Kilka pytań?

Jestem potencjalnie nowym graczem, bo szukam h&s, a PoE wydaje się słusznym wyborem, ale nie podoba mi się kilka rzeczy.

Wytrzymam wygląd graficzny i poruszanie się postaci, jakby miała kij w dupie, ale lubię grac tylko jedną postacią. Nienawidzę altów i od dawno zawsze, ale to zawsze gram tylko jedno postacią do końca.

Z tego, co wyczytałem są tutaj jakieś ligi i ludzie pisali, że lepiej robić od nowa postać, ale ja tak nie chcę. Nie mówcie mi, że nowa postać to fajny pomysł, bo się nie nudzi.
Co mnie rozśmieszyło najbardziej, to jak ktoś stwierdził, że jedna postać po czasie robi się nudna, bo łatwo później zabija moby i jest za prosto. O to właśnie chodzi, spędzasz czas nad postacią, więc rośnie ona w siłę i po jakimś czasie jest potężna. Na tym to polega i to normalne.
Chcę grać tylko jedno postacią.

Na pewno trzeba robić postać od nowa?

Słyszałem też, że pomimo wielkiego drzewka umiejętności, to i tak wszyscy grają z tym samym buildem, bo reszta jest do dupy.
To prawda? Bo to głupie i ogranicza budowanie postaci po swojemu.

To są chyba takie dwie bolączki, co mnie odrzucają od gry. Jest jeszcze grafika i poruszanie postaci, ale to wytrzymam.

PS. Zadałem te dwa pytania, bo inaczej tytuł tematu byłby click baitowy czy jakoś tak. Są to też pytania, od których zależy czy zacznę grać.

Napisz mi na PW jakiegoś discorda/TSa, wbiję, wytłumaczę, na pytania odpowiem :smiley:

Jeśli nie chcesz tworzyć nowych postaci to nikt Cię nie zmusi, możesz grać jedną, ale na tym się opiera PoE, robi się nowe buildy, na nowych postaciach, testuje, próbuje, eksploruje. Nowa postać to inny build, inne skille, inne itemy, inaczej drzewko rozłożone.
Co do “jednego słusznego buildu” i “jednej ścieżki w drzewku”, to nie ma czegoś takiego, ale trzeba wiedzieć jak iść w drzewku, żeby to miało sens pod wybrany build - nie ma czegoś takiego, że obojętnie jak pójdziesz i tak będzie dobrze. Zazwyczaj zanim się nauczy ktoś jak to działa, to wcześniej pieprzy kilka, a nawet i kilkanaście postaci. Słabo sobie odcinać możliwość poznania potencjału tej gry odrzucając od razu możliwość robienia altów.
Podsumowując, według mnie gra nie jest dla Ciebie.

@Piteko
Nie posiadam ani TSa, ani Discorda, więc nie podam. :stuck_out_tongue:

@Silas
Nigdy nie robiłem altów i nigdy nie będę robić, ja nie potrzebuję altów. jak już miałem nową postać, to tylko po to, aby był nowy main, a starego maina porzucałem.
Zawsze też szukam w necie buildu dla mnie, to niweluje zniszczenie postaci i zaczynania od nowa.
Chcesz powiedzieć, że w kółko zaczynanie od nowa, aby tylko próbować nowe buildy i eksplorować po raz setny to samo, na tym polega PoE?
Nie potrzebuję nowych buildów i nie potrzebuję testować i eksplorować nowych postaci, to nie dla mnie. Zawsze eksploruje tylko z jedną postacią z jednym buildem. To mi starczy.
Może faktycznie PoE nie jest dla mnie?
W takim razie, co innego mi pozostaje Mu Legend, a może Diablo 3 albo coś innego jeszcze?

A to co innego. W PoE tak na prawdę gra sie jak się lubi/chce. Każda nowa postać to nowy main na kolejne kilkadziesiąt godzin i raczej się nie wraca do poprzedniej postaci, chyba że akurat chcemy robić kontent, którego nowa postać ma problem zrobić, a stara jest w stanie go przejść, poniewa nie każdy build jest w stanie zrobić wszystko. W tym rozumieniu “alty” w PoE to nowe mainy, porównując do innych produkcji.

Są ludzie, ktorzy tylko grają na standardzie, na kilku postaciach i jest im dobrze, ale jest to marginalny odsetek, ponieważ jak wcześniej wspomniałem, nowa liga to nowa możliwość ekslopracji nowych, zazwyczaj bardzo ciekawych rzeczy, ktore mogą na lidze podstawowej nie być nigdy dostępne. Więcej na ten temat opisałem w poniższym poradniku. Polecam ponieważ może rozjaśni kilka rzeczy.

https://forum.mmorpg.org.pl/t/poradnik-dla-poczatkujacego-gracza-path-of-exile/106309/14

Co do wątku związanego z innymi grami. Gram czasem w diablo 3, grałem w Mu Legends i większość hnsow na rynku. W końcu mój ulubiony typ gier. Tak na prawdę musisz sam wejść do każdej z nich i się przekonać jak Ci się będą podobały, ponieważ są różne gusta. To co mi nie podeszło, tobie się może spodobać. Każda ma coś w sobie.
Niemniej tak na prawdę PoE jest najbardziej z nich rozbudowane, ma najwiekszy playerbase, bardzo częste aktualizacje, ma najbardziej uczciwy ze wszystkich system płatności i devow którzy dla odmiany mocno współpracują z community. Dlatego, w moim przypadku i patrząc na całokształt, wygrało PoE o mile z innymi.

