Black Desert - Nowa Przygoda

Witam, zaczynam właśnie przygodę z BDO mam 26lv i mam do was parę pytanek początkującego gracza…:smiley:

 1. Jak tutaj jest z wierzchowcami - Czy muszę każdorazowo do niego ‘‘wracać’’ bo oddaliłem się od niego i ślad po nim zaginął , gdzie kupić te wierzchowce od graczy czy od npc? Czy jeśli ja zginę wierzchowiec również? I ogólnie prosił bym o jakieś porady/tipy jeśli chodzi własnie o ten system.
 2. Jakie itemy sprzedawać/zostawiać na początku ?
 3. Czy są jakieś ustawienia skili/interface, które pomagają w rozgrywce?
 4. Czy każde miasto ma swój oddzielny marketplace i magazyn, czy jest jeden ogólny?
 5. Korzystać narazie z eq które dostajemy za questy, czy na jakimś poziome lepiej już zainwestować w coś od graczy?
 6. Czy opłaca się robić questy inne oprócz tych, które dostajemy od ''czarnej kulki ‘’ xd?
 7. Jakie aktywności polecacie początkującemu ? Lepiej lecieć do przodu z questami, czy zatrzymać się na określonym poziomie?
 8. Jakie itemy mają swoją wartość / są użyteczne / głownie nimi się handluję - chyba wiecie o co mi chodzi… :smile: (No chyba, że nie :smile: ).
 9. O co chodzi z tymi socketami w broni?
 10. Na którym poziomie zacząć starać się powoli ulepszać swój ekwipunek, bo dostałem jakiś czarny kamyk z questa do ulepszania tylko u tej czarnej kuli xd
 11. No i w ostatnim punkcie, możecie napisać mi to co uważacie za istotne jeśli chodzi o rozgrywkę , na czym powinienem się skupiać, bo wiadomo o wszystko nie da się zapytać.
  Trochę tego jest, ale z góry dzięki za odpowiedzi i poświęcony czas. :smiley:
 1. Jeżeli zostawisz gdzieś wierzchowca to możesz zrobić “remote” u każdego stajennego. Ważne by nie dźwigał jakiś itemów na sobie. Najlepiej kupować na horse market od innych graczy- widać jakie ma statystyki i skille. Koń ma oddzielne życie, więc jeżeli zginiesz to nie znaczy że koń zginie również.

 2. Najlepiej sprzedawać wszystko jak leci - za zaoszczędzony hajs najlepiej kupić to co potrzebne. Zazwyczaj zaoszczędzisz i kasę i nerwy związane z enchantem.

3.Skille zależne od klasy - najlepiej poszukać poradników. Można je wrzucać na pasek i odpalać po kolei. Jak znasz skille i combo to wrzucasz na pasek i spamujesz 1…2…3 itp.

 1. Market jest jeden ogólny a magazyn przypada na każde większe miasto/wiochę.

5.6. Najlepiej jechać na początek na tym co dają z questów - ważne by iść i trzaskać te questy do porzygu (main story, mediah,valencia,kkama, drieghan). Jeżeli uzbierasz jakąś kasę to kup sobie broń liverto TRI a po 56 i zrobieniu awk zieloną na TRI. Armory za grosze zielone PRI/DUO powinny starczyć na całą linię questów. Biżuterię dostaniesz z questów. Questy opłaca się robić więc polecam :wink:

 1. Leć z questami i gadaj z każdym npc, którego napotkasz - rozwija to wiedzę i energię, która jest niezbędna na dalszym etapie gry. Pomyśl również o jakiś aktywnościach life skill - gotowanie jest proste i jakieś zyski przynosi + jakiś gathering.
  8.Wszystko co można sprzedać przynosi zyski :wink:
 2. W każdy item możesz włożyć kryształy ( prócz biżu i broni awk). Kryształy dają różne bonusy. Na 26lvl jaki posiadasz na razie nimi się nie przejmuj.
 3. Enchant jest dla bogatych :wink: Najlepiej kupować wszystko gotowe - zazwyczaj wychodzi taniej.
 4. Zastanów się czy chcesz bardziej uderzyć w life skille czy też grind. Jeżeli life skille to jakie i pod ich kątem się rozwijać. Ewentualnie zrobić sobie postać pod life skilla ( dobrym wyborem jest Shai). Jedną klasę mieć jako main a druga jako alt pod np gathering czy gotowanie.
1lajk

Mam rozumieć że jeśli koń ma osobne życie, kupie np w IS konia T7 lub T8 to może on zginąć i wtedy taki koń przepada tak? Muszę dla niego zawsze mieć jakieś jedzenie? Widziałem na YT że u konia tierow nie można podnieść, jak to jest z petami, jak kupię lub dostanę T1 to przez użycie będzie miał T2 później T3 itp dzięki temu będzie szybciej zbierał czy muszę sprzedać i kupić od razu T5?

