SWTOR vs GW2 vs FFXIV vs BDO

Witam. Prześledziłem kilkanaście tematów i głównie te 4 gry przykuły moją uwagę. Zakładałem już temat o tym czy można liczyć na jakieś ciekawe nowe MMORPG w tym roku ale widzę, że chyba nic z tego więc znudzony strzelaniem do ludzi z pistoletów chce sobie ograć jedną z tych gierek i mam kilka pytań.

  1. Nie jestem osobą, która będzie grała po kilka godzin dziennie raczej pogram trochę wieczorem i więcej w weekendy. Raczej solo lub w duecie bo prawdopodobnie wciągnę kumpla do, któregoś z tych tytułów. Wiec szukam raczej gry, która nie wymaga codziennego grania po kilka godzin.
  2. Jak wyglądają endgame i fabuła w tych czterech produkcjach? Szukam czegoś gdzie fabuła będzie ciekawa ale żeby i po jej przejściu było co robić.
  3. Jak tutaj wyglądają cenowo te gry? Rozumiem, że za SW i FF płacę tylko ten abonament 30 ziko/ miesiąc i gram? Jak jest tutaj z dodatkami muszę za nie osobno płacić? BDO to widzę groszowe sprawy teraz ale ludzie piszą, że gra p2w więc sam nie wiem czy się pchać jednak zachęca mnie ta grafika bo ładnie to wszystko wygląda na gameplayach.
  4. Jak jest z populacją w tych grach? Żadna nie jest martwa?
  5. Raczej dobra optymalizacja żebym mi to hulało bez przycinek, mam taki sprzęt:
  • Intel® Core™ i5 7gen 7200U 2,5 - 3,1 GHz
  • 8 GB RAM
  • 2 GB GeForce 920M
    Grywałem w Rainbow Six’a i BF’a 4 bez problemów to chyba powinny pójść te 4 tytuły bez problemów.
  1. Może macie coś lepszego do zaproponowania?

Nie wypowiem się o SWTOR, ale o 3 pozostałych grach coś mogę powiedzieć.

GW2 jest fajną grą mmorpg, żeby pograć sobie od czasu do czasu, nie ma tutaj progressu levelu po dodatkach, więc nie da się bardzo mocno odstawać z gearem gdy się robi przerwę od gry. Ogólnie gierka ma średnie PvE, ale bardzo fajne, jak nie najlepsze PvP na rynku. Uważam, że gierka jest fajna, żeby grać od czasu do czasu, ale na dłuższą metę bardzo mi się nudziła.

FFXIV ma genialne story, levelowanie pierwszej klasy odbywa się głównie robiąc wątek fabularny. Można mieć wszystkie dostępne klasy na jednej postaci, gdzie po wylevelowaniu pierwszej klasy reszta ma bonus do expa.
W finalu znajdziesz prawdopodobnie najlepsze PvE na rynku, od niskich leveli na dungeonach pojawiają się bossowie który mają wiecej mechanik niż w niektórych gierkach end game bossy. W grze znajdziesz dużo rzeczy do robienia równo dla casuali jak i hardcorów. PvP jest dla mnie tragiczne, ale ma swoich fanow, na twitchu nawet sa różne turnieje pod koniec każdego sezonu. Czesto ludzie odbijają się od tej gry bo, żeby robić end game, trzeba ukