Wasza recenzja mojego pomysłu na grę MMO typu Saper

Zrób zwiad rynku. Zobacz ile i jakie gry są na przeglądarkę. Oszacuj jakie masz szansę na minimalny sukces. Nie będę oszukiwać, że będzie to totalna klapa i zmarnowany czas. Na telefon w unity zrobisz grę o wiele szybciej i łatwiej oraz więcej zarobisz.

Jeśli jesteś dobrym programistą, to na Twoim miejscu spróbowałabym się zatrudnić w jakiejś firmie związanej z tworzeniem gier. Da Ci to pieniądze, spokój ducha i możliwość rozejrzenia się w branży. Po godzinach możesz rozwijać dosłownie dowolny projekt bez martwienia się, czy to wypali.

Natomiast nie chcę być niegrzeczna, ale skrypt z losowaniem to jest coś, co się robi po jednym dniu nauki np. Pythona… Jest w prawie każdej książce do nauki podstaw i nie nazwałabym tego nawet grą. Od samego skryptu według mnie ciekawsza jest strona internetowa. Zauważyłam, że chyba sam ją zrobiłeś (w sourcach nie widziałam żadnego Wordpressa). Uważam, że powinieneś przy tym zostać i rozwijać się dalej w tym kierunku, bo strona jest w porządku.

@ReinRe Masz rację nie korzystam z Wordpresa bo do zabicia muchy nie potrzebna jest armia z armatami a mała szmatka. Wordpress to najgorsza z możliwych opcji jaką można wybrać aby zrobić sobie stronę. Traci się mnóstwo pieniędzy ale po to został wymyślony aby ludzie płacili za wygodę, która należy modyfikować bo nadaje się tylko do kilku rzeczy.

Co do pracy to posiadam ale po godzinach chciałbym coś zacząć robić bo ostatnio praca tak mnie WQ…a że przydało by się odreagować i skupić na czymś przyjemniejszym czyli na pisaniu gry.

Ale po wczorajszej rozmowie z synem, który wskazał mi drogę czyli GÓWNIANE GRY bo tylko takie teraz się sprzedają, schowałem swoje ambicje na coś profesjonalnego i dopracowanego i zaczynam uczyć się pisania gier 3D w Unity.
Jeśli mi coś wyjdzie takiego grywalnego do pokazania to się pochwalę. Grywalne znaczy się kwadraty i tyle :wink: ponieważ aby stworzyć grę musi być klimat, a aby był klimat musi być zaprzęgnięty zmysł plastyczny, którego mi brakuje.

Ja dłubię sobie hobbystycznie w “Unity” od 5 lat, wybrałem ten silnik, ponieważ jest według mnie bardziej przyjazny indykom niż np taki “Unreal”. Z tego co się orientuję, “Unity” ma też chyba największe “community” ze wszystkich silników do tworzenia gier - co przekłada się na jakieś tam korzyści.
Zresztą, mam za słaby komputer do tego aby używać “Unreal engine”.

Ale wracając do tematu…
Jeśli porywasz się na tworzenie gry 3D - musisz liczyć się z falą krytyki, ponieważ ludzie odruchowo będą porównywali twój projekt do innych gier 3D (takich jak np Black Desert). Ja też próbowałem przez pierwsze 2 lata robić coś 3D, ale poszedłem po rozum do głowy i przesiadłem się do środowiska 2D. Przy tworzeniu gry 3D jest o wiele więcej roboty i różnego rodzaju pułapek. No chyba że robisz coś brzydkiego jak “Minecraft”.

@Szeptun W moim przypadku mam pod górkę z pisaniem gdyż używam starego Unity 2018 LTS,. Moje środowisko pracy to Linux a jedynie tą wersję udało mi się zainstalować za pomocą UnityHuba. Problemy sprawia jeszcze VS Code także nie mam lekko ale na pewno jakoś uruchomię środowisko do pracy. Nie mogę zmienić na MD bo okna w tym 2018 się nie pokazują poprawnie a już na pewno to od preferencji (jest kilka ekranów od monitora), ale ja tak mam przeważnie, na szczęście nie poddaje się tak łatwo.

