Upgrade komputera :)

Siemka, tak jak w temacie chciałbym zrobić upgrade kompa. Kwota jaka jestem w stanie przeznaczyć na chwile obecną to 1500 zł.
To mój obecny sprzęt:
AMD Radeon Hd 7770 2gb
8gb Ram DDR 3
Intel CORE i3 -3210 3.2 ghz
Płyta główna ASRock H61M-DG3
Sam stworzyłem coś takiego : https://www.morele.net/inventory/info/9a2e0403/
Wiem ,że w moim zestawie nie ma karty graficznej ale wydaje mi się ,że ta obecna by jeszcze “stykła” na czas póki nie dozbieram na coś pokroju 1050ti wzwyż. Czekam na rady/propozycja :slight_smile:

A do czego ma być ten komputer ? Rozumiem, że o gier, bo do pracy to byś brał ale procesor AMD z wyższej półki (stanowczo wyższej).
Ja bym ci proponował coś takiego https://www.morele.net/inventory/info/76451c81/
Grafike jak masz już brać, to tylko rtx, wywodzić się na temat “dlaczego” chyba nie muszę, ta co podałem w konfi jest jak w mordę strzelił, mam podobną tylko że 2070 OC i sobie chwalę. Co do ramu, to moja propozycja (CL15) jest szybsza jak twoja(CL16), patrz nie tylko na taktowanie, ale na opóźnienia bo to jest istotne .
Nie od dziś wiadomo, że do gier lepsze są procki intela i taka prawda, nie da się zaprzeczyć, no chyba że się cebulaczy (bo amd jest tańsze…)
Ten tu będzie dla ciebie aż nad to, na turbo rozkręca się do 4.1 GHZ, pryndu też mniej zje jak amd. Do gry w FHD, bo zakładam że w takim przedziale cenowym raczej w 2k grać nie będziesz (komfortowo w ponad 60FPS), spokojnie ci wystarczy. Do tego proponowałbym ci jakiś m2 ssd na system, przynajmniej te 128 GB, uwierz że przeskok będziesz miał ze zwykłego HDD niesamowity, kwestia odpalenia pc, to są sekundy.

Jeżeli zostaniesz przy obecnej płycie głównej to możesz zmienić procka na i5 3570 ( nowy na allegro do 300zł ) lub i7 3770 ( od 700zł ). Jeśli nie boisz się OC to procki w wersji K ale wtedy dokładasz do chłodzenia ze 150zł i musisz sprawdzić czy twoja płyta pozwala na sensowne OC. Karta graficzna z przynajmniej 6gb ramu: gtx 1060 lub rx 580 ( używane kupisz za 650zł ). Możesz też wymienić ram na 16 gb ( 2400 Mhz chodzi po 500zł ).
Ceny części jeszcze spadną bo na dniach wyjdzie gtx 1650 a chyba w połowie roku Ryzen 3.

A SSD kolega posiada?

SSD też mam zamiar kupić, obecnie na nie posiadam.

Twoja propozycja bardzo mnie zaciekawiła ze względu na koszty (cebula alert), z tego co czytam ten procek wciąż świetnie sobie radzi (i5 3570) :smiley: Za ok 1700 zł przy używanej karcie mógłbym zrobić solidny upgrade :slight_smile: Wielkie dzięki za propozycje :wink:

SSD to podstawa w pierwszej kolejności polecam wymianę starego HDD na SSD
Zamiast kupować lepszy procesor i ramy wymień dysk

Bez przesady już z tą podstawą, jak chce jednak robić upgrade kompa by miał lepsze osiągi to na pewno SSD nie jest dla niego priorytetem :smiley: Raczej tyle jeszcze wytrzyma na tym HDD.

Sądząc po kwocie to myślisz o 16gb ramu ? Bo tak sobie przypomniałem, że nie wiadomo czy twój obecny zasilacz jest wystarczająco mocy aby uciągnąć nową konfigurację. Może lepiej 8gb i zasilacz, bo jakby nie patrzeć to 16gb jest na wyrost w tym zestawie.

W te +/- 1700zł juz wliczyłem kupno zasilacza (SilentiumPC Vero L2 600W ) :slight_smile: