Pogadanka albo rant. Community i mikrotransakcje. Nie wiem, nie mam dobrego tytułu

Elo mordeczki, dawno nie byłem na tej stronie, zwłaszcza na tej części forum. Więc z przepraszam za moje brzydkie wypociny/składnie. Będzie to chyba mój pierwszy i ostatni wpis takiego typu.

No ale dobra, o co ci chodzi leszczyku?

A chodzi mi o zachowanie community, a raczej sytuacje np: w takim FF14, pojawia się event walentynkowy, no i fajnie dostajemy brzydką czapkę moogle na głowę, a co z resztą przedmiotów, stroje które były w poprzednich eventach walentynkowych? Ano trafiają do item-shopu za realną gotówkę.

Najlepsza jest własnie reakcja community tej gry, ludzie autentycznie cieszą się na taki rozwój wydarzeń? I nie jest to pierwszy raz, W październiku był Anemic Make-it-Rain event, rok temu dostawałeś unikalną fryzurę, w tym rok dostawałeś całe nic, więc jak community zareagowało Nie “Proszę dajcie fryzurę z eventu do npc z nagrodami” tylko “Proszę dajcie fryzurę z eventu do item-shopu”

To tylko drobne przedmioty z itemShopu, A Ja ChCe WspIeRaĆ DeVóW

Niestety, ale często tak bywa że ślepe rzucanie pieniędzy w ogromnego wydawce jak Square Enix nie sprawia że osoby pracujące nad tą(tę) grą mmo dostaną podwyżkę.

Prawdą jest że są to drobne kosmetyczne przedmioty, nawet niezbyt dobrze wyglądające, ale gdzie jest start gdzie jest limit. Przykład A) ESO. Jest do dobra gra mmo, ma fajnie aspekty jak skradanie, dungeony są ciekawe i sama exploracja jest super przyjemna, ale wystarczy sobie spojrzeć na monetyzacji gry. Domy za które musisz płacić 100-300$, nieskończony bag ukryty za płatną subskrypcją. Nie chcę ci się explorować kontynentu znów dla skillpointów(skyshardy) Daj nam parę $$ i problem załatwiony, mamy nawet peta dla ciebie który lekko ci zwiększy inventory. Moim punktem jest, co możemy tolerować, a co nie, gdzie dajemy linie startową i końcową jeśli chodzi o mikrotransakcji, zawsze się zaczyna od czegoś małego, tutaj parę dolarków za strój, tutaj kolejne dolarki za przedmiot z poprzedniego eventu, tutaj za fajnego mountcika. A co dalej?

Pewnie cie nie stać ty Polaku robaku, i narzekasz tylko, byś wszystko chciał za darmo

Gram w FF14 od 3 lat, jestem w sytuacji finansowej gdzie mogę sobie pozwolić na suba, kupić dodatek, i być wstanie kupić sobie jakiś strój, czego po po prostu nie robie, bo szanuje swoje pieniądze. Ja a wiem może za bardzo negatywnie podchodzę do tego. Ale w przypadku gdzie płacisz miesięcznie za grę, kupujesz ich dodatki, i grasz od lat w tą grę, po czym niczym nagle jak twój stary najebany znienacka wyskakuje policzkuje cie w ryj tym “Oh, sorry nie brałeś akurat udziału w evencie poprzednim, daj mi 7$ i coś tym zrobimy”

Gra jest bardzo dobra, i jest fair, ty tylko lubisz "hejtować"

Ano własnie, złoty argument każdej cywilizowanej dyskusji. Gram w dosyć sporo gier mmo, GW2, ESO, Rift, Star Wars, WoW. Ale w żadnej innej grze mmo niż w FF14 spotkałem się z ludźmi tak wrażliwymi, miałem już takową dyskusje w grze, na temat customizacji, gdzie często opcje pomalowania gearu którego lubisz są schowane za robienie hardkorowego contentu albo(Savage Raid, etc…). Albo nie lubię faktu że moja postać może nosić damską suknie ślubną, ale żeby nosić płaszcz skórzany dla Ninja/Rouge na twojej klasie dystansowej to surowe NIE. Oczywiście ludzie broniący tego, to osoby które siędzą w Limsa Lominsa często klasy z heavy armorem w słodkim sweterku i spódniczce anime. I cokolwiek napisałem, nie ważne jak delikatnie to brzmiało(mój Angielski nie jest też najlepszy). Non-stop słyszałem tylko “Jesteś hejterem szukasz tylko zaczepki, jesteś z reportowany”

ffxiv_09092019_171251_693
Podobno w tej rozmowie użyłem brzydkiego słowa, i zostałem pacnięty przez GM