Brzmi kiepsko (mam na myśli te przeszkody), ja pracuję na nowszej wersji silnika czyli Unity 2019.4.x i tworzę kod w czystym C#.
Ale już wstępnie sprawdzałem stabilność wersji 2020.1.x i jest ok, tyle że nie śpieszy mi się z przesiadką.

@Szeptun Udało mi się wczoraj zainstalować tą samą wersję co Twoja. małymi kroczkami doszedłem do tego że instalacja z dodatkami powodowała błędy, ale czyste unity poszło, a nastepnie zainstalowałem sobie każdy z dodatków i poszło bez problemu, dziwne ale działa.
Mimo iż VS Code cały czas pluje błędami to mogę programować. Bardzo uciążliwy jednak jest dla mnie brak autosugestii ze strony IDE ponieważ muszę każdą metodę pisać z palce a już się od tego odzwyczaiłem.

Problemem nie działania wielu rzeczy była jednak ta stara wersja, w tej 2019 wszystko działa jak trzeba. W 2018 nie mogłem nawet poprawnie zrobić podstawowego sterowania Playerem, a może mogłem tylko nie działało to jak zaprogramowałem, tu jest bajaderka.

Czy gdybym miał jakiś poważny problem z kodowaniem to mogę na Ciebie liczyć?

Przeceniasz mnie, ja jestem amatorem i nawet jakbym chciał, to mam za małe kompetencje. :wink:
Mam znajomego który uczył mnie programować i nadal mi pomaga gdy mam jakiś problem, więc sam raczej nie nadaje się aby komuś pomagać.
Co jakiś czas mam jakieś problemy, które w większości wypadków udaje mi się pokonać samemu, także metodą prób i błędów, ale czasami nie daję rady i wtedy pomaga mi mój nauczyciel.

Mogę przypomnieć o kilku podstawowych sprawach:

  • pamiętaj o zasadzie ze starego kawału w którym informatyk radzi: “jeśli samochód się zepsuł, spróbujmy z niego wyjść i wejść jeszcze raz” ( bo to naprawdę czasami działa)
  • wiele problemów wynika z niekompatybilności assetów z Unity asset store, często w takich sytuacjach pomagają autorzy danego pakietu (ale nie zawsze)
  • czasami (rzadko) pomaga skasowanie z projektu gry, katalogu “Library”, przy ponownym uruchomieniu projektu, biblioteki zostaną automatycznie odbudowane i naprawione.

I ogólna życiowa porada ;):
Błędy i problemy z działaniem - to chleb powszedni twórców nie tylko gier, ale generalnie wszystkiego w życiu. Więc sztuką tworzenia jest cierpliwość i umiejętność radzenia sobie z błędami i przeszkodami, nie tylko technicznie ale także emocjonalnie.
Chociaż są wyjątki :wink: ale to inny temat.

@Szeptun Dzięki za rady. A tak w ogóle to masz jakąś gierkę, którą można zobaczyć, jaki poziom tej niby amatorki reprezentujesz :wink:

Przez pomyłkę skasowałem tą wiadomość i nie jestem w stanie już jej odtworzyć.

@Szeptun kilkanascie minut temu zacząłem grać w grę totalbattle.com tylko po to aby sprawdzić jak wygląda aktualnie reklamowana gra przeglądarkowa.
Piszesz mi o podstawowych sprawach ale sam nie wierzysz w siebie i swoje umiejętności. Pamiętej żeby się nie poddawać i to co Ty uważasz że uważają inni nie znaczy że ma miejsce.
Rób swoje i nie rób do szyflady jak ja robiłem do tej pory, pokaż to światu, wyciągnij wnioski ale nie od troli tylko ze statystyk. To tak jak z robieniem kanału YT ale zakrywaniem twarzy bo się boisz pokazać kim jesteś bo np masz piegi a za co ludzie mogą Cię pokochać. Ja wiele razy chciałem zrobić kanał na YT ale jak posłuchałem swojego głosu stwierdziłem że nikt nie mnie zrozumie i sobie darowałem. Teraz wiem że ludzie Ci dobrzy nie zwracają uwagę na to jak wyglądasz jak mówisz tylko co sobą reprezentujesz.
To zrobimy tak jak zrobię coś co można pokazać, nagram filmik na YT aby się pochwalić swoimi osiągnięciami czyli podstawami podstaw :wink:
A tak na marginesie to zaczynam uczyć się też Blendera abym mógł sobie modele sam robić.
Syn stwierdził że robimy grę typu parkur z trybem sandbox zakładam że w daleeeeeeekiej przyszłości :rofl:

