WoW - serwer dla początkującego

Witam :slight_smile:

Chciałbym po raz 1 przetestować legendarnego wręcz WoW’a po stronie Alliance. Moje pytanie - jaki serwer powinienem wybrać? Polecany jest często Burning Legion, ale też często spotykam się z negatywnymi opiniami na jego temat (dużo trolli, toksyczność itp.).

Na czym mi zależy:

  • Brak PvP (nie wiem jak działa w WoWie, ale nie lubię PvP)
  • Duża ilość gildii polskich (w szczególności for fun) po stronie Alliance, a najlepiej po obu dla równowagi z ludźmi, którzy nie boją się używać voice chatu (tak na ciebie patrzę FFXIV!..)
  • Brak kolejek do logowania

Pytanie dodatkowe - czy WoW jest oficjalnie po polsku?

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam

Wybór realma, wiąże się jedynie ograniczonym dołączeniem do gildii, oraz crossem z niektórymi realmami. Nie ważne czy wybierzesz Burning Legion czy załóżmy Silvermoona, to i tak będziesz spotykać ludzi z różnych serwerów (wyjątek serwery RP i vice versa), więc jeżeli stawiasz na polskie gildie to polecam, któryś z powyższych realmów.
Ewentualnie możesz szukać gildii na tej stronie wowcenter.pl

Kwestia non-pvp. Od razu mówię, nie oczekuj po tym zbyt wiele. Zacznijmy od tego, że w wowie panuje dodatek, który wręcz jest nastawiony na walkę pomiędzy frakcjami (w teorii), lecz jeżeli nie masz ochoty tłuc się na mapie z hordziakami, to jest coś takiego jak war mode i zalecam ci go wyłączyć (o ile nie boli cię fakt, że wtedy nie dostajesz boosta do XP).

I nie wow nie jest po polsku, lecz grupa moderów pracuje nad spolszczeniem skilli, questów (nie orientuje się czy ten projekt jest kontynuowany).

A jakie jest Twoje zdanie o BL? Toksyczny, pełen gimbazy, czy też wręcz przeciwnie?
Słyszałem też, że dla Alliance warto wybrać Silvermoon (tylko nie wiem czy jest tam dużo Polaków)?
I jeszcze 1 pytanie - czy konieczne jest instalowanie addonów do WoWa?

Cóż osobiście sam miałem postać na BL, nie ma co wnioskować, że konkretny realm jest toksyczny, gdyż czy to na dungach, raidzie, bg raz może Ci się trafić toxic z BL a raz na przykład z Maelstorma, nie ma co się na tym wnioskować skoro jest cross realm. Jedynie w czym można się przyczepić odnośnie BL to gildie, gdyż ich już crossrealm nie obejmuje, warto nieco się dowiedzieć na ich temat. Osobiście byłem za czasów mojej gry w 2 gildiach i w żadnej nie doświadczyłem elementów toksyczności.

W silvermoonie, ogromną przewagę ma alliance, wręcz mogę powiedzieć jest to serwer dla aluchów, jeżeli na tym realmie szukać gildii to alliance bo w hordzie będzie ciężko ^^
Addony to kwestia indywidualna, jedni korzystają z kilku addonów usprawniających troszkę hud (np. bagnon) i z Trade Skill Master (addon, który usprawnia zarabianie), a inni mają nawalone addonów na 2/3 ekranu.

Wszystkie realmy w grze są fazowane oznacza to, że w świecie gry, na dungeonie, na battlegroundzie itd. spotkasz graczy ze wszystkich realmów. Z jednym wyjątkiem jeżeli chodzi o świat gry serwery rp są fazowane osobno, przez co jest na nich dużo mniej graczy(nie wspominając o rosyjskich, niemieckich itd.). Co za tym idzie wszędzie obowiązuje język angielski, bo spotykasz ludzi ze wszystkich realmów.

Realmy w praktyce różnią się tylko gildiami (nie można należeć do takiej z innego realmu) oraz ekonomią (każdy realm ma swój auction house w którym ceny się różnią).

Istnieje coś takiego jak tryb warmode jeżeli jest włączony(a można to zrobić tylko w stolicach, o ile tego nie zmienili) to włączone jest wtedy world pvp między frakcjami, ma się za to dodatkowe 10% do doświadczenia i nagród z world questów(o ile aluszki nie mają więcej, bo jest ich ogólnie mniej). Jeżeli jest wyłączony grasz normalnie jak na serwerze pve z graczami którzy mają go wyłączonego.

Jeżeli chciałbyś grać po stronie hordy i zależałoby ci na polskich gildiach to wybór byłby prosty Burning Legion, bo trzyma się tam większość polskiego comunity po stronie tej frakcji, co za tym idzie jest ogromy przekrój gildii od tych, które trzymają się w top 50 światowych po całkowicie casualowe. Natomiast alliance jest na kilku realmach, co za tym idzie ciężko jakiejkolwiek gildii utrzymać się w top1000 i w sumie ciężko też wybrać realm jeżeli zależy ci na polskich gildiach. Problem można zauważyć w reklamach gildii na forach związanych z WoWem, gdzie zdecydowana większość ogłoszeń to gildie z przymierza na jakiś dziwnych realmach. Natomiast największe skupiska są na Burning Legionie, Defias Brotherhood oraz Silvermoon. Od razu napiszę, że nie polecam defiasa, bo to serwer rp i nie fazuje co za tym idzie będą praktycznie pustki do 110 levela. Teraz bardzo lansowany jest Silvermoon(jak wcześniej Defias) głównie gracze z Defiasa się tam przenoszą.

Tak jak pisałem wcześniej wszędzie obowiązuje język angielski, a jedynymi z kim będziesz mógł sobie popisać po polsku będą członkowie twojej gildii(jeżeli dojdziesz do polskiej). Wybierz więc realm pod gildie między Silvermoon a Burning Legion.
Jeżeli chodzi o WoWa po poslku masz przygotowany i nadal rozwijany addon
https://wowpopolsku.pl/pobierz
Naprawdę sporo zostało już przetłumaczono, kiedy ostatnio wchodziłem na ich stronę(sama się też zmieniła). Oczywiście na najnowsze zadania trzeba zawsze trochę poczekać ;p

@DeusX1użytkownik który hejtował WoWa i zachwalał FF XIV w newsach
Właśnie teraz macie potweirdzenie moich słów, że większość hejterów WoWa nawet w niego nie grała, widać to po nieudolnych hejtach gdzie piszą głupoty wyssane z palca które nie mają nic wspólnego z aktualnym WoWem

Co do tematu, po stronie ally to polecam serwer SIlvermoon, z tego co się orientuje to są tam polskie gildie
Jeśli chodzi o addony to ja osobiście używam addona “bagnon” który zamienia moje małe bagi w 1 cale inventory, no i obowiązkowy jest addon na rajdy DBM, pobierasz najlepiej aplikacje Twitcha i pzrez nia instalujesz i aktualizujesz addony
MOJA RADA: Musisz pzremęczyć się pzrez nudne levelowanie, tak samo jak w FF XIV. WOW to endgame i tam ma najwięcej do zaoferowania, leveling jest nudny, wszyscy siedzą na nowych mapach

2lajki

Ale gadasz głupoty. Zawsze odnosząc się do WoWa pisałem, że takie informacje otrzymywałem od innych wieloletnich graczy tego tytułu. Sam praktycznie w niego nie grałem, więc mogłem jedynie wskazywać (częste) wypowiedzi innych.
Co do FFXIV nadal uważam ją za świetny tytuł.

2 szybkie pytania:
1- gdzie w WoW jest main quest? Póki co dostaję żółte questy, ale są momenty, gdy się kończą i nie wiadomo gdzie iść dalej (night elf - priest).
2. Czy ktoś z was miał błąd z migającymi teksturami?

Jeżeli serwery alliance z polskimi gildiami 4fun/casual/semi progress to Silvermoon, parę ich tam było, nawet w kilku byłem przez chwilę na początku bfa.

PvP jest tylko na warmode (chyba, że dojadą cię strażnicy hordy, wtedy masz pvp automatycznie przez bodajże 5 minut- jeżeli ktoś jest na tyle uderzony w głowę to się w ciebie wbije, no ale to akurat mało prawdopodobne) - polecam to wziąć do levelowania do 110 mimo to, o wiele więcej doświadczenia idzie w ogólnym rozrachunku za misję, albo specjalnych misjach w end-game, wystarczy czytać co się bierze.

Jw. w wowie działa crossrealm, jedynym powodem dla którego warto wybierać serwer jest co najwyżej sytuacja na Auction House, horda ally nie maja też przy AH znaczenia, gdyż on działa na obydwie frakcje na każdym serwerze.

