Nietypowa sprawa :)

Witam , wszystkich zapalonych czytelników :) Mam dziś do was ogromną i gorącą prośbę a mianowicie potrzebuję dwóch ciekawych książek które będę mógl dodać do prezentacji maturalnej.

Temat prezentacji : Motyw wędrówki w literaturze i filmie. Omów jego funkcję na podstawie wybranych przykładów.

Filmy mam już wybrane - z literatury myślałem nad Sonetami Krymskimi oraz Ulissesem Joyca ale nie wiem czy to będzie dobrze czytało mnie się . Polećcie coś do tego motywu od siebie , najlepiej aby to nie były książki które są "niskiego lotu" jak to ujęła moja nauczycielka.

Za każdą pomoc serdecznie dziękuję :)

Władca pierścieni i czarnoksiężnik z archipelagu

"Samozwaniec" Jacka Komudy. Jeżeli chce ci się czytać ponad 1500 stron. I czy warto je przeczytać tylko do prezentacji na maturę.

Możesz coś o Odyseuszu ogarnąć, bliblia (wygnanie z raju), sonety są bardzo dobrym przykładem motywu podróży, mit o Dedalu i Ikarze(to już takie podstawy)... dużo tego jest :D

W wielu tekstach, książkach, filmach, a nawet obrazach motyw homowiatora, jako bohatera podróżującego, występuje ;)

Moim zdaniem temat wybrałeś sobie banalny, mogłeś właśnie wziąć motyw podróży w malarstwie, jest wiele bardziej ciekawy i można, dodatkowo poprzez to, wiele się nauczyć, bo jest to coś, co jest mało, albo wcale omawiane na lekcjach.

Wydaje mi się, że Hobbit byłby dobrym wyborem.

W zasadzie nawet Wiedźmina by szło na chama podciągnąć pod temat. Geralt przecież podróżował, by odnaleźć Ciri, czyż nie?

Tylko też musisz wiedzieć, jakie podejście do fantastyki ma osoba, która będzie Cię egzaminować. Pamiętam, że mnie ostrzegano przed tego typu zagraniami, bo poloniści raczej średnio za tym gatunkiem przepadają.

Dodam jeszcze, że prócz klasyków, starałbym się brać na twoim miejscu mniej znane książki - zawsze można coś podkoloryzować, dodać małe kłamstewko, tego nikt przecież nie sprawdzi. No i zawsze jest to wyróżnienie się, pochwalenie oczytaniem.

Jądro Ciemności i Przygody Huckelberrego Finna

Ojj @Xasarm , właśnie, że sprawdzają (chyba). Poloniści jeśli nie znają jakiejś książki to po prostu ją wypożyczają lub ogarniają mniej więcej o co tam chodzi. Ale to mi powiedział mój polonista, więc info nie ode mnie i być może nie pewne :D

Sprawdzają, potwierdzone info :) ... może nie znają książki w szczegółach, ale ogólny zarys i akcje tak.

Ja to bym polecił Metro 2033, niby podróż jest więc czemu nie? :P

Wędrówka, to może też przez czas?

Wehikuł czasu Herberta George'a Wellsa? Krótkie to i bardzo przyjemne

Jak ja czytam te przykłady to mnie aż oczy bolą.

Daj coś nowoczesnego, nowatorskiego, nietypowego.

Uniwersum Metra 2033: Metro 2033: Do Światła - W Mrok - Za Horyzont. Nie będę Ci pisał wypracowania co masz dodać jak zinterpretować podróż bohaterów oraz ich wędrówkę (zarówno cielesną jak i duchową). Przeczytaj, prześpij się z tym i tyle.

Pomogłem? Super.

Nie? Super :)

Edit: Ew. nowa książka z tej serii polskiego pisarza! To byłby nowatorski krok z Twojej stroyn :)

Hobbit i już odniesienie masz do filmu

Pielgrzym Mickiewicza on chyba w Sonetach Krymskich jest, i jak dobrze pamiętam polscy poeci wyklęci też ładnie pisali o podróżowaniu choć nie dam głowy za nich, ale tak jakoś mi się kojarzą z podróżami

//

Możesz też dać RR Martina i podróż Ari/Tyriona/Khaleesi/Brana> dośc dużo postaci i zmiany dość dobrze widoczne w nich

U mnie się nie przygotowały babki... Miałem temat: Żywotność motywu Danse Macabre w tekstach dzisiejszej muzyki metalowej. No i fajnie się gadało na ten temat, babki w innym świecie były. Tylko jak się daje jakieś poryte rzeczy to zadają głupie pytania^^

//

Teraz mi się przypomniało Ocean na końcu drogi" N. Gaiman pokazuje wędrówkę w "dorosłość"

Kordian Słowacki

Mały Książę

Ulisess James Joyce

Nocni wędrowcy Jagielski książka na faktach

lub tak strasznie nietypowo Pies który jeździł koleją Pisarskiego :)

albo ambitniej Rok 1984 Orwella tylko tutaj musisz ładnie opisać wędrowanie nie tylko jako chodzenie jak i również zmianę człowieka i wędrówkę przez życie

A ja poleciłbym do tego serię "Imperium Człowieka" Davida Webera. Przez pierwsze 3 książki(z 4) główny bohater wraz z niewielką ilością marines musi przejść przez całą planetę pełną barbarzyńców, bestii i różnorakich problemów. :)

Ja bym przede wszystkim stawiał na Odyseję, może jeszcze Mały Książę, jego to można pod wszystko podciągnąć, bo tyle wartości i aforyzmów zawiera ;)

Eeee tam sprawdzają, jak ja opowiadałem o wiedźminie to się na mnie patrzyły tępym wzrokiem, czym więcej fantasy tym lepiej dla ciebie, a jak jesteś miłośnikiem to już w ogóle masz mega + na starcie, ja przez połowę mojej prezentacji mówiłem kompletnie nie na temat o historii fantasy, a na koniec dostałem bodajże 19/20 pktów :D ( o ile dobrze pamiętam, trochę czasu od tego minęło)

Dziękuję za wszystkie propozycje :) Na 100 coś wybiorę . Odnosząc się do stwierdzenia , że nie sprawdzają - u mnie w szkole co roku jest w komisji jeden nauczyciel z Wrocławia który jest zapalonym fanatykiem fantasy więc jeśli wejdę na jego rejon to mogę przegrać ale myślę , że się wybronię.

Paulo Coelho - Pielgrzym. Cała książka to jedna wielka wędrówka.

Według mnie tak jak up Odyseja , Hobbit , Władcy Pierścienia i ewentualnie Biblia