Czy warto zagrać w ArcheAge?

Chciałbym zaznaczyć na wstępie, że jest to moja - Subiektywna opinia na temat aktualnej rozgrywki i oceny gry :slight_smile:

Jakiś czas temu, szukaliśmy ze znajomymi gry, w której zabawimy na dłużej.
Oczywiście zależało nam, by była oparta na gatunku MMORPG.
Problem polegał na tym, że tych ciekawych gier z Polską społecznością, jest garstka.
Tera, Metin, Aion, 4Story, Black Desert…
Te tytuły do nas nie przemawiały. Zostaliśmy na chwilę z Drakensang’iem, lecz po 2 tygodniach doszliśmy do wniosku, że to również nie gra, której szukamy.
Kuszącym tytułem był Albion, czy Neverwinter, jednak kolega zaproponował nam grę w ArcheAge.
Był z nim obeznany już wcześniej, więc było nam znacznie łatwiej rozpocząć przygode.

Pytanie - Czy warto?
Czy gra ma Polską społeczność?
Czy cieszy się popularnością? - By nie zawitać na martwe serwery…
Czy początkujący gracz ma szanse na dobry rozwój postaci?
Czy nie znudzi nas po tygodniu, spędzonym w grze?
Po prostu… Czy warto?

Oznajmił, że tak.
Dobra… Co mamy do stracenia? Pobraliśmy grę i rozpoczęliśmy przygodę z ArcheAge’em.
Naszym oczom ukazał się rozbudowany świat gry i możliwości, z którymi nie spotkaliśmy się jak dotąd w żadnym, innym tytule.
Byście zgłębili nieco temat o ArcheAge… Zapoznam was z rozgrywką.

  • Gra oferuje 21 - różnych crafting’ów. Gotowanie, Alchemia i inne, powszechne sposoby. Ale…! Wśród nich, są takie perełki jak np. Nauka gry na instrumencie. Uczęszczasz na bitwy morskie i motywujesz towarzyszy melodią z Piratów z Karaibów. Coś pięknego!
  • 120 kombinacji w tworzeniu klasy postaci. Dlaczego tak dużo? ArcheAge daje nam możliwość ułożenia unikalnego buildu postaci. Przykładowo: Możesz być typowym tankiem, czyli połączeniem wytrzymałości i odpowiedniej mocy, zadawania obrażeń… Albo… Nie zadawać obrażeń, lecz użyć unikalnego zestawu umiejętności, by wrogowie nie wychodzili z - Uciszeń, Więzów, Ogłuszeń, itp.
    Oczywiście możesz zmienić swój zestaw umiejętności w praktycznie, dowolnym momencie rozgrywki :slight_smile:
  • Dla tych, którzy lubią PvP i wszechstronną walkę… Jest masa, różnych starć i to nie tylko na lądzie. Tylko nie zarzucaj kotwicy, gdy płyniesz z towarzyszami… Nie będą z tego zadowoleni :wink:
  • Transport towarów, między mapami i kontynentami to podstawa handlu. Możesz to robić na różne sposoby. Wóz z miejscem na paczki? Oczywiście. Szybki samochód? Pewnie. Motorówka? Też jest… Deskorolka?! A nawet i na deskorolce :wink: Tylko uważaj, bo Piraci czyhają na twoje paczki… Zwróć uwagę, czy nie jesteś w strefie wojny.
  • Parę tysięcy osiągnięć. W tym eksploracja świata. Nigdy nie wiesz, gdzie zdobędziesz osiągnięcie… Nie sądzisz, że ten kamień jest podejrzany? Stoi na środku mapy. Może by na niego wskoczyć? Gratulacje! Otrzymałes/-aś osiągnięcie eksploracji. Szukaj, ponad 400 następnych!
  • Misje. Każdy lubi je wykonywać, ale ile można latać od NPC do NPC?
    Jeśli Cię to nudzi, to możesz wchodzić na drzewa i szukać jajek. Tańczyć dla NPC, by umilić mu robotę na farmie. Nurkować po paczki, by dostarczyć je i otrzymać nagrodę.

Statki, Pojazdy, Wierzchowce, Zwierzęta, Farmy, Domki na drzewie, Uprawa roślin, zwierząt i sadzenie drzew, Skiny…