Nigdy nie jestem w stanie rozumieć czemu ludzie w tej grze, biorą tak seryjnie słowa jakiegoś obcego fagaska którego nigdy nie spotkają ponownie w grze, i za wszelką cenę chcą bronić wszystkiego związanego z tą grą. Albo samym Square Enix, jest to koncept dla mnie nie mieszczący się w głowie, czemu taki szary robal jak ja i ty, będzie bronic korporacji wartej Miliardy dolarów.

Jak ci się gra nie podoba to w nią nie graj!

Ale jeśli gra jest dobra, jestem w stanie przymrużyć oko na te wszystkie problemy

Otóż na tym zakończę moje biedne wypociny, to jest dobry punkt do dalszej dyskusji. Co jeśli gra jest mechaniczni i wizualnie dobra, gameplay jest przyjemny, ale posiada mikrotransakcje, jak się z tym czujecie, czy takie gry powinny dostawać przepustkę? Czy nie? Jeśli tak czy powinny być jakieś limity, albo po prostu czy jest coś co was irytuje w popularnych dobrych grach mmo.

Dla odważnej duszy która z jakiegoś magicznego powodu była wstanie przebrnąć przez tą tragedie w postaci mojego tekstu, dziękuje za czytanie, jakbym cie kiedyś w życiu spotkał, to postawiłbym ci piwo, herbatę cokolwiek być chciał. Dziękuje :>

3lajki

Jak dla mnie wszystkie rzeczy które zajmuję się tylko i wyłącznie wyglądem mogą być tylko w iteam shop. Jest to rzecz kompletna zbędna żeby na to zwrac uwagę jeżeli mamy świetny gameplay. Jeżeli chodzi o rzeczy typu torby na nieskończoną ilość miejsc dodatkowa waga itp. nie powinny znajdować się w Iteam Shop jest to jedna z rzeczy która mi przeszkadza. Nie przepadam również za sprzedażą iteam shopu w grze innemu graczowi. Do tego nie przeszkadzają mi również jakieś boosty do expa z czasem przychodzi trochę mniej czasu A to jest świetny ratunek na troszkę przyśpieszenia zwłaszcza że w większość gier i tak powoli wbicie maksymalnego poziomu to od paru dni do miesiąca. Z najlepszym iteam shopem jakim się spotkałem to był w GW2.

To trzeba było grać rok temu. I dwa lata temu. Wtedy miałbyś te stroje co były kiedyś za darmo. Przegapiłeś? Pech, zaciśnij zęby lub płać. Jakby nie item shop to byś w ogóle nie miał tych itemów po evencie (to znaczy time-limited), więc to jest imo dobra rzecz.

Szkoda że nie szanujesz tak ludzi i ich odmiennych opinii ;).

A ty oczywiście jesteś pryszczatym nerdem z okularami jak dętki od butelek. To tak tylko, jak już jedziemy obraźliwymi stereotypami.

A ja nie jestem w stanie zrozumieć jak ludzie mogą być aż takimi hipokrytami i tego nie widzieć. Tylko ty masz prawo do własnego zdania? A jak ktoś odważy się mieć inne zdanie od twojego to “mangozjeb”, lub marionetka korporacji? Stosując się do twojej logiki to sam jesteś marionetką Blizzarda i dlatego podburzasz ludzi w ff. Nie jesteś, po prostu masz swoją opinię? No popatrz, coś takiego… to może inni też nie są i mają własne zdanie? xD

Co do ostrzeżenia od GM’a to pewnie zasłużyłeś, choćby za wrzucanie wszystkich do jednego wora i ich znieważanie. Co do innych mmo - nie tyle pozwalają na pyskówki co po prostu albo nie ma gm’ów (eso, rift, swtor, gw2), albo mają wytyczne kiedy mogą interweniować (np jak ktoś się zbuguje, wpadnie w tekstury itd, kontrola czatu często nie leży w ich prawach/obowiązkach).