Jak koń zginie to go wskrzeszasz w stajni, Tier konia podnosi się przez rozmnażanie czyli musisz mieć np konia i klacz np tieru 7 i najlepiej max lev :wink: Jedzenie dla konia to stamina potrzebna aby mógł galopować więc bez niego jak się energia skończy to będzie wolno sobie truchtał xD

1lajk

W item shop nie ma koni do kupienia tylko stroje

Dzięki wielkie :smiley:
A czy mógł byś rozwinąć i mniej więcej opisać jak zacząć w ogóle proces tego gotowania i gatheringu ? Bo jeśli chodzi o gathering to mam chodzić po mapie i przy okazji expa/robienia questa zbierać co popadnie i pózniej to się odnosi do jakiegoś npc, czy bezpośrednio sprzedaję się na rynku? Sorry, że tak pytam no, ale od kogoś muszę się tego dowiedzieć…xd
I jeszcze te skróty - TRI , PRI , DUO co one oznaczają ?

A czym różni się tier 1 od np. 4 ?

Im wyższy Tier tym lepsze statystyki koń otrzymuje (zazwyczaj patrzy się tylko na speed) oraz może nauczyć się większej ilości skilli.

Itemy enchantuje się od 1do +15 a dalej jest pri,duo,tri,tet oraz pen. Biżu ma enchant od pri do pen.
Na loggia farm blisko Velii możesz zakupić sobie na początek narzędzia potrzebne do gatheringu. Na początek polecam kupić siekierkę i zbierać śmieci z drzew lub strzykawkę i ssać krew ze zwierząt.
Gotowanie najlepiej zacząć od robienia piwa. Recepta na bdocodex :wink: Aby gotować potrzebujesz wynająć w mieście mieszkanie (Residence) oraz zakupić kuchenkę (Velia to npc David Finto). Wchodzisz do mieszkania, wybierasz Place mode i ustawiasz kuchenkę, którą masz w plecaku. Następnie wchodzisz w interakcję z kuchenką, wrzucasz odpowiednie składniki w podanych proporcjach i gotowe :wink: Stoisz i gotujesz.

W grze możliwości jest sporo a czasu zawsze brakuje, czy zaczynając grę, mogę tylko skupić się na questach a później grind i zarabianie kasy, czy jeśli nie będę robić gotowania itp to dam sobie radę? Chodzi mi o zarabianie kasy tylko przez grind, kupowanie endgame setu i bawienie się na pvp? Bo wiem że w grze jest jeszcze GS i AP jakaś funkcja bez której nie da rady być dobrym, czy podczas grindu to zdobędę?

Mozesz zarabiać tylko grindując lub na life skillach ( zbieranie,lowienie ryb itd ). Rób to co daje ci przyjemność.

Możesz też nie grindować. A robić lepiej jak najwięcej samemu w różnych profesjach bo podnoszą Ci się wtedy statystyki. W BDO najważniejsze jest zdobywanie wiedzy - to jest jedna z głównych statystyk.

Statystyki podnoszą się w life skilach, czy podnosi się atak, obrona itp? Chodzi mi tylko o to czy jak będę tylko grindowac i na pvp będę walczył z takim samym lvl co ja i będę mieć ogarnięta postac i gear czy na spokojnie pokonam gościa, czy muszę też to robić bo dzięki temu będę mieć lepsze stary bez których nie dam później sobie rady i najlepiej w grze robić wszystko po trochu aby nie odstawać?

PVP a life skille to różna para kaloszy. Jeżeli ogarniesz skill i gear to nic nie stoi na przeszkodzie by kogoś pokonać.
Life skille to jedynie dodatkowa/główna opcja zarobkowania. Nie zawsze się chce grindować a kasę by się przydało robić :wink: Wiele rzeczy można robić na afku co jest dodatkowym plusem.

Tylko zbieranie źle mi się kojarzy z Aiona gdzie robiło się +400 pkt do gotowania i jak widziałem jakiś krzak to podnosiłem aby mieć czym gotować, bardziej myślałem że np wchodzę na spota na 10h i sobie robię kasę i po roku takiego grania kupuje jakiś sprzęt aby się bawić na pvp.