No dobra… Możemy tak wymieniać i wymieniać, ale nie o to tutaj chodzi. Chce wam, nieco przybliżyć rozgrywkę ArcheAge, byście sami ocenili - Czy warto spróbować.
Spędzam pierwsze dni z grą i poznaje jej świat oraz mechanikę.
Doświadczony w bojach, kolega - Zabiera mnie i innych znajomych na wyprawę po skarb. Wskakujemy na jego statek i płyniemy w poszukiwaniu zatopionego wraku. Poleca nam rozwinąć żagiel i nie ruszać kotwicy, byśmy nie zahamowali gwałtownie. Uprzedza nas, by nie płynąć po mieliznach, bo statek może ugrzęznąć. On siada za ster, ktoś inny korzysta z radaru… Reszta wypatruje wrogich statków i innych przeszkód. Dopływamy na miejsce. Zakładamy plecaki z tlenem na 20 minut i płyniemy na dno morza. Kolega wydobywa wrak statku. To koniec? Nieee… Teraz trzeba umieścić na nim balony z powietrzem, by się wynurzył. Przekładamy skarby na nasz statek i płyniemy do portu. Tak po prostu? Nieee… Płyniemy okrężną drogą, gdyż frakcja “Piratów” - Czyli graczy, którzy szukają łatwego zysku… Czekają tylko na taki łatwy łup. Po 20 minutach dopływamy do portu i rozładowujemy skrzynie. Dzielimy się zarobkiem i dziękujemy za wspólną wyprawę.

Rozumiecie? Może i nie jestem Weteranem gier MMORPG, ale to mnie urzekło :slight_smile:
… Kiedy mój znajomy opowiedział mi, że w ArcheAge jest system sądownictwa. Uznałem to za żart. Jak system sądownictwa? Gracz może trafić do więzienia? No tak.
Wyobraźcie sobie, że jedziecie z paczką i gracz tej samej frakcji was zabija. Zgarnia wasz towar, a po waszej postaci pozostaje plama krwi z nickiem napastnika.
“Zgłaszacie” delikwetna. Po osiągnięciu odpowiedniej liczby, karnych punktów… Gracz trafia na rozprawę sądową. Biorą w niej udział inni, anonimowi gracze. Sędzia wymierza wielkość kary, a ława przysięgłych głosuje, czy wina jest słuszna.
Co dalej? W zależności od zdobytych punktów i wyroku - Gracz zostaje osadzony w więzieniu, gdzie musi odbyć karę.
W zależności od popełnionych przewinień… Większą, bądź mniejszą. W ten sposób - Nie może używać swoich umiejętności, przez 60 REALNYCH minut.
Ciekawostka! - Rekordowe ilości kar, oscylują w liczbie 5.000 REALNYCH minut!

Wszystko pięknie, ale dalej nie odpowiedziałeś na zasadnicze pytanie.
Czy warto?

  • Jaka jest ilość graczy na serwerach?

Istnieją 3 serwery Europejskie. Na liczbę graczy nie można narzekać. Bywa tak, że jeden z serwerów jest przepełniony i czeka nas kolejka do logowania.

  • Czy gra jest w języku Polskim?

Nie, lecz w dobie internetu i wszelkich materiałów pomocniczych… Nawet największy Lajkonik sobie poradzi :slight_smile:

  • Nie miałem/-am styczności z tym tytułem. Czy nowy gracz ma szansę się rozwinąć?

Oczywiście. Jestem tego przykładem, więc nie ma powodu do obaw.

  • Czy gra jest darmowa? Czyt.: Free to Play?

Istnieją dwie wersje ArcheAge. Unchained i bezpłatna z funkcją Premium.
Osobiście gram na wersji bezpłatnej i nie narzekam. Wszystko, co jest do zdobycia z Item Shopu - Można zdobyć bez wkładu pieniężnego.

Resztę zostawiam wam :slight_smile: Jest to moja - subiektywna opinia, jako gracza. Oczywiście możecie się z nią nie zgadzać w pełni i macie do tego prawo. Osobom, które zastanawiają się nad rozpoczęciem przygody, bądź powrotem do ArcheAge… Gorąco polecam :slight_smile:

… Jeżeli szukasz Polskiej Gildii:

  • Odezwij się do mnie na forum w wiadomości prywatnej.
  • Odwiedź naszą rekrutacje w dziale - Szukam graczy.
  • Zawitaj na nasz serwer Discord:
    https://discord.gg/dxuep2s

Pozdrawiam!

Ogólnie fajnie, że w ogóle Ci się chciało to “sklejać” chociaż to nie pierwszy taki post / temat na tym portalu. Mam pytanie jak długo już gracie w AA?

Cóż w tym czy warto to zapodam do obejrzenia:

3lajki

Wszystko zależy od podejścia i tego co się oczekuje od danej gry :wink:
Dla jednych gra może być nie atrakcyjna pod wieloma względami, dla innych czymś wyjątkowym, czego właśnie szukali.
Dlatego zaznaczyłem, że jest to moja subiektywna opinia i najlepiej, by każdy przekonał się sam, czy gra mu będzie odpowiadać. @Velarus
Pozdrawiam :slight_smile:

@Adartaer Około półtora miesiąca.