Sam grałem w różne gry, w tym w ff (kilka lat temu) i nigdy nie dostałem nawet ostrzeżenia za język. Po prostu naucz się wyrażać opinie bez atakowania kogokolwiek. Co do skórzanego płaszcza ma sweter? Kompletnie nic, jakbyś wywalił sweter to niczego by to nie zmieniło w sprawie tego twojego płaszcza. A jednak jakoś to złączyłeś i zaatakowałeś tych co lubią swetry. Czemu? Bo tak xD.

Pomijam już fakt, że nie mam zielonego pojęcia co chciałeś osiągnąć tego typu dyskusją w grze. Trzeba było założyć temat na forum, ładnie go opisać, przedstawić pomysł by elementy klasowe mogły być używane (kosmetycznie) przez inne klasy i czekać na odzew. Jakby ludzie się z tb zgodzili to może devsi by zobaczyli twój temat i coś zmienili.

2lajki

Szczerze nie rozumie twoje dramy o itemy z eventu. To są itemy dostępne przez limitowany czas. W innych grach nie masz nawet możliwości zdobycia tych itemó jeżeli nei zalogowałeś sie w danym okresie czasu. A tutaj masz “ewentulaną” opcje ich zakupu. Co do comunityu to tutaj jako veteran tej gry zgadzam się totalnie, ludzie sa mega przewrazliwieni na punkcie wszytskiego. Moj kolega mial rrozmowe z gm za to ze “przeszkodzil w rp” nawet o tym nie wiedzac…

Grałeś podczas eventu, dostajesz darmowego kosmetyka. Przegapiłeś, masz później opcje kupienia go. Nie widzę tu nic dziwnego ? w innych grach te itemy byłyby całkowicie limitowane (co ma plusy dla tych co mają i minusy dla tych co przegapili). I cały czas mówimy tu o itemach kosmetycznych - FFXIV to dla mnie świetna odskocznia od zalewu mikrotranzakcjami w innych grach. A na ostrzeżenie zasłużyłeś.

1lajk

Ale nikt Cie nie pytał facet. Robisz rant, że Ci sie item shop nie podoba a jakiś mądry mod wrzuca to na główną portalu. WTF
Podkreślę: rzucasz się o DODAWANIE KOSMETYCZNYCH PRZEDMIOTÓW DO IS.
Nikogo to nie obchodzi, ogarnij sie ;D
O jakichś “mordeczkach” piszesz, podrośnij

2lajki

comunity finala to w 90% ludzie ktorzy zyja gra …podniecaja sie lore na kazdym kroku. sory dla mnie to mega slabe comunity. wbicie na end game zajmuje kilka dobrych tyhodni biehania z questa za questem . nudne do potegi . Chaty sa puste . end game taki sam jak w kazdym mmo . mechanika skili dretwa naprawde taki wow juz ma duzk lepsA mechanike skili poruszania sie etc . Pisalem kiedys ta gra jest dla fanow seri FF tak jak teso dla fanow TES.

4lajki

final skończył się na części IX. a tego co napisałeś nie skomentuje, bo jak zobaczyłem “mordeczki” i “leszczyki” to aż mi rzygi podeszły. pozdrawiam/

2lajki

Dobrze chlop opisal syf od community po IS w FF XIV
Tlumaczylem im to pare razy ale to nie ma sensu, jestem fanbojem WOWA(tak pisza), więc jak nazwać community FF XIV
w FF XIV potrafili mnie zreportowac za outfit mojej postaci, to jest chore i powinno sie leczyc, tak samo IS, narzekaja na wowa bo jest raptem 12 platnych mountow w sklepiku z ponad 600+ w grze, ale beda pisac ze nas robi blizzard w chu!a, wychodzi na to ze Square Enix to jednak TOP 1 pazernych świnek, bo tak rozbudowanego IS jak w FF XIV to nawet niektore gry F2P/B2P nie mają