Tak to właśnie wygląda

Tak w skrócie.

Tylko nie rozumiem tego, patrzylem na szybko po tematach głównych, mając +61lvl, muszę mieć 218AP/286DP taki jest wymóg? A jak będę tylko robić grind i będę mieć po 0 ap, dp to wtedy nic nie zrobię w grze?

Trochę uporządkuję to co poprzednicy napisali :

 1. PvP + grind
 • AP, czyli attack power odpowiada za to jak mocno uderzasz przeciwnika
 • DP, czyli defense power odpowiada za to ile obrażeń redukujesz przy ich otrzymaniu
 • GS, czyli gear score to bardzo ogólny wyznacznik twojej postaci, generalnie jako gs sumuje się główne AP (awakening albo main hand, w zależności od tego z jakiej broni korzystasz) + DP
 • wszystkie powyższe statystyki podnosisz poprzez sprzęt. A to jak go zdobędziesz zależy tylko od ciebie
 • powyżej softcapa (260 AP około) gear traci na znaczeniu bo na pvp i tak każdego zabijasz na stunlocka + combo
 • możesz spokojnie tylko grindować mobki i nigdy nie dotknąć niczego innego jeśli to cię pasjonuje i nie być do tyłu
 • olbrzymie znaczenie w pvp prócz gearu ma również skill : znajomość cc swojego i przeciwnika ,wiedza jak wyglądają najpotęzniejsze skille w grze (byś mógł ich uniknąć), znajomość i-frame’ów, forward guardów czy innego heala
 • wymogu AP/DP nie ma na żadnym levelu. Po prostu im większe te statystyki tym lepiej. Jedna klasa sobie poradzi lepiej na danym spocie nawet z mniejszym AP od drugiej. A druga z kolei lepiej sobie poradzi na innym spocie. Jako prosty przykład można podać crescent shrine’y - są odporne na przewrócenia, przyciąganie itd… ale już nie są odporne na zamroczenie, ogłuszenie, czy spin (niektóre skille obracają przeciwnika wokół własnej osi przez co ten np atakuje powietrze). I logicznie rozumując : klasa TYLKO z przewróceniami będzie potrzebować większego DP na tego spota od klasy z ogłuszeniami i spinami.

Life Skille :

 • każda “profesja” taka jak gotowanie, alchemia, zbieractwo itd ma swoją własną statystykę która opisuje jak dobra twoja postać jest w tym. Te statystyki nic ci nie dają w walce. Początkujący alchemik będzie produkował wodę z wodorostów, natomiast zaawansowany alchemik przygotuje miksturę zwiększającą przyrost doświadczenia. I może albo jej użyć albo sprzedać na markecie
 • do większości profesji jest kilka dziennych zadań które przyśpieszają ich rozwój
 • przez długi czas rozwój profesji będzie drogo nas kosztował… by potem się zwracać tym wytrwałym.
 • cały “ekosystem” w bdo opiera się na pomyśle. Poszukaj, pomyśl, znajdź coś co jesteś w stanie zapewniać na rynku i co tobie odpowiada. Ja dla przykładu produkowałem pewne coś (nazwy nie podam by chronić swoje dochody) gdzie wysyłałem robotników na wydobycie, sam ustawiałem farmę pod miastem z którego chodziłem na spoty, posyłałem tam jednego robotnika by pielęgnował farmę za mnie i grindowałem. Po paru tygodniach przesyłałem wszystkie materiały do “mojego” miasta i je przerabiałem po to by na końcu workerzy tworzyli z nich finalny produkt. Brzmi skomplikowanie? Owszem. Ale do ustawienia, potem gdy to już działało jedyne co musiałem robić to raz na parę godzin spędzonych w grze przychodzić na farmę, zbierać plony i zasiewać nowe nasiona… co weszło mi w nawyk, ot, wracając ze spota do miasta by sprzedać loot sprawdzałem farmę. Resztę gra za mnie odwalała. I miałem kasę zarówno z grindu, jak i całkiem nie mały dochód za te całe “imperium” craftingowe, a jednoczesnie się nie narobiłem xD
2lajki

Odezwij się do mnie na PW, wpadniesz do nas na TS, do gildii i wszystko na bieżąco Ci wytłumaczę, jeśli chcesz oczywiście :slight_smile:

Wszystko na temat dobrze wytłumaczone, o to mi chodziło, dzięki raz jeszcze.