Czym jest Pay2Win - wyjaśnijmy sobie co nieco

Niestety musisz być strasznie ograniczony stwierdzając, że p2w to boost do expa ponieważ prędzej czy później i tak ten level wbijasz bez tego. Za to przedmioty, które zwiększają statystyki i nie ma innej opcji ich kupna jak tylko za $ to jest wtedy p2w. To jest proste i logiczne.

Alternatywny tytuł tego tamtu brzmi ‘dlaczego nie ma sensu wydawać na grę więcej niż 500 złotych rocznie i czym to jest uwarunkowane’

Logicznie masz rację, że prędzej czy później ten poziom wbijesz bez tego - to oczywiste, ale siana nikt Ci nie odda. A często Twoja wola pominięcia części contentu jest uwarunkowana decyzjami działu marketingowego, która specjalnie nasrała Ci pod nogi, żebyś chciał iść naokoło.

Nie mówię, że za każdym razem oczywiście.
Często po prostu możesz zarobić swoje utracone pieniądze spowrotem na odblokowaniu lepszego contentu itd. To jest całkowicie opcjonalne, czy zdecydujesz się na zakup. Gorzej jeśli masz wymaksowaną postać i musisz tak bulić co aktualizację, płacąc regularnie gruby geld.

Nie bo np ty nie masz pojęcia hejterze KR mmosów XD.

1lajk

No jasne, że kasy ci nikt nie odda bo chciałeś wbić szybciej level niż ktoś inny ale i tak w końcu z levelem ktoś cię dogoni. Takie rzeczy są mega popularne w mobilkach. Tam występuje mega p2w jednak biorąc pod uwagę to, że ktoś płaci za boosty i inne bajery co może mieć każdy jest już jego wolą i po prostu tacy ludzie, którzy są niecierpliwi utrzymują grę.

Dokładnie tak, a nie placz o peta czy kilka slotów w inventory itp., itd.

Jak masz darmową gierkę, ale w niej Ci leci tona śmieci do zbierania i musisz zabulić na peta co Ci sam zbiera loota i to jest Twój jedyny wydatek - to oczywiste, że to jest zwykły abonament na grę.

@Tigerforce większość na tym portalu to ameby, lenie, trolle i cebulaki. Jak trzeba wydać 50 zł to płacz od razu.

@Verdel wywaliłem na mmosy z 7k plnów, wyciągnałem 20k xD
Wiem co mówię stary

Większość tutaj zebranych albo żarła moje wybocone / zduplikowane złoto, albo mój pot ze złota farmionego po 18h po dodatkach w WoW’ie, Tibii, GW2

Mój przekaz jest prosty, nie daj się wycyganić

Albo mieli to w dupie ze wydali parę stów i cieszyli się grą. A ty napierdalales jak beduin bo zamieniłeś grę na robotę.
Jest się czym chwalić ze używało się boty czy bugi.

Ja to wyjaśnię w kilku zdaniach.

Załóżmy jest gra w której max gear to 400pkt
Ty masz 400 pkt ja mam 400 pkt, jest endgame i nagle w item shopie pojawia się nakładka która daje ci 20 gear score i załóżmy +20% boosta do pvp dmg. Wtedy mówimy o p2w

Lecimy dalej 2 przykład. Jest wojna gildii i nagle w item shopie można kupić jakiegoś smoka który będzie z tobą walczyć i dawać ci przewagę na wojnie. To jest p2w.

Te rzeczy o których gadasz to pay 2 progress faster. Polecam poczytać, bo to nie daje Ci przewagi nad graczem, której on prędzej czy później nie zdobędzie.

Kurtyna

@edit: jeszcze trzeba dodać, ze tych przedmiotów nie da się zdobyć w grze w żaden sposób. Można je nabyć tylko w item shopie. To jest p2w.

Twój booster do expa 50% na miesiąc to p2p

I boost do expa może być P2W jeśli ten jeden level różnicy daje dostateczną przewagę, a levelowanie w grze nie ma końca itd.
Generalnie pay 2 progress może być pay 2 win, wszystko zależy od gry i jej założeń.

Może i być nawet cały lvl up w item shopie do kupienia. To dalej p2p, jeśli można zdobyć coś w grze, co jest dostępne w item shopie, nie jest to p2w.

To ja zrobię grę, w której trzeba dymać 10 dni na jeden poziom, i będe sprzedawał lvlup packi za 100 złotych każdy.
To też nie jest p2w?

@BloodyReaper jeżeli mam w 10 godzin zrobić profit, na ktory casual dyma miesiąc, to nie widzę problemu :wink:

P2W:
Jeśli w grze za coś co daję ci możliwość podniesienia powera w walce PVP tj. maty, gear, buff itd. itp. możesz zapłacić realną kasą zamiast grając próbując to zdobyć jak każdy kto nie płaci to to jest p2w.
Dodatkowo jeśli deweloper umożliwia zdobycia tych przedmiotów w grze ale jest to trudne bo trzeba np. grać po 12h dziennie podczas gdy inny zapłaci 50 dolców i ma to wtedy taka gra to gówno.
Jeśli deweloper umożliwia zdobycie powera grając do pewnego poziomu a potem tylko za realną kasę to to wtedy jest śmierdzące gówno.

1lajk

“w realnym życiu, jest naprawde ciekawsze i znacznie mniej bugów i toxiców.”
Ciekawe, skad sie toxici biora???

P2W to jakikolwiek booster oferowany przez wydawcę gry.

Możemy przestać nadawać nowe znacznie skrótem które mają proste założenie? Pay2win czyli Płać Aby Wygrać czyli wszystko co kupisz w grze za IRL kasę i daje przewagę nad innymi to P2W koniec i kropka.

Mamy małe P2W w postaci subskrybcji (w grach b2b oraz f2p)
Średnie P2W w postaci kupowania boosterów HP/Dropu/expa/Waluty in game
Duże P2W gdzie dosłownie kupujesz itemy które mają staty których nie da się innaczej zdobyć

Przykłady:
Dragon Nest - Duże P2W
BDO - Średnie-Duże P2w

Czyli większość gier F2P nie jest P2W według twojej definicji, bo w większości tych produkcji wszystko co daje jakieś bonusy i jest w IS zazwyczaj można zdobyć w grze, tylko że zdobycie tego w grze czasem graniczy z cudem.
Obecnie większość gier nie ma przedmiotów w IS których nie da się jakoś zdobyć w grze, zaczęto właśnie forsować pay to progress jako formę P2W. Bo jest to coś co większość ludzi jakoś tam akceptuje.

Napisałem “większość”.