Nie wspomnę o combacie który ejst bardziej drętwy od tego w Wowie, w wowie takimi kalsami jak warrior fury, roque, DH, feral itd gracz w combacie plynnie i zdecydowanie szybciej niz w FF XIV

ta gra nie ma nic do zaoferowania, a wbijanie max levela 1 postacia to katorga, mega nudne questy polaczone z dungeonami/trialami ktore musisz zrobic by pchnąć fabule dalej, i jak grasz DPSem to czekasz do usranej smierci by z fabula dalej lecieć, zero jakiejkolwiek swobody, jak cociażby TESO czy WOW gdzie wybierasz sobie dodatek do levelowania

4lajki

Community FFXIV to kult. Z grą jest zawsze wszystko dobrze ‘‘Yoshi P-san’’ (cringe) robi wszystko dobrze, ogólnie zawsze jest świetnie, każdy ma dosłownie taką samą opinie na każdy temat a jak masz inną to jesteś haterem i zostajesz zasypany down vote np. na redditcie. Jakakolwiek dyskusja na temat stanu gry nie ma tam sensu, bo nie wiesz o czym mówisz. Jakaś propozycja? Ale po co? Przecież gra się rozwija w dobrym kierunku, jedynym słusznym kierunku. Często też słychać komentarze typu ‘‘rzecz a i b muszą takie być/rzecz a i b nie mogą się pojawić bo nie ma na to środków’’, no jedno z najlepiej sprzedających się MMO na pewno nie ma środków na nic. Co chwile są dodawane jakieś rzeczy do MogStation, nikt nie zwraca na to uwagi, trzeba wspierać devsów bo nigdy nie mają na nic pieniędzy a ty ciesz się jednym nowym dunegonem, nowym beast tribe i ogólnie updatem, który niczym się nie różni od poprzedniego, i poprzedzającego ten ostatni itd itd. Podczas gdy WoW doda coś nowego do sklepiku dosłownie raz na pół roku to zaraz to samo community wyśmiewa Blizzarda i nazywa go pazernym. Community FFXIV jest też stranie przewrażliwione na temat hejtowania, gdzie nikt nikogo nie hejtuje tylko ma odmienną opinie, na temat elitaryzmu - gdy gracz podaje ci pomocną dłoń to jest frajerem bo jak śmie mówić jak mam grać? Ogólnie okropni są, jeden z powodów dla którego już nie gram. Są jak świadkowie jehowy.

3lajki

XDDDDDD Kurwa kocham to forum i pomyśleć, że kiedyś takie coś może mieć dzieci…“Marionetka Blizzarda” XDDDDDDDD

2lajki

Chłop wyzywał ludzi w grze, zgłoszenie zostało przyjęte przez żywego człowieka (nie automat), który rozpatrzył owy report i znalazł w nim słowa ogólnie uznane jako obelżywe po czym wlepił ostrzeżenie, słusznie egzekwując przy tym regulamin. To przyjdzie taki i będzie coś piszczeć i narzekać na “tak wrażliwych graczy” XDD

Wirtualne światy gier online to nie twoje osiedle gdzie obelgi przyjmuje się na klatę jak prawdziwy Seba tylko zgłasza się takich patusów (i wyszło też, że przy okazji hipokrytów XD), ponieważ po to każdy przy etapie rejestracji konta akceptuje regulamin żeby w cywilizowany sposób czerpać przyjemność z gry i nie musieć wysłuchiwać takich dzbanów jak ty.

Był czas na otrzymanie tego przedmiotu za darmo, skoro “grasz dosyć sporo w gry mmo” to wtedy też powinieneś był grać. Nikt dla ciebie królewiczu nie będzie zmieniał reguł ani zakresu czasowego na zdobycie itemka. Jak koniecznie chcesz go mieć poza okresem wydarzenia PŁAĆ, proste i klarowne.

2lajki

Nie wiem czemu masz problem z kosmetykami z zeszłych eventów. Maja za zadanie podkreślić staż gracza (był x lat temu, coś zrobił i ma coś). To, że później robił jako sklepowy kosmetyk degraduje tylko graczy, którzy zrobili go z eventu. Dla ciebie będzie to tylko kolejny kosmetyk.
I tak, wisi mi, że są kosmetyki w sklepie, gorzej jak właśnie w ESO, gdzie pojemność bagów dają za kasę. Wisi tez wygląd innych graczy (chyba, że mi się podoba skin jako inspiracja, ale jeśli nie podoba to wisi).