Dobra gra ale jezeli ktos mysli ze w 3 miesiace bedzie top graczem to sie odbije od niej ;p
To nie Gw2 czy inna casualowa gra tu trzeba duuuuuuuzo czasu zeby cos ogarnac

Teraz zrób post o wadach. Chociaż pewnie by się zmieścić byś musiał zrobić ze 3 posty ;x

Najwieksza wada to to ze trzeba czasu na ta gre zeby cokolwiek osiągnąć xd i to ze w pvp nie ma czegos takiego jak fair i balas

@Magar Jak w większości gier z gatunku mmorpg :slight_smile: Trzeba poświęcić sporo czasu by coś osiągnąć. Wszystko zależy od aspiracji. Jeżeli ktoś celuje w topke, a dołącza do gry jako początkujący gracz, to z pewnością będzie miał utrudnione zadanie.
Dla innych fakt, że trzeba się tutaj namęczyć, a nie pograć 3 miesiące i osiągnąć wszystko, to duży plus :slight_smile:

Pomijając p2w, to już dawno powinna być zmieniona nazwa na Archebug.

1lajk

Największy problem to labor pointy. Gra zmusza Cię do wbijania, żeby je wykorzystać, a kiedy chcesz grać to nie możesz praktycznie nic konkretnego zrobić bez tych labor pointów.

Grałem przed i po premierze, moja ulubiona gra, ale skopana przez p2w. Prywatny serwer ArcheRage teraz świeci pustkami, nie wiem czy to kwestia unchained, czy po prostu ludzie przerzucili się na inne tytuły.

Największy problem to support, który jedyne co odpisuje to kopiuj - wklej schematy, które da się znaleźć na internecie. Error 1034, który jest nie naprawiony od kiedy AA u nas wyszło

Wydaje mi się, że każdą grę idzie podpiąć pod “p2w”. W końcu nikt inwestuje pieniędzy na stworzenie i utrzymywanie gry dla zabawy :wink: Jeżeli masz pieniądze to w każdej grze, możesz osiągnąć więcej. Wystarczy wejść na popularną stronę aukcyjną i znajdziemy tam waluty do większości gier i to nie tylko tych na PC.

Punkty Labor należą do ogólnego systemu rozgrywki.
Misje dzienne, instancje, walki PvP, uzbrojenie… Dużo rzeczy może nam dać potrzebny Labor. Oprócz tego, twórcy co chwilę wrzucają event, gdzie można go dodatkowo zdobyć. Bardziej ogranicza Cię czas i gold, niż same punkty Labora :slight_smile:

Na aktywność graczy nie można narzekać. Serwery są pełne, a i zdarzają się kolejki do logowania, bo są przepełnione.

Chyba w większoścy gier Support tak funkcjonuje. Wysyłasz zgłoszenie i czekasz na rutynową odpowiedź, bo zazwyczaj te są najbardziej przydatne. Większość osób nawet nie wie, dlaczego może dany problem występować, to też nie opisują, co już spróbowali z tym robić. Pamietam, gdy potrzebowałem pomocy od Supportu w jednej z gier, to napisałem im całą litanie, czego już próbowałem :smiley: Wtedy nie było sensu odpowiadać rutynowo, a wgłębić się w temat.

a jakie ty masz p2w w archeage ?

Co do samej gry się nie wypowiem bo za każdym razem z niewiadomego powodu się od niej odbijałem już na niskich poziomach (grając w wersję f2p).
Co do supportu to się niestety nie mogę zgodzić. Kontaktowałem się z wieloma i najlepiej oceniam współpracę z suportem:

  • Eve Online
  • FF XIV
  • GW2
  • Rift (za czasów P2P)
  • BDO
  • WoW
    w każdym z powyższych tytułów pomoc techniczna drążyła temat aby mi pomóc lub już w pierwszych wiadomościach zadali tyle pytań, że udało się ustalić źródło problemu.
3lajki

Ja tam nie wiem ale mam wrażenie że twórca posta bardziej reklamuje AA niż jako by to była wypowiedz gracza

3lajki

Nie no AA wcale nie jest takie dobre, bo Ferdkowi się już znudziło codzienne o niej pisanie. Hmmm chyba, że…

Wszystko fajnie i pięknie :stuck_out_tongue: ale tej gry nie idzie ściągnąć, ciągle jakiś błąd lub strona nie odpowiada :smiley:

@Hyhaa
A, co dokładnie Ci się wyświetla? Może spróbuj dodać Glyph’a do wyjątków w Antyvirusie, albo odpal go, przez administratora :wink: Takie najprostsze działania, często pomagają.

Juz próbowałem , nie ważne co zrobię po naciśnięciu “download” wyskakuje komunikat ze nie ma takiej strony

Należało by też dodać, że 80% z tych 120 jest zupełnie niegrywalne :smiley: Grasz łucznikiem? to jesteś Ebonsongiem no może czasem primevalem i tak jest z każdym innym typem postaci. Co jest dalej fajnego w tej grze hmm lubisz pve i chcesz grindować mobki dla $$ super możesz zarabiać na coinpursach ale tylko do puki masz labor czyli godzinę :smiley: no extra nie podoba Ci się to ? to kup 5 kont i na każdym grinduj godzinę nie no jakaś patologia

2lajki