Final Fantasy 14 Pomoge ogarnac - Odin

Hejka. Wiem ze sporo was tutaj ktorzy chca zaczac jakiegos MMO ale potrzebuja porad, moze nie macie z kim grac, albo po prostu obawiacie sie gier z innymi ludzmi.
Oferuje swoja pomoc w rozpoczeciu rozgrywki, ogarnieciu klasy ktora cie interesuje (ew podpowiedzi jak klasa sie spisuje pozniej).
Gram tylko i wylacznie Tankami, aczkolwiek wylewelowalem juz sporo innych klas postaci i wydaje mi sie ze bede w stanie odpowiedziec na wiekszosc pytan :slight_smile:
W tym momecie czekamy na nastepny update przed nowym dodatkiem, wiec mam sporo czasu dla kazdego.

Co musisz zrobic? Twoja postac na serverze ODIN pomoze calkiem sporo, moze z czasem dolaczysz do nas do gildii ( anglojezyczna ale mamy polakow)…

Wrzucam zdjecie zebys wiedzial kogo szukac …ew szukajcie mnie w Shirogane 24 plot 46. Gdzies na plocie bede siedzial xD!
Chetnie pomoge rowniez tutaj… pamietajcie FF14 oferuje Podstawke + 1 caly dodatek za darmo, a juz za moment i drugi caly dodatek kompletnie za darmoszke. Prawie 200-300h rozrywki jesli interesuje cie gleboka linia fabularna i inne atrakcje ktore oferuje gra.
ffxiv_05082023_211336_959

Panowie dajcie spokoj :slight_smile: Pana 1 juz zglosilem o zasmiecanie nie swojego podworka. Mnie to nie przeszkadza ten kto przyjdzie (jesli przyjdzie) dowiedziec sie czegos na temat 14, po sprawdzeniu komentarzy juz bedzie wiedzial czego unikac :slight_smile: Wiec takze tego… nie ma problemu…

W tej grze jest open world ?

Mapa dzieli sie na x regionow gdzie kazdy z regionow ma powiedzmy swoj obszar. Obszary sa wieksze i mniejsze, przewaznie dookola obudowane gorami lub oceanem.
Na dole zapodam zdjecie regionu La Nosca…
ffxiv_06082023_165139_942

Kazdy wiekszy region posiada krysztal pomiedzy ktorymi mozesz sie teleportowac jesli lazenie ci nie odpowiada, dodatkowo w tym momecie od jakiegos bardzo niskiego poziomu dostepne jest latanie dla kazdego

Na steam jest opcja żeby za darmo przetestować ? Bawiłem się dzisiaj pół dnia z gw2 ale klasy postaci tam nie przemawiają do mnie .

Tworzysz konto:
https://secure.square-enix.com/account/app/svc/ffxivregister

Akurat klas w FF14 masz od zaciukania i ciut ciut :stuck_out_tongue: Spojrzysz na moje 1 zdjecie ktore wrzucilem to to sa tylko podane klasy walczace, klikasz zakladke powyzej i masz jeszcze klasy craftingu i gatheringu (ktore notabene maja rowniez calkiem rozbudowane questy i co chyba nikt nie sprobuje zaprzeczyc… FF14 ma najbardziej rozbudowany system craftowania ze wszystkich dostepnych MMO)

Niestety to nie dla mnie , godzinę wytrzymałem , podziwiam ludzi którzy potrafią się wczuć w tego typu gry :+1:

To tak jak z ksiazkami :slight_smile: Sa ludzie co zbieraja i sa tacy ktorzy po prostu lubia czytac :slight_smile: FF14 jest dla tych drugich… O ile fabula podstawki rozkreca sie dosc powoli to pozniej juz jest tylko ciekawiej :slight_smile: No ale tak jak mowie, to trza lubic + raidy i triale na koniec sa prawdziwa wisienka na torcie :slight_smile:

Tak jak piszesz(choć książki lubię czytać :wink:) , ja jestem wychowany na L2 , dlatego brak mi w wielu tytułach tej nutki strachu że za chwile można paść na glebę :rofl:

Z chęcią, ale jak pozbędę się konsoli i kupie jakiś piecyk, bo nie mam już ochoty płacić M$ haraczu za możliwość gry online . :wink:

Rozumiem, Rozumiem… ot nie gra dla wszystkich. Na nieszczescie dla nas wszystkich wychowanych na tytulach z otwartym pvp takie gry odchodza juz do lamusa. Niewazne jak bardzo community PVP chcialo by sie ukazac jako gigantyczne i warte uwagi to niestety tytuly ktore sa glownie nastawione na pvp juz nie maja racji bytu, a tym bardziej te z full dropem… Czy to dobrze? Nie mnie oceniac, jak chce sie pobawic w gankowanie to ide na starego RoRa i mam ucieche przez 2 tygodnie potem nuda xD

1lajk

Bumpne sobie :slight_smile: W dalszym ciagu chetnie odpowiem na wszystkie pytanka zwiazane z FF14, pomoge z dungami, trialami czy raidami. Aktualnie skonczylem ubierac 3 tanka i koncze reapera wiec mozna cos razem pobiegac :slight_smile:

Jesli lubisz gry z naprawde mocna fabula zapraszam! (podstawka i caly 1 dodatek za free, a za niedlugo i 2 dodatek… co lekkim ptakiem daje nam prawie 300h moze i wiecej dobrej zabawy jesli chcesz wymaksowac wszystko co mozliwe)

Są jakieś pvp battlegroundy 60 vs 60 jak w Terze? Bo z tego co piszesz rozumiem że nie mam open pvp mapy? To co tam się na end game robi, bo rozumiem że jest jakiś max lvl jak w wowie i wbijesz maxa lorde generalnie kogoś nie interesuje to co robi na tym max lvl ( end game) ? Dungeony czy Rajdy rozumiem losujesz naście osób do pt i robicie w zależności od danga albo raida minut/godzin i masz ileś wejść na tydzień, czy no limit wejścia + drop i możesz itemy sprzedawać na legalu ile chcesz bez ograniczeń? Bo jeśli nie to szczerze nie wiem co miałbym robić na end gamie.

@DieQo349
Ok po koleji :slight_smile: End Game w FF14 jest troszke bardziej rozbudowany niz w wowie.

  1. Mozesz zostac Crafterem i zarabiac miliony na tworzeniu mikstur czy pancerzy/broni pod najnowszy Update. Crafting jest w uj duzo bardziej zlozony niz to co znasz z wowa… I warto go robic jesli ktos to lubi.
  2. Housing -> na instagramie czy twitterze sa ludzie ktorzy offeruja sie za grube miliony w budowaniu i rozplanowaniu wnetrzy domow. Sam mozesz sobie kupic dom i to zje mnostwo twojego czasu…
  3. Glamour (Transmogi) zbieranie pancerzy/strojow jest super wazna czescia FF i od razu dodam, pancerze jak i stroje nie sa takie jak w wowie, nie sa bitmapa nalozona na kawalek stozka co daje Szate dla maga w wowie xD
  4. Ok teraz najlepsza czesc, Alliance Raidy, Raidy, Savage Raidy, Ultimate Raidy i Ex`y.
    Alliance Raid to fabularny raid zwiazany z lore danego dodatku. Sa to 3 raidy na dodatek kazdy dla 3 druzyn po 8 osob kazda.
    Raidy -> 8 osobowe z dosc przyjaznym poziomem trudnosci
    Savage Raidy -> 8 osobowe z “ja pierdole ale boli” poziomem trudnosci… wiele mechanik na tego typu raidach jest “personalna” czyli jak ktos z druzyny cos spierdoli to wszyscy umieracie… wysoki poziom (moglbym duuuzo wiecej opisac ale sie ksiazka zrobi. Aktualnie fajnie pokazuje to P9S <-- wygooglaj sobie ta walke (P=Pandemonium 9=9walka w kolejnosci S=Savage)
    Triale i Ex triale sa 8 osobowymi “raidami” gdzie walczysz z 1 konkretnym bossem. Trial jest latwiejsza wersja a Extreme(EX) trudniejsza z wieksza iloscia mechanik (tu polecam sprawdzic na youtube roznice w walce z DIAMON WEAPON i DIAMOND WEAPON EX)
    No i ostatecznie mamy ULTIMATE Raidy. Totalnie pokurwiony poziom trudnosci, duuuzo mechanik, ostatni bodajze gildia z WOWa ECHO pobila jednego Ulti …w 22 minuty. I to jest jeden boss, zrobili chyba 1400 pulli.

