FINAL FANTASY XIV czy warto?

Cześć,
Szukam MMO do dłuższego opykania w Black Desert Online osiągnałem próg 269 AP i mam już dosyć tego RNG że grasz 100h na item a potem ktoś inny ma go w 5 min xD.

Oglądałem gameplaye z FINAL FANTASY XIV a potem sam zagrałem triala ale te lvlowanie serio musi być tak powolne ?
Warto grać dalej i się nie zniechęcać?
W późniejszej fazie gry nadal większość czasu poświęca się na questowanie?

Chyba że macie jakieś MMO godne polecenia do grania ?
Gram zazwyczaj z narzeczoną jak macie jakieś propozycje będę wdzięczny.

levelowanie nie jest powolne jak walisz questy to ja wbiłem 35 level w 2 dni a wcale nie grałem dużo, levelowanie trwa długo bo często jest tak że się chce przy okazji inną klase wylevelować bo tam jedna postać może być każdą klasą zależnie od broni którą założyłeś zmienia się klasa. Ludzie pewnie jeszcze żałują hajs na teleport bo questy są takie ze np idz na inna mape i pogadaj z kimś to ja od razu wale TP i nie patrze ze mnie kosztuje 100 gilów a hajsu i tak mialem ponad 150k na tym levelu

Jeśli chodzi o levelowanie to jest ono wolniejsze przy 1 klasie postaci w pierwszych lev :wink: później pojawiają się ruletki / dungeony / triale ale tam jako DPS jak w każdym MMO czeka się dłużej.
Sam obecnie skończyłem dopiero fabułę 1 dodatku a mam już 2x 80 (heal i dps), tanka na ok 60, i kilka innych klas 30-50 a gram trochę ponad dwa miesiące.
Co do Qustów to i tak musisz je zrobić aby przejść do kolejnych dodatków (ukończenie całego story line daje dostęp do 1 dodatku, ukończenie story line z 1 dodatku daje dostęp do drugiego itd :wink:
Ja bawię się świetnie w FF XIV ale jestem osobą która lubi aktywności PVE / zbieranie strojów / przesiadywanie na afku i gadanie sobie z innymi (pół wieczoru ostatnio w gildi tak spędziliśmy siedząc w domku i sobie gadając).

1lajk

Jak nie szukasz w grze pvp to wszystko inne znajdziesz w FFXIV.

2lajki

Jeśli nie przeszkadza ci grafika z pokroju gier na Play Station 2 to dla fabuły można łyknąć. Jednak jak grałeś w BDO i już ci coś nie pasuje to ja bym nie drążył tematu. Pooglądaj streamy itd. Dla mnie ta gra jest kiepska ze względu na to, że początek jest tak okropny postać ma auto atack na jakieś 2 sekundy albo i dłużej. Dynamiczna gra to to nie jest ani wymagająca.
Jednak każdy widzi grę inaczej i ma inną opinię jeden woli walić wóde drugi piwo więc wybór twój.

2lajki

Tak jak pisali wcześniej. W telegraficznym skrócie:

  • Pierwsza klasa wbija poziom najdłużej, każda kolejna dostaje bonus 100% do czasu aż osiągniesz twój obecny, najwyższy poziom
  • Zadania fabularne blokują dosłownie wszystko - masz poziom 70 ale zadania fabularne są na 55? Cóż, wszystkie zadania klasowe między 55 i 70 są zablokowane.
    Plus jest taki, że skilli w zadaniach klasowych nie jest dużo więc twój hotbar nie będzie taki pusty jeśli za szybko wbijesz wysoki lvl. Ale są to z pewnością skille must-have, nie możesz sobie pozwolić na olanie ich.
  • Na jednej postaci możesz mieć dosłownie wszystkie klasy (tank, healer, dps, crafter, gatherer)
  • Jeśli jedną klasą zrobiłeś fabułę, nie musisz jej robić drugi raz. Jak wbić lvl jeśli zrobiliśmy wszystkie zadania, które obdarowały nas cennym doświadczeniem?
    – Palace of the Dead - instancja idealna do wbijania lvli dla klas, które długo czekają kolejce na zwykłe dungi, efektywnie wbijasz poziomy w zakresie 1-61
    – Heaven on High - tak jak wyżej ale w zakresie 61-71
    – 71-80 - pozostają dungeony z randomami lub w trybie TRUST (specjalna opcja dla nowego dodatku gdzie robisz nowe dungi z NPC znającymi mechaniki bossów)
    Jeśli grasz tankiem albo healerem to gorąco polecam robić same dungi, niektóre mogą dać w kość więc lepiej od początku wyrabiać dobry nawyk, tym bardziej że jest tu pełne skalowanie postaci do poziomu dungeona więc taktyka huzia na juzia nie działa.

Cóż, trochę długi ten skrót.
Podsumowanie - przynajmniej raz jedną klasą musisz odwalić jakieś zadania by odblokować dalszą fabułę, a także pewne dungeony czy raidy.

