Dyskusja E-Sport LoL

Chętnie obejrzałbym mecze w LoLa, DOTĘ2, czy nawet GW2 na Eurosporcie przy browarku.

Tutaj muszę się zgodzić. Telewizja jaką znamy dzisiaj i tak boi się internetu już, więc pewnie Ci pierwsi coś będą z tym robić powoli (coś było, że zacznie się m.in. od Vloggerstwa do TV, albo TV w sieci i Vlogerach- w Stanach TV w necie jest powszechne przecież, ale bez tych aspektów Vlogowych, gierczanych, typowo wywodzących się z internetu). Ale to niestety dalej jeszcze nie Korea, a bardzo bym tego chciał. Jednak w PL mamy jeszcze daleko "do świata współczesnego", w szerszym rozumieniu, nie tylko e-sport w TV.

To mi jednak przypomniało coś: czy nie odbywały się przypadkiem jakieś telebimowe streamy gdzieś, w jakimś PL mieście z finałów LoLa ? Za czasów Headshot TV takich bajerów nie było nawet, bo przyszło mi na myśl CS 1.6 i taka akcja, ale to nie to, przynajmniej na skalę publiczną.

To mi jednak przypomniało coś: czy nie odbywały się przypadkiem jakieś telebimowe streamy gdzieś, w jakimś PL mieście z finałów LoLa ?

Nie wiem, jak było w LoLu, ale jak było The International 3 to jeden z poznańskich pubów przekazywał relację na telebimie :).

O ile zrozumiem Cs-a albo SC to jakoś LoLa albo Doty nie rozumiem jako e-sport. Praktycznie każdy może tam osiągnąć wysoki poziom przy odrobinie ćwiczeń a we wcześniej wspomnianych grach jednak trzeba mieć tony skilla.

Praktycznie każdy może tam osiągnąć wysoki poziom przy odrobinie ćwiczeń a we wcześniej wspomnianych grach jednak trzeba mieć tony skilla.

Odrobinie ćwiczeń? Żeby osiągnąć przyzwoity poziom w Docie 2, trzeba grać przez co najmniej rok po kilka godzin dziennie. Żeby grać naprawdę dobrze - przez kilka ładnych lat. Natomiast granie jak zawodowiec jest pisane tylko nielicznym.

skoro taki łatwy to czemu ciebie na zawodach nie widać ? BA dlaczego połowa tego forum którzy uważają się za pro graczy nie wygrywa setek tysięcy dolarów z tobą na czele grając w LOLgłupota moim zdaniem

Za głupote to ty powinieneś wyłapać bana...

LoL jest idealny na E-Sport. Czemu? Bo to gra wymagająca tylko i wyłącznie skilla, dokładnie tak samo jak CS czy Starcraft. taki przykładowo battlefield nie nadawał by się na e-sport bo zbyt dużo robi tam np. uzbrojenie. A LoL to pure skill.

Zależy o jakim Battlefieldzie mówimy, jeżeli o dwójce to gra kiedyś była e-sportowa. Pamiętam jak kiedyś oglądałem streamy na żywo z meczy.

Zależy o jakim Battlefieldzie mówimy, jeżeli o dwójce to gra kiedyś była e-sportowa. Pamiętam jak kiedyś oglądałem streamy na żywo z meczy.

BF BC 2 w 2010 roku było na WCG, czyli było w pełni e-sportowe. Na BF 4 pada cień nadziei na dostanie się do WCG, gdzie aktualnie najnowsza, grywalna 3 część, nie miała takiej szansy w 2012 roku. Ja się zastanawiam nad kupnem CoDa najnowszego albo tego BF4, właśnie ze względu na to, który tytuł przyjmie się do e-sportu. CoD mają ciężkie chwile za sobą jeżeli chodzi o to, więc może teraz kolej na powstanie z casualowego grobu ?

Nie wiem, jak było w LoLu, ale jak było The International 3 to jeden z poznańskich pubów przekazywał relację na telebimie .

To coś naprawdę fajnego o tym słyszeć.

Jeżeli stać byłoby nas tylko na takie eventy LIVE, w pubach czy gdzieś na niewielkich terenach zielonych (np. jakiegoś kampusu politechniki czy uniwersystetu), to dalej było by to coś wspaniałego. Gdyby jeszcze ktoś zainteresował się LoLem i finałami w moim mieście, eh... Niestety to chyba kwestia kasy, bo jak jest kasa to można wszystko i nie byłoby problemu. Jak jej nie ma to... trzeba zebrać ludzi i się zrzucić, c'nie.

