, jak również jestem chętny do gry z jakąś osobą czy integracji w większym gronie.
Preferuje kontakt przez Team Speak-a.

  1. jesli chodzi klasy postaci to polecam obejrzeć sobie awakeningi na stronie BDO (zjeżdzasz na dół, klikasz klase, strzałkę obok dużej sylwetki postaci i watch combat video). Z postaci walczących wręcz powinien ci się spodobać ninja, striker/mystic, albo musa - tutaj po prostu obejrzyj sobie wspomniane awakeningi. Honorable mention : sorceress i warrior. Ta pierwsza na awakeningu korzysta z kosy, walczy w zasięgu wręcz, ale ma też parę skilli na średni dystans (postać najczęściej określana high risk - high reward), a warrior z kolei może i nie jest jakiś turbo szybki, ale ma mocne ataki i jest nastawiony typowo na ofensywę (dwuręczny miecz). Ot, po prostu musisz sprawdzić co ci bardziej odpowiada.

  2. Nie wiesz co robisz? Rób questy. Dają ci darmowe inventory sloty, itemy i silvera. A prócz tego są wymagane by odblokować masę przydatnych funkcji takich jak wróżki, namiot, blackstar weapon i parę innych. Później jak nabierzesz doświadczenia to na kolejnych postaciach możesz sobie poradzić bez robienia questów.

  3. Czytaj item description. Nie, to nie żart - masa pytań które ludzie na czacie zadają “do czego służy ten item?” albo “gdzie to oddać?” ma odpowiedź w opisie itemka/questa, ale oczywiście nikt ich nie czyta… :stuck_out_tongue:

  4. Itemy nie są zależne od levela. Znaczy to tyle że możesz najlepszą broń w grze nosić już od pierwszego poziomu. Jednakże gear nie ma znaczenia do 50 lvl’a bo i tak wszystko szybko pada. Powyżej 50 juz musisz zająć się kupnem/upgrade’m sprzętu, bo tu już bez dobrego sprzętu ani rusz.

  5. jak masz dostep (30 dni od stworzenia konta/powrotu po dłuższym okresie) to graj na kanałach olvia - darmowe 100% więcej expa. Jedyne ograniczenie to 58 lvl i 99% (59 lvla tu nie wbijesz), albo wspomniane 30 dni. Potem musisz grać na normalnych kanałach z całą resztą.

  6. traktuj innych graczy tak jak traktujesz sam siebie. Czyli : nie kradnij komuś spota i nie podbieraj komuś mobków (wyjątkiem są spoty gdzie wszyscy biegają bez celu bo nie ma tam żadnej rotacji). I nie zabijaj kogoś jesli był na spocie pierwszy. Już wyjaśniam - jak będziesz próbował ukraść spota to typ po prostu cię zabije. Będziesz kradł moby - typ cię zabije. Zabijesz kogoś kto expił na tym spocie już 2 godziny? Zaufaj mi - będzie wracał raz za razem na to miejsce choćby po to by ci życie uprzykrzyć tak jak ty jemu (sam za ginięcie od gracza nic nie traci po za czasem). A ty przez ciągłe zabijanie go będziesz miał negatywną karmę przez co każdy gracz może cię zabić bez kar, nie będziesz miał wstępu do miast (bo będziesz przestepcą i strażnicy będą się na cb rzucać), a także będziesz miał szansę na stracenie poziomu ekwipunku (a stracenie TET dandeliona/kutuma może trochę zaboleć, zwłaszcza gdy cię nie stać na jego ponowne wbicie).