Dungeony możesz robić na nieskalowanym lev i przebiec solo postacią i zabić moby na hita (80 lev postać na dungach z podstawki, triale z podstawki na extreme też). Rozwiązanie takie jednak nie daje expa / nagród eventowych jeśli jakieś są ale można użyć do farmienia ubranek dla postaci jak lecą jakieś fajne ;p

A tak spytam da się ustawić obrót kamery na myszkę bo to jest takie wkurzające ze odrzuca mnie

obrót kamery na myszce jest jak trzymasz prawy przycisk myszy ale w sumie nie wiem czy da się to zmienić bo tej opcji nie weryfikowałem - takie rozwiązanie mi pasuje.
Również co może zabrzmieć dziwnie to granie na padzie jest całkiem przyjemne, szczególnie podczas expienia i robienia questów :wink:

Ja się podepnę pod temat. A ile na obecną chwilę wynosi koszty gry i miesięczny abo? I jakie są dostępne metody płatności?

Grałeś w Black Desert więc możesz zagrać nawet w Pasjansa i będzie lepiej i bardziej warto :smiley:

1lajk

Aktualnie na keye.pl możesz złapać edycję kompletną za 110zł, koszt abonamentu to +/- 120 zł na 60 dni. Kupując wspomnianą edycję kompletną dostajesz komplet FF XIV + abonament na 30 dni, więc wg. mnie się opłaca. No i najważniejsze, nie opłaca się kupować gry poprzez steam, jest drożej ze wszystkim (a przynajmniej było jak ostatnio grałem).

Nie opłaca się totalnie kupować abo w keye.pl czy innym pl shopie. Najtaniej wychodzi podpiąć kartę pod moogstation ( strone ff14) i wtedy płacimy 47 zł na miesiąc. Jak ktoś nie ma karty to na cdkesach widziałem 2 miesiące abo za 98 zł.

@Rasun nie wiem co ty za abonament masz, ale za 120 zl to masz 3 miesiace.

Zacząłem grać miesiąc temu i mogę powiedzieć że warto. Fabuła jest świetna i w zasadzie z każdym dodatkiem pojawia się równie dużo zagadek co się rozwiązuje. Gra na początku to typowy stary tan target z global cooldownem ale po wbiciu 30-40 lvla robi się już ciekawie. Endgame pve - nie jest prosty , na pewno wymaga dużej ilosci praktyki. Dodatkowo świetna oprawa dźwiękowa. Minusem dla niektórych może być grafika ale nie jest ona tez tragiczna. po 50 lvlu pojawia się też łańcuch questow który niestety trzeba przeboleć chociaż ponoć w nowym patchu - za 3 tygodnie - mają to poprawić. Zachęcam do gry i w razie jak by ktoś potrzebował pomocy w grze to zapraszam na spriggana :wink: można mnie śmiało łapać - Adalberta Bayle

2lajki

Kamerę obracasz lewym i prawym przyciskiem myszy, ale przy opcji Movement Settings -> Standard Type (Character-based) PPM obraca także postać.
Legacy Type (Camera-based) w obu przypadkach obraca tylko kamerę a poruszanie się WSADem wygląda wtedy jakbyś grał na padzie (czyli w sumie tak jak w starych grach gdy myszki nie miały racji bytu przy sterowaniu).

Jak spojrzysz na oficjalną stronę, ceny właśnie takie są.

Ekm no nie ? Sam opłacam przez moogstation ( oficjalną stronę ), płacę dokładnie 10.99 euro ( przy obecnym kursie 49 zł na miesiąc) … Poniżej potwierdzenie, które dostaje się na maila co miesiąc. Jak opłaca się 3/6/12 miesięcy z góry, to jest jeszcze taniej.

Service Account Name: FINAL FANTASY XIV
----------
Services: Entry
Payment Method: Credit Card/Debit Card
Billing Cycle: 30 days
----------
Payment Amount: EUR 10.99
1lajk

Pamiętaj tylko, że opłata też zależy od opcji, 10,99 zł to opłata za miesiąc kiedy masz opcję z ograniczeniem do 1 postaci na serwer.
Opcja z 8 postaciami na serwer jest droższa w cyklu miesięcznym ale możesz wybrać płatność za 3/6/12 miesięcy.

2lajki

FFXIV podstawka jest tak strasznie długa ( i niestety ale nudna w porównaniu do dodatków), PVE jest bardzo dobre (ale nie jest wymagające, bardzo casualowe), ale PVP nie istnieje. Po prostu nikt nie gra w PVP, jest nudne, a twórcy jakoś nawet nie próbują naprawić tego problemu. Plusem jest to, że możesz grać każdą klasą, każdym specem jak dps, tank, healer na jednej postaci, więc przebrnięcie przez fabułę jest jednorazowe, jeśli nie chcesz robić nowej postaci.

Jeśli lubisz PVE no to bądź co bądź będziesz zadowolony. Jeśli chcesz przy tym grać coś przy PVP no to zostanie Ci tylko WoW lub ESO. Subiektywnie jeśli miałbym nadal grać między FFXIV a WoWem, to wybarłbym to drugie.