To może jest możliwość kupowania albo wymieniania itemów z lig od innych graczy?
Z tego co wiem, to jak liga się skończy to i tak wszyscy wracają do ligi standard.

Dręczy mnie jeszcze jedno, będzie z kim grać jak, handlować jak pozostanę tylko na lidze standard?

Będzie z kim handlować na std, ponieważ są ludzie, którzy grają na lidze standard, ale handel jest bardzo utrudniony, ponieważ handel tu działa na zasadzie barteru i osobnik musi fizycznie przyjść, i przekazać itemy/currency. Zdecydowana większość graczy (o ile się nie mylę, jest to ponad 90% playerbase) gra na ligach i nie chce im się relogować na jakąś postać, na standardzie, żeby sprzedać item, chyba, że jest to coś bardzo drogiego, albo zalega im bardzo długo, ponieważ szkoda na to czasu. Zatem większość ludzi do których się odezwiesz w celu zakupu itemu będzie prawdopodobnie nie odpowiadała. To nieco frustrujące, ale jeśli jesteś w stanie z tym żyć to bez problemu możesz grać na standardzie :slight_smile:

Po zakończeniu ligi, kiedy wszystko przechodzi na standard, jesteś w stanie zakupić od innych graczy itemy z ligi bez problemu.

Czyli idzie obejść granie na ligach i robienie nowych postaci.
Jeśli zacznę grać, to i tak zacząłbym na lidzie standard, żeby poznać mechanikę gry, jak się gra i tak dalej. Nie wypływa się otwarte morze bez przygotowania, prawda?

Przy okazji, bo to temat ogólny, kilka pytań.
Można zrobić coś na wzór maga lodu albo błyskawic?
Zawsze chciałem grać takim magiem.

Jeśli zacznę grać, to i tak zacząłbym na lidzie standard, żeby poznać mechanikę gry, jak się gra i tak dalej. Nie wypływa się otwarte morze bez przygotowania, prawda?

Dokładnie, większość z nas zaczynała na std aby poznać, przynajmniej wstępnie, mechaniki PoE.

Można zrobić coś na wzór maga lodu albo błyskawic?

Oczywiście, że można i to na kilka różnych sposobów i kilka różnych skilli. Pooglądaj gameplaye na youtubie poniższych skilli i wybierz ten który Ci się wizualnie podoba, to będzie jakiś punkt wyjścia :wink:

Błyskawice:
Arc, Spark, Ball Lightning, Storm Call, Lightining Tendrills, Storm Burst, Shock Nova, Lightening Trap / Lightning Spire Trap

Lód:
Freezing Pulse, Frostbolt, Glacial Cascade, Vortex, Ice Nova, Ice Spear, Cold Snap, Freeze Mine, Ice Trap, Ice Burst, Siphoning Trap

Dzięki za odpowiedzi.
Myślę, że spróbuję, bo i tak nic nie ma na rynku ciekawego, a sieczka mobów jest idealna, aby odpocząć od pracy lub spędzić wolny dzień.

Teraz tylko muszę ściągnąć PoE i pooglądać filmiki.

Jeszcze jedno jest jakaś strona z buildami albo coś w tym stylu?

Nie ma problemu :wink:

Buildów najlepiej szukać na oficjalnym forum poe, albo na youtubie i oprzeć się o forum. Zazwyczaj jak szukam inspiracji na nowy build zaczynam od youtube, patrze co mi się podoba, zaglądam na forum i patrzę czy dużo ludzi pisało w wątku przy jakimś buildzie - jeśli dużo ludzi komentuje to oznacza zazwyczaj, że build się podoba i jest dobry. Najczęściej też w wątku na forum jest krótki gameplay z buildu, więc można zobaczyć go w akcji. Następnie wrzucam link buildu do Path of Bulding i przerabiam, albo robię swój, ale to już wyższa szkoła jazdy :wink:

Myślę, że spróbuję, bo i tak nic nie ma na rynku ciekawego, a sieczka mobów jest idealna, aby odpocząć od pracy lub spędzić wolny dzień.

Mam to samo :slight_smile:

Jestem głupcem, bo zacznę od ligi, ale nie standardowej, aby później przenieść się na ligę standardową.
Ciekawe czy bez przygotowanie, po wypłynięciu na otwarte wody nauczę się pływać? :stuck_out_tongue:

Możesz zacząć na tej lidze co teraz trwa, mogę ją polecić bo jest bardzo fajna. Bez znaczenia tak na prawdę gdzie zaczniesz, nauka i tak potrwa dość długo, to bardzo rozbudowana produkcja.