Pozatym to co w FF jest najwazniejsze to wszystkie klasy sa Account Wide. Masz 1 ludzika ktory zmieniajac bron, zmienia klase… Zakladajac katane stajesz sie Samurajem, zmieniasz katane na miecz 2 reczny = Dark Knight…

Co do limitu to wejscia nie sa limitowane ale drop z najnowszych bossow jest. + Jesli pobijesz danego bossa dostajesz Token, gdy uzbierasz kilka mozesz od razu wymienic go za jakas czesc uzbrojenia…

Co do PvP, aktualnie sa 2 tryby ktore dzialaja 24 na dobe Crystaline Conflict gdzie 2 druzyny po 5 osob nakurwiaja sie w przesowaniu krysztalu po mapie. No i o czywiscie standardowo Frontline gdzie 3 druzyny po 24 graczy walcza o punkty na mapie czy to cos rozwalajac czy przejmujac flagi…

Uff jesli cos nie wytlumaczylem do konca daj znac, albo ci pokaze po prostu na twitchu jak bedziesz zainteresowany i po problemie, albo moge dalej odpowiadac tutaj

To jest właśnie problem gier mmo , brak rywalizacji albo mocno ograniczona . Niektórzy mają satysfakcje że “zabiją bosa” , ale gdyby można było to robić rywalizując z innym zespołem , wtedy jest sens dążenia do tego aby być lepszym. Dlatego tak popularne są gry battle royale albo moba które są nastawione na rywalizacje .

Zgodze sie, ale tez zauwaz ze PvP w grach MMO jest niespecialnie oplacalne dla tworcow. Gracze stricte PVP tworza tak mala grupe ze tworzenie dla nich contentu mija sie z celem w wielu przypadkach.
PvP w 14 nie odbiega od standardu i smiem stwierdzic ze jest nawet bardziej zbalansowane niz w wowie. Tu kazdy tank ma to samo hp, kazdy heal i dps ma takie samo hp, to co sie liczy to wspolpraca z grupa w trakcie “Frontline”. Samemu nic nie ugrasz, a biegajac solo tylko karmisz punktami przeciwna druzyne. W Crystaline Conflict niby jest 5 graczy po kazdej ze stron ale takze duuzy nacisk jest na teamplay, na czas uzycia ultimate abilitki czy to ze tank ktorego masz w teamie wie jak uzywac swoich abilitek na tyle dobrze ze przezyje i przeciagnie krysztal dalej.
W WoWie jesli nie jestes Meta klasa to tez nie pociagniesz za dlugo, natomiast jeszcze kilka dodatkow temu byly opcje ze mogles one-shotowac przeciwnikow z odpowiednim gearem.

Jak wyglada CC? Zarzucam linkiem do zeszlorocznego turnieju ktory stworzyl Preach ze swoim community. Tu akurat polfinaly:

Oczywiscie rozumiem ze mniej wiecej zbalansowana batalia moze nie wszystkim przypasc do gustu, szczegolnie tym ktorzy nastawiaja sie na solo farmienie nubow xD ale otwiera to szereg nowych mozliwosci ktore zadko dostepne sa w pvp

Nie do końca. Gry battle-royale/moba są popularne głównie dlatego że można w nie grać z doskoku, co sprawia że świetnie się nadają do grania ze znajomymi, podczas gdy w MMO musisz najczęściej przejść story, wbić level/gear, odblokować teleporty/instancje itd.