No, widzie, że temat się rozkręcił.

A co sądzicie aby mianem e-sportu nazwać gry RPG/ MMORPG

LoL Nie zależy tylko od skilla. Dajmy np. Morgane.

Doświadczony gracz tym chempem (ja) kupi coś związanego z maną/ap a noobek kupi butki ;) I kto ma teraz więcej szans na first blood?

Gra w której liczy się skill to: SC i s4leauge choć nie jest e-sportem, a szkoda :unsure:

@nie no sorki itemki kupujesz, zależnie od tego z kim na midzie będziesz, oraz kim aktualnie grasz, a FB zdobędzie osoba która lepiej zaplanuje grę "doświadczony" graczu :)

co do pytania nie da się ponieważ każdy musi być równy, a gra wynik zależny od umiejętności, a nie od gearu

Wg. mnie LoL to zbyt łatwa gra na E-Sport.

To właśnie plus.

Lol jest idealną grą e-sportową, właśnie ze względu na przystępność, dzięki temu można łatwo i skrupulatnie przetestować umiejętności graczy. Brakuje tylko lepszego balansu no i mogliby się pozbyć run i masterek na turniejach.

A co sądzicie aby mianem e-sportu nazwać gry RPG/ MMORPG

Jako całość nie. Tylko i wyłącznie equalized battlegroundy, gdzie testowany jest jedynie skill graczy.

No, widzie, że temat się rozkręcił.A co sądzicie aby mianem e-sportu nazwać gry RPG/ MMORPGLoL Nie zależy tylko od skilla. Dajmy np. Morgane.Doświadczony gracz tym chempem (ja) kupi coś związanego z maną/ap a noobek kupi butki I kto ma teraz więcej szans na first blood?Gra w której liczy się skill to: SC i s4leauge choć nie jest e-sportem, a szkoda

e54487d7f9f4.gif

Czy to nie jest logiczne, że noobek vs doświadczony gracz przegra ?

Sorry, ale logika niektórych użytkowników tutaj jest na poziomie 0 lub jeszcze mniejszym.

Poza tym ja bym obstawiał na morgane z butami, bo ma większe szanse na zdodgowanie klatki ;).

No widać doświadczonych graczy tutaj co nie miara. Jestem pewien, że byle jaki człowiek z platyny zniszczy Twoją morganę z itemem na ap/mane samemu nie kupując żadnego itemu. Dlaczego? W tej grze chodzi wyłącznie o skilla( mówię o 1v1 na lane'ie). A jeżeli chcesz wygrać mecz: o zgranie, tyle w tym temacie.

A co do e-sportu. Nie wyobrażam sobie LoL'a lecącego na eurosporcie. Zdaje sobie sprawę jaki wysiłek trzeba włożyć żeby znaleźć się na poziomie najlepszych graczy bo sam gram juz przeszło grubo ponad 2 lata lecz to za mało. Ludzie poświęcają swoje życie dla kajakarstwa, lekkoatletyki, szermierki, tenisa czy czegokolwiek i dlatego możemy oglądać coś wspaniałego, a LoL czy DoT'a czy reszta gier to pasja!!

LoL Nie zależy tylko od skilla. Dajmy np. Morgane.Doświadczony gracz tym chempem (ja) kupi coś związanego z maną/ap a noobek kupi butki I kto ma teraz więcej szans na first blood?

Właśnie rzecz w tym o czym mówisz... noobek z założenia ma mniejszego skilla niż doświadczony gracz. Ktoś ogarnięty dostanie losowego champa, popatrzy na niego, popatrzy na wroga na linii i weźmie item który da mu największe szanse. Musi mainować tego champa? Nie, wystarczy mu ogólna wiedza! I ta wiedza także się składa na tego skilla - nikt chyba nie ma wątpliwości.

Inna sprawa że grając na wyższym szczeblu ludzie mają praktycznie porównywalną wiedzę na temat każdego champa, a wybranych znają na wskroś - i w tym momencie to skill ma znaczenie.

Reasumując: dobre MOBA zawsze może być dobrą grą esportową, bo wszystko zależy od tego jak pójdzie teamom w trakcie meczu. Takie MMORPG-i - jak ktoś wcześniej spytał - mają zdecydowanie trudniej, co widać po GW2, którego tryb PvP miał promować rozgrywki e-sportowe (najlepsze możliwe EQ pod PvP zagwarantowane, więc liczył się tylko skill).