  7. powyżej 58 lvla pilnuj by zawsze mieć elion’s tear w plecaku. Są to fiolki dzięki którym możesz się wskrzesić bez straty expa gdy zginiesz od mobka. Nawet jeśli wiesz co robisz i nigdy nie zginąłeś… to możesz mieć laga/dc, a po wróceniu na serwer okaże się że postać zginęła. Głupia sytuacja, a można było temu zapobiec

  8. Loyality otrzymujesz za kazdy dzień logowania (100pkt/dzień), więc warto zaglądać do loyality shopu który ma specjalną zakładkę w IS zatytułowaną “loyality” (domyslnie do IS wchodzisz klawiszem F3). Są tam najróżniejsze rzeczy : od wspomnianego elion’s tear, przez dodatkowy udźwig, dodatkowe miejsce w plecaku, aż po przedmioty eventowe. Ostatnio dla przykladu za 53 loyality (dostajesz 100/dzień) można było kupić 53 scrolle z 530% expa (każdy scroll trwał godzinę). Całkiem fajny “upominek” :slight_smile:

yo!
Dzięki śliczne za odpowiedź, zacząłem gre ale nadal nie jestem w stanie zdecydować się miedzy Lahn czy Maehwa. Wogole ciężko mi cokolwiek sensownego wyszukać na temat Lahn i różnic między tymi postaciami. Która z nich lepiej sprawdza się w eliminowaniu pojedynczych targetów / ma lepszy burst? Maehwa jest mega mobilna nie wiem czy nie okaże się dla mnie za trudna bądź przekombinowana (ponoć walka polega na szybkie combo, ucieczka, powtórz).

Zastanawiają mnie też różnice między ninja a kobietą ninja. (Prócz broni której władają po awakenie).

Tak więc gdybym mógł prosić jeszcze o jakiś konkretniejszych opis Lahn,
wskazanie najistotniejszych różnic między nią a maehwa
oraz między damską a męska ninja byłbym mega wdzięczny.
Oczywiście wszystko po awakeningach bo dopiero wtedy zaczyna się sensowna gra w którą celuje :stuck_out_tongue:

Największa różnicą jest brak graba u maehwy. Dodatkowo nerfy na stamine wyłączyły maehwe z długiego gonienia wroga, dobicia go i ucieczki gdyż obie te postacie pełnią bardzo podobną role w pvp.
Lahn ma dużo więcej SA i lepsze AoE, ale gra się nią jakoś tak…wolno? W moim odczuciu brak cancelowania niektórych animacji bardzo utrudnia czyszczenie. Przynajmniej mam takie odczucie gdyż obie postacie mam na 60lvl/250ap i maehwą czyszcze spota szybciej i płynniej. Może kwestia tego, że maehwą grałem o wiele dłużej niż lahn.
Co do samej lahn to o ile bardziej wolę maehwę, tak Lahn jest teraz w lepszej pozycji. Łatwa do nauki, duże AoE, kopniaki pre-avaken i grab robią z niej bardzo solidny pick 1v1. Co do dużego AoE to obie postacie ssą choć wydaje mi się, żę maehwa ze stigmą i petalbloomem przynajmniej kogoś zabije zanim padnie :joy:

Co do damskiej a meskiej wersji (prócz awa) to
Ninja = Shuriken
Kunoichi = Kunai (block & stab)

Najważniejszym aspektem każdej klasy postaci jest styl walki. Cała reszta czyli bloki, graby, super armory to tylko dodatek. I z tej perspektywy przedstawię ci klasy :