Dodam w temacie PVP w FF14 ze jest to jedna z najlepszych metod levelowania postaci w pozniejszym czasie. Mecze Frontline trwaja od 5-10 minut za kazdy zdobywasz mniej wiecej tyle samo expa (roznica na 89 lvl wynosci niecale 300k expa pomiedzy 1 a 3 miejscem, gdzie 1 daje 1.2mln expa a 3 900k) Niewazne na jakim poziomie wejdziesz twoja postac skaluje sie do maksymalnego poziomu i statystyk zbalansowanych pod to kim grasz. Jedyna roznica pomiedzy klasami to umiejetnosci postaci i umiejetnosci gracza (tj jak jestes ciapa to najwieksze combo cie nie uratuje). Z wlasnego doswiadczenia moge stwierdzic ze najprzyjemniej w PvP leci sie tankami. Warrior albo Paladin robia masakre z przeciwnika jak juz ogarniesz klase pod pvp
(aaa bo wlasnie, niektore skille sie zmieniaja i masz ich duuuzo mniej niz w walkach pve, tak ze ogar wymagany jak i prog wejscia sa nizsze, przez co duzo przyjemniej sie expi)

No to żeś pojechał… PvP w FF14 to minimum 10 metrów mułu i nie zaklinaj rzeczywistości, bo tylko ludziom czas zmarnujesz.

Ogólnie jeżeli kogoś interesuje open world i mass pvp to nie ma czego szukać w WoWie, bo już od wielu dodatków praktycznie tego nie uświadczy, a tym bardziej w FF14.
Jeżeli kogoś interesuje small scale pvp areny/battlegroundy to może uderzać w WoWa, bo areny były i zapewne są nadal na wysokim poziomie, a battlegroundy choć mocno zaniedbane na jakiś czas wystarczą, a o FF14 może zapomnieć.
Jeżeli ktoś natomiast lubi rp(erp), catboye, przebieranki, zabawę w domek i latanie od punktu do punktu za ścianą tekstu to wtedy śmiało może wybierać FF14.

xD dobre, WoW pvp zbalansowane? xD wmawiaj sobie dalej i to ty nie marnuj ludziom czasu.


Kazdy kto chce sobie popykac PvP moze wybrac gre ktora chce, aczkolwiek jesli chcesz grac WoWa i nie grasz meta postacia to powodzonka. WoW areny nigdy nie byly zbalansowane, zreszta Blizzard i ich Balans postaci jest zalosny, byl i bedzie. Juz nie mowie o BG, gdzie przewaznie Horda wygrywa, albo czekasz po godzine+ zeby sie w ogole dolaczyc. W FF14 nie czekasz praktycznie w ogole na bg, po dziennym resecie az do poznej nocy na spokojnie wejdziesz po kilku minutach.

Nigdzie nie stwierdzilem ze FF14 PvP jest mega zajebiste i nie ma z nim problemow, aczkolwiek balans postaci,szybkosc kolejek i expienie postaci na pewno stawiaja je wyzej niz te kompletnie randomowe walki Warcrafcie…
Mozesz sie z tym nie zgadzac jesli taka twoja wola.

Pozatym stwierdzenie ze tylko RP, Catgirly (kto co lubi nie), przebieranki i housing (ktory mamy ) i questy (no fakt…w wowie masz nawet addony ktore skipuja ci questline xD) jest lepsze w FF14 to niedomowienie… zapomniales o braku Trashu na raidach, po wipie pojawianie sie od razu przed bossem czy oprawa audiowizualna ( he he szaty dla casterow z wowa sa fajne nie? bitmapa na ucietym stozku) bije wowa na glowe.

Rozumiem ze trudno sie zgodzic co poniektorym bo wydali mnostwo kasy na wowa i spedzili w nim wiele godzin, pozatym gra pochodzi z Japonii, a nie Ameryki ( aaa czekaj Tencent ile ma procent w ActiBlizzie?) …takze tego. To nie ja mam waskie spojrzenie na gry…