[Poza tym buty na Morganie to nie jest zły pomysł przeciwko niektórym pickom, patrz: Brand.]

Jak dla mnie to gry free2play nie powinny być e-sportem tylko gry buy2play

Jak dla mnie to gry free2play nie powinny być e-sportem tylko gry buy2play
Żeby taki "darmowy" gracz nie mógł z tobą wygrać?Naprawdę głupi pomysł.
Jak dla mnie to gry free2play nie powinny być e-sportem tylko gry buy2play

Ale niby czemu ? Jeśli gra jest nastawiona na sprawiedliwą rywalizację, to system płatności nie powinien mieć znaczenia.

BF BC 2 w 2010 roku było na WCG, czyli było w pełni e-sportowe. Na BF 4 pada cień nadziei na dostanie się do WCG, gdzie aktualnie najnowsza, grywalna 3 część, nie miała takiej szansy w 2012 roku. Ja się zastanawiam nad kupnem CoDa najnowszego albo tego BF4, właśnie ze względu na to, który tytuł przyjmie się do e-sportu. CoD mają ciężkie chwile za sobą jeżeli chodzi o to, więc może teraz kolej na powstanie z casualowego grobu ?

Chodziło mi o normalną dwójkę z 2005 roku :)

A jeśli chodzi o gry które mogą się ubiegać o miano e-sportowych,chociaż póki co nie odbywają się w nich żadne rozrywki? Jakie są wasze typy ? :)

A jeśli chodzi o gry które mogą się ubiegać o miano e-sportowych,chociaż póki co nie odbywają się w nich żadne rozrywki? Jakie są wasze typy ?

Myślę, że na te pytanie warto założyć inny wątek na forum, bo aktualny traktuje o LoLu jako e-esporcie, a nie ogólnie jako e-sport w grach.

Ja już gdzieś pisałem o LoLu... zresztą *wertuje stronnice ksiąg rekordów*, o i mam http://mmorpg.org.pl..._40#entry360955 E-sport dla LoLa był pisany od jego faz testowych i nic tego nie mogło zmienić, co wtedy (czyt. komentarz) mi się nie podobało bardzo. A to że 'McDonaldsy' uznały to za dyscyplinę sportową, to jakoś mnie nie rusza. Zawodowstwo, jak wcześniej pisałem, wymaga wiele poświęceń i przygotowań (talent to nie wszystko, heh), nie tylko skilla (czyt. typowo umysłowych) ale i fizycznych, bo mówi się że 'w zdrowym ciele, zdrowy duch'. Niektóre dyscypliny sportowe także nie wymagają w pełni sprawności fizycznej (np. strzelectwo, karciane jak poker, brydż, a także bilardowe jak snooker), to dlaczego taki LoL miałby nie być oficjalną dyscypliną sportową. Dodatkowo jeżeli spojrzymy na to co się dzieje u naszych daleko-wschodnich sąsiadów i ich podejście do e-eportu (np. taka Korea), to u nich nie ma nawet dyskusji czy lider / mistrz masta w SC2 jest równy w skali za*bistości aktorowi filmowemu.

Polecam także promować polskie kanały streamowe na esl.tv gdy emitują jakiś mecz, tj. nie ważne, że to kolejny SC2 czy DotA 2, którego nie lubimy; myślę, że warto pokazać, że się interesujemy i poważnie traktujemy e-sport w Polsce, a odpalenie stronki ze streamem z biało-czerwoną flagą na najniższej jakości, nic nas nie kosztuje, a sporo może pomóc dla ogólnej, polskiej sceny e-sportowej. Jeszcze raz zachęcam i pozdrawiam tych, którzy zamiast meczu w TV piłki nożnej wolą oglądać zmagania na esl.tv (twitch.tv).

Te dwa się nie wykluczają więc można oglądać i mecze w LoL'a i mecze piłki nożnej. E-sport nigdy w moim mniemaniu nie stanie równo przy szlachetnych sportach typu lekkoatletyka czy sporty zespołowe. Prawdą jest, że trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu na wyniesienie swoich umiejętności na naprawdę wysoki poziom lecz to nie zmienia faktu, że e-sportowi daleko do prawdziwego wysiłku sportowców z igrzysk olimpijskich przykładowo.