Zostawmy mnie, bo to nie ten temat.

No to bardzo wysoko sobie postawiłeś poprzeczkę.

Nie wiem ile masz wolnego czasu i jaka jest twoja wydajność, ale zastanów się czy starczy Ci czasu i energii na to aby jeszcze dodatkowo uczyć się tworzenia modeli.

Dość szybko i zgrabnie przeskoczyłeś z projektu “sapera” do sandboxowej gry 3D typu “parkur” + nauka tworzenia własnych modeli.
No ale jesteś dorosły i chyba wiesz co robisz.

edit//
Po raz kolejny zamiast napisać nową wiadomość, włączyła mi się edycja poprzedniej - która w wyniku tego, uległa skasowaniu, jest to głównie wina mojego niedopatrzenia, ale niewygodna forma tego forum - też się do tego procederu dołożyła.

Proszę bardzo odtworzyłem ją dla ciebie, tak śledzę i notuję wszystkie twoje wiadomości(a tak na serio to na forum jest opcja gdzie można podejrzeć wszystkie edycje postu jakie się robiło) ;p

W sumie to pierwsze modele w Blenderze już wykonałem bo to prosta sprawa jest, gorzej z ciekawym teksturowaniem.
Aktualnie jestem na etapie skryptów do wślizgów i biegania po pochyłej ścianie tak aby Player ześlizgiwał się ze ściany.
Oczywiście nie mam animacji Playera tylko widok z pierwszej osoby.

Mi również skasowało poprzedni wpis, bo chciałem ten edytować kilka razy, a on nadpisał poprzedni wpis tym aktualnie edytowanym, czyli to feler podczas edycji na tym forum.

@Lowiczak
Ja na początku swojej przygody z tworzeniem gry komputerowej (bo planszówki robiłem już jako dziecko) też chwyciłem motykę i pobiegłem ku słońcu (gra 3D)
Ale dotarło do mnie że zrobienie ładnej gry 3D, zoptymalizowanej o świetnych animacjach itd… to za dużo dla mnie, więc przeskoczyłem do środowiska 2D.

Ale wiem jak mogę Ci trochę pomóc, otóż mam wykupione licencje na niektóre topowe assety, jak np ten —>
https://assetstore.unity.com/packages/3d/characters/animals/horse-animset-pro-riding-system-79902

albo ten —>
https://assetstore.unity.com/packages/templates/systems/third-person-motion-controller-15672

albo ten —>
https://assetstore.unity.com/packages/tools/terrain/gaia-2-terrain-scene-generator-42618

albo ten —>
https://assetstore.unity.com/packages/tools/particles-effects/aquas-water-river-set-52103

Mogę Ci ich użyczyć, abyś sobie potestował, oczywiście gdybyś chciał je wykorzystać w swoim projekcie, musiałbyś wtedy za nie zapłacić, no ale to chyba oczywiste.

https://assetstorev1-prd-cdn.unity3d.com/key-image/c7b2251b-2932-49ff-9d1d-cb52ea638f0a.webp

Ten pakiet wygląda jakby miał animację dla parkuru, sprawdzałeś czy faktycznie są te animacje co na zdjęciach?
Na razie się uczę, totalne początki, byłem zadowolony że udało mi się zrobić chodzenie za obrotem kamery :wink: Ale fakt może analiza takiego pakietu jak to jest zrobione w jakiś sposób by pomogła.