Widzę, że masz problem z elitarnością stażu (słaby nagroda za event to tylko wina wydawców, ale to ich decyzja).

Co do wrażliwości, taki lol to toxyc na maxa więc co kto lubi :stuck_out_tongue:

1lajk

Ja jestem za tym żeby dodawać przedmioty z poprzednich eventów do itemshopa, bo to sprawia że twój przedmiot jest bardziej cenny niż ten jak ktoś kupi z IS. Gram w Finala od około już roku, nie jestem jakimś fanboyem ale gra jest dobra i śmiem twierdzić że lepsza niż WoW z którym nie wytrzymałem próby czasu jakim był miesiąc.

2lajki

Się porobiło.
Kolego dam Ci radę.
Jak Cię frustruje coś w grze, to napisz do twórców.
W każdym innym miejscu wywołasz gównoburze bo są Ci z pod barykady A i ci z pod barykady B. Są też Ci którzy po prostu wysrają coś dla samego wysrania.
Wracając. Skontaktuj się z twórcami i przedstaw im co cię boli. Albo Cię oleją a to powinno zapalić lampkę w twojej głowie co dalej, albo wejdą z Tobą w konstruktywną dyskusję. Może coś zdziałaś chociaż siła jednostki w takich miejscach jest skazana na porażkę.
Dopóki nie jesteś twórcą gry możesz sobie płakać w nieskończoność i marnować czas na coś co się potencjalnie nigdy nie zmieni.
Też czasem mówię “Ale szkoda że w grze w którą gram nie ma tego czy tamtego albo że wszedł apdejt który zmienił coś na gorsze”
Tyle że nie rozbijam tego na czynniki pierwsze. Jeśli jest to coś na co można przymrużyć oko to idę dalej i tego nie rozpamiętuje. Jeśli jest to coś co niszczy mi rozgrywkę to zostawiam ten tytuł i szukam czegoś innego.

Jak ci się gra nie podoba to w nią nie graj!
To jest mój kolego jedyne dobre wyjście w grach MMO.
Zapomnij o czymś co Cię frustruje i zmień to na coś innego. Inaczej będziesz tracił czas na pierdoły których i tak nie zmienisz.

1lajk

FF zbiera po prostu masę soy faców, SJW, lewaków i innych snow flake. Nie mozna tam nawet skrytykować kogoś za słabe granie w dungach bo mozna za to bana wyłapać.

Tak się kończy polityczna poprawność, mężczyźni mają mniej testosteronu niż kobiety i dwa słowa ranią ich mocniej niż nóż wbity w serce.

2lajki

Wytłumaczyłbym ci czym jest sarkazm, ale po ilości “XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD” zgaduję że i tak byś nie zrozumiał ;).

Swoją drogą zabawne że wycinasz zdanie z kontekstu, kiedy następne 3 wyrazy później pokazują że to sarkazm…

A to że kolegajezusa dał ci + to wiedziałem nawet bez sprawdzania, wystarczy znać jego reputację by wiedzieć, że ma coś nie teges z głową. Chociaż przyznam szczerze, że to nowe dno. Nawet jak na niego.