A co do robienia misji, jeżeli chcesz szybciej levelować polecam addon Azeroth Auto Pilot, dosłownie zaprowadzi cię do końca gry w najprzyjemniejszy sposób.

Właśnie zawszę się zastanawiam, dlaczego blizz jeszcze nie zrobił głównego main chain questa dla nowych graczy, który z przerywnikami filmowymi wprowadzałby ich w historię przez wszystkie dodatki. Ogólnie to z czasem wbija się poziom szybciej a jest tak, że zrobisz wszystkie zadania z danej krainy to dostajesz kolejne które wysyłają cie do innej. Co za tym idzie nie zrobisz wszystkich zadań bo wbijesz za duży level i nie będą się opłacać. Nie wiem jak teraz po zmianach ze skalowaniem, bo staram się na altach wbijać poziom w inny sposób. W każdym bądź razie vanilla nie miała żadnego main questa ;p

Nigdy nie miałem migających tekstur, może nadal WoW ci się pobiera?

WoW był pobrany cały. Problemem okazało się ustawienie “Liquid” na ultra. Po zmniejszeniu na high wszystko wróciło do normy.
Co do questów to faktycznie jest to źle oznaczone. Często kończymy questy w danym miejscu i nie mamy ostatniego, który każe nam iść do kolejnej lokacji. Z tego, co się dowiedziałem najlepiej nabić na nich 15 poziom i później expić na dungeonach.

Aktualnie próbuję grę na serwerze Burning Legion.

Polecam Burning Legion Ale tylko i wyłącznie po stronie Hordy, w Alliance bardzo nie ma co grać ponieważ kiedy dojdziesz już do end game jest bardzo mała ilość gildii które raiduja, czy robią m+ ze sobą, zwykle będziesz zmuszony grać z randomowymi graczami lub ruskami.
Co do questow to jak wciśniesz quest log to po lewej stronie masz taką ala mapkę i na mapie na której aktualnie się znajdujesz jest “achivement” z widocznymi chainami questow jak zrobić ten achiv na mapie. Jak zrobisz wszystkie questy z mapy będziesz dostawać progress. Ogólnie wybierasz sobie mapę i robisz na niej każdego questa jakiego znajdziesz bo jest to skalowanie więc dostajesz expa z tego samego questa na 15 lvl tak jakbyś zrobił go na 20 lvlu. Polecam również wbić 15 lvl odpalić war Mode i latać tylko i wyłącznie dungeony, są szybsze i więcej expa dają niż questy. Co do addonow, to jest akurat kwestia indywidualna, możesz popatrzeć który Ci się podoba i ustawić sobie, pobawić się własnymi ustawieniami i jeżeli Ci nie przypadnie do gustu zawsze możesz go usunąć. Jeżeli zdecydujesz się na grę w hordzie to od października wracamy ze znajomymi do wowa, tak że będzie nas tak z 15 osób to jakbyś chciał to chętnie Cię wprowadzimy we wszystko.

Moje pierwsze wrażenia po wbiciu poziomu 17 (gram na trial):

Plusy:

  • całkiem dynamiczna walka
  • “chmurki” czatu nad głową (brakowało mi tego strasznie w FFXIV)
  • mnogość klas i ras do wyboru
  • healer jest od leczenia, a nie od dpsowania, jak za dawnych dobrych czasów!! <3
  • całkiem dobra jak na swoje lata grafika

Minusy:

  • słabe animacje walki
  • kreator postaci na poziomie gry przeglądarkowej…
  • długie kolejki do instancji (nawet na początkowe czekanie ponad 10 min healerem to jakiś żart)
  • bardzo dużo problemów z interfejsem (brak możliwości przestawiania UI, rozszerzania okna czatu, ustawiania kolejności postaci w party - kto to wymyślił, żeby tank był na pozycji 4 skoro healujemy go cały czas…)
  • brak czytelnych oznaczeń postaci, na których mamy target (w dungeonie jest kompletny chaos)
  • brak znaczników dla MSQ, kompletny chaos questowy na mapach
  • słabe oznaczenia miejsc oddawania niektórych questów
  • brak cutscenek (do momentu, w którym się znajduję)

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są addony do WoWa, ale część z funkcjonalności powinna być niezbywalnym elementem silnika. Nie każdy chce się bawić w mody.
Szkoda również, że brak tutaj typowego progressu w story (FFXIV). W zasadzie do 15 poziomu robimy questy, a później z Warmode biegamy po instancjach grindując non stop.