  1. Lahn - postać która doskakuje do przeciwnika, wywala AoE skille (bardzo mały zasięg, duży dps), po czym przyciąga sie łancuchem do kolejnego przeciwnika lub zbitej grupki i kolejnym AoE ich zabija. Dużo skilli jest tzw point blank - działają dookoła postaci (360 stopni), niski zasięg, duży dmg.
  2. Maehwa - dużo skilli “popychających” naszą postać do przodu (szarża to to nie jest, bo zaledwie krok czy dwa do przodu), większość skilli jest w kształcie stożka przed nami, postać nie ma ataku obrotowego (większość klas naciskając np LPM + A robi obrót w lewo z atakiem). Walka polega na tym że ustawiasz przeciwnika przed sobą po czym burstujesz go w ułamku sekundy. Postać ma bardzo duży dmg, ale kosztem tego że prawie wszystkie jej skille atakują tylko obszar przed nią. Jedni ją za to pokochają, inni znienawidzą - podobnie wygląda walkiria która korzysta z lancy, też atakuje cele głównie przed sobą, a nie wokół.
  3. Ninja - korzysta z zestawu mieczy i katan, zadaje chyba największy dmg na jeden cel, ma fajnego, długiego dasha do przodu, walczy TYLKO w bardzo bliskim zwarciu.
  4. Kunoichi - dziwnie się walczy czakramem, ale przyjemnie. Zdziwiło mnie to że jest to postać… w równej mierze walcząca wręcz co dystansowa. Ma parę doskoków do przeciwnika, ma 3 mocne skille zasięgowe, posiada op kręciołek który jeszcze ją mocno leczy, a także blok aktywowany spacją nawet podczas używania innego skilla

I to by było na tyle, mam nadzieję że pomogło ci to w wyborze twojego przyszłego koksa :smiley:

1lajk

bardzo mi pomogło, już wiem że Maehwa jest stworzona dla mnie, przynajmniej patrząc na ten opis ma wszystko to czego “pragnę”, a jej wady wcale mi nie przeszkadzają. Dziękuje ślicznie!

Maehwa zdecydowanie odpada, jeśli chcesz wbijać we wrogów. Brak Super Armora na najważniejszych skillach sprawia, że na large scale nie masz co myśleć nawet. Odnośnie 1v1 - top mid tier.
Jeżeli już to bardziej Musa Ci spasuje :slight_smile: i to ta klasa polega na wbijaniu i wychodzeniu. Wysoki przelicznik AP sprawia, że na 280lv wystarczy Ci 2 skille na pozamiatanie wrogów :wink:
Sam gram Maehwa (268 ap) i lubią ją przez mechanikę, ale wad jest sporo i nie polecam na start :wink:

A propo klas może ktoś opisać archera i wizarda bardziej po kątem 5vs5?

5v5 to rzadkość, to nie MOBA ;p
Obydwie klasy są dobre w Large scale :wink:
Archer 281 ap+ jest straszny :slight_smile: Wizard natomiast jest dość istotny przez skille oraz AoE, ale nie jest to jakaś topowa klasa. Graj klasą, która Ci odpowiada i tyle :wink:

No, ale masz areny czy tam pole bitwy coś takiego na grupowe PvP.

witam
jako że też jestem świeży to po co zakładać podobny temat
Więc chciałem napisać tutaj
Co polecacie wizard czy ninja dla świeżego gracza ?
mam dylemat bo lubie i magów w grze i samurajów ( awakening ninjy )

Daj sobie spokój z tym crapiszonem, szkoda czasu.

Zrób jako pierwszego Wizarda, gridnowanie będziesz miał łatwiutkie i ma potężne AoE. Ninje zrobisz drugiego jak już będziesz miał jak zarabiać na spotach wizardem :slight_smile: Porównanie w czyszczeniu pomiędzy wizardem a ninją jest jak niebo a ziemia.

Bierz muse totalne op na pve albo archer a. Wizarda zostaw bo jest wolny

To dodatek do walk, który nie jest tak bardzo oblegany, prawie wręcz marginalny;) Grupowe pvp, które jeszcze jakoś żyje (i na niektórych kanałach) to Red Battlefield, gdzie i tak 90% zależy od gearu :slight_smile: Możesz zrobić triala postaci i przetestować je, jednakże na wspomnianym wyżej trybie grają zazwyczaj osoby mocno zaznajomione z mechaniką klasy :wink:

Wizard. Ninja będzie za trudny dla Ciebie na starcie :wink: Wizard dodatkowo ma pasyw do obrażeń, który na niskim gearze daje dużą przewagę :slight_smile: Ponadto, ostatnio ta klasa dostała boosta, więc… :wink:
Wizard - low APM, Ninja - High APM (cały czas, nawet przy grindowaniu)