Niestety niepotrzebnie zahaczyłeś o temat itemów z eventów, bo wszyscy jak widać uczepili się tylko tego. Sam uważam, że kupowanie itemów z poprzednich eventów to fajna sprawa. Ale.
To jak ta gra jest “opcjonalnie zmonetyzowana” to dla mnie kosmos i w sumie się dziwie jak łatwo community to łyknęło.
Żeby zagrać, trzeba kupić grę. Żeby grać dalej trzeba opłacać abonament, to oczywiste.
Dodatkowo mamy item shop z nie raz bardzo ładnymi itemami, które zdobyć możemy tylko tam. Poza kosmetycznymi rzeczami są tam też lvl/story boosty. Następnie mamy możliwość kupienia retainerów, który nie dość, że rozszerza nam ogromnie ilość “slotów w banku”, to jeszcze pozwala ci sprzedawać o wiele więcej rzeczy na tablicy w grze na raz.
Przypomnę, że nie jest to jednorazowa opłata, tylko za każdego jednego retainera dolicza ci się jakaś mała kwota - miesięcznie. Przestajesz płacisz - nie masz do nich dostępu. I jeszcze na to wszystko dodatkowo dali mobilną apkę, w której uwaga - jeśli chcesz rzeczywiście z niej coś mieć, musisz opłacać kolejną subskrypcje. A i jak masz domek w grze, to jeśli przez 45 dni do niego nie wejdziesz, to ci go skasują.
Wg mnie to wszystko NA RAZ byłoby do przyjęcia w grze F2P lub B2P, ale nie P2P. Tak wiem, to są opcjonalne rzeczy i tak wiem, zrobie content w grze nie wydając tych pieniędzy, co nie zmienia faktu, że wywołuje to u mnie niesmak.
Niestety zauważyłem po dyskusjach na oficjalnym forum, że wytykanie wad nie ma sensu.
Na dobrą sprawę Square nie musi w ogóle się tłumaczyć, bo fani gry robią to za nich. Powiesz, że uważasz, że z patcha na patch ilość contentu jest mniejsza i gra ci się nudzi? Cyk, fani wkleją ci cytat yoshidy z wywiadu z 2016 roku, że “gra jest robiona tak, żeby robić sobie od niej przerwy, to normalne, że gra się znudzi i możesz pograć w tym czasie w inne gry”.
I koniec dyskusji, jeśli zaczynasz widzieć wady gry to po prostu zrób przerwę bo to z tobą coś jest nie tak a nie z grą.
A teraz jak zaczniesz na coś narzekać to dostajesz odpowiedź, że nie rozumiesz, że jesteśmy w takcie globalnej pandemii i developerzy bardzo ciężko pracują, żeby gra w ogóle jeszcze istniała i masz to doceniać a nie oczekiwać cudów.
Nowe rasy nie mogą używać zdobytych w grze fryzur oraz większość hełmów jest na nich niewidoczna. Wg mnie to jest stan nieakceptowalny (nie wspomne o tym, że to pierwsze rasy w grze, które mają tylko jedną płeć).
Według fanów? “kto w ogóle używa hełmów w glamurach?” “a czy ty nie czytałeś tego wywiadu w którym mówili jak ciężko wprowadzić nową rasę? cieszmy się, że w ogóle je dodali!”.
Nie wiem, może ja jestem oderwany od rzeczywistości ale wydaje mi się, że można mieć jakieś oczekiwania od gry oraz za produkt, za który się płaci.
Z takim zacięciem bronią developerów, którzy na ostatnim streamie reklamowali sprzedaż maseczek z logiem gry oraz pokrowca na maseczki. Zapominają, że koniec końców jest to korporacja, która tylko wyciąga łapy po nasze pieniądze i takim narzekaniem, jesteśmy w stanie wyznaczyć granice.
Nie wiem jak inni, ale ja nie “narzekam” dla samego hejtu. Po prostu wytykam wady gry, w którą bardzo lubie grać, bo chciałbym, żeby stała się jeszcze lepsza i tylko tyle. Oczywiście mówię tu o dyskutowaniu na oficjalnym forum gry, gdzie problemy faktycznie mogłyby dojść do devów. Tutaj przyłączam się po prostu do ciekawej dyskusji i chcę pokazać mój punkt widzenia, jako 6-letniego fana gry.

Edit: Przepraszam, że wyszła taka ściana tekstu ;_;

3lajki

Kurde ja to chyba źle tekst zrozumiałem bo myslem że chodzi o ogólne mikrotransakcje i komunikację w grach A nie wyszczegolenie kolesia opinie i na jej podstawie pisanie. Myślałem że będzie fajny temat Ale guru jak zwykle zjeba wstawiając na główna l.

1lajk

Typie żałosny jesteś. Napisałeś że grasz ponad 3 lata a nie dość że serwer na którym grasz został otwarty dopiero w czerwcu 2019 roku to logi masz szare jak jakiś totalnie nowy gracz do tego niekompletne i praktycznie żaden content nie ruszony. Takie coś jak ty z szarymi logami na normalu nie ma prawa krytykować FFXIV

https://www.fflogs.com/character/eu/twintania/retifox%20souseki xD

2lajki