Odnośnie robienia ładnej gry, taki jest cel każdego ale ja staram się to robić jak małe dziecko czyli: najpierw podnoszenie główki, leżenie na brzuszku, raczkowanie, chodzenie, denerwowanie rodziców, nieustanna nauka, stanie się programistą.

Tylko czy starczy na to wszystko czasu?

Używałem tego pakietu 3 lata temu, i pamiętam że były tam różne rzeczy, wspinanie się, wskakiwanie, przeskakiwanie o różnych stopniach itd… akurat nie kojarzę ześlizgiwania się… ale sądzę że to co jest na filmach/zdjęciach jest też w pakiecie.
To część możliwości tego pakietu sprzed 3 lat —>


Korespondowałem z autorem tego pakietu 3 lata temu, gdy próbowałem swoich sił w 3D, jest bardzo pomocny i sądzę że jeśli napiszesz do niego, na forum czy prywatnie, to powinien udzielić Ci informacji w rozsądnej formie i zakresie.

Jeśli chodzi o pakiety do sterowania postaciami w grach 3D to temat rzeka. Osobiście nie czuję się na siłach aby samemu taki zrobić, to znaczy mógłbym ale zajęłoby mi to tak dużo czasu że to nie miałoby sensu.
Ja skupiam się na tworzeniu koncepcji, mechaniki, zasad gry itp, natomiast animacje, grafikę i inne podobne sprawy - kupuję gotowe. Chociaż zdarza się że czasami zrobię coś samemu, albo zmodyfikuję (np grafiki 2D które kupiłem, zmodyfikowałem/rozbudowałem pod swoje potrzeby)

Z pakietami do sterowania jest ciekawa sprawa, np ten który pokazałeś charakteryzuje się tym że czynności takie jak wspinanie się czy skakanie zależą od pozycji postaci względem otoczenia, czyli w modelu postaci są “czujniki” które na bieżąco sprawdzają takie rzeczy jak np wysokość ściany do której podchodzisz i na tej podstawie ustalają jaka czynność i animacja jest dozwolona. Plusem takiego rozwiązania jest to że praktycznie dowolny teren/obiekt jest obsługiwany.
Natomiast inny popularny pakiet działa inaczej, mianowicie tak że każdy obiekt/teren w grze musi obsługiwać poruszanie się po nim, co wymaga dopilnowania tego i jest dużo bardziej pracochłonne przy tworzeniu świata gry, ale być może generuje mniej błędów przy poruszaniu się w gotowym projekcie… trudno ocenić… to tylko moje amatorskie hipotezy…

Uważam że animacje, modele i poruszanie się w grze 3D, a jeszcze jest np walka - to jest coś czym powinna się zająć dodatkowa osoba i tylko tym. najlepiej oczywiście mieć cały zespół.
Ech…
Zmierzam do tego że trudno będzie Ci zrobić samemu rozbudowaną grę 3D - gdzie oprócz szeregu innych rzeczy, dodatkowo jeszcze będziesz zajmował się tym co w normalnej firmie takiej jak np Blizzard robi osobny dział złożony z iluś tam ludzi.

Faktycznie masz rację, coraz bardziej się przekonuję że miały być małe kroczki ale nie z malusią motyczką i dużym słońcem. Posłucham się głosu rozsądku i przekonam siebie że to jest na razie nauka a nie pisanie gry przez zawodowego game developera.

Skupię się na napisaniu scenariusza czegoś prostego, prościutkiego co można zrobić podczas nauki wieczorami w 1 miesiąc.

Wracam z tematem Sapera :wink: Miałem nieco wolnego czasu więc wieczorkami przepisywałem sobie silnik MMO. Powstaje Saper. Mam w związku z tym pytanie.
Jaki styl graficzny Waszym zdaniem jest ciekawszy taki bardziej rysunkowy jak tartak czy bardziej realistyczny jak budynek? To ma być gra przeglądarkowa w stylu MMO Saper, głównym tematem jest kooperacja, rozwój, rozbrajania ładunków wybuchowych na polach minowych, mostach, w budynkach… jaki byście preferowali styl.
Screenshot_2021-03-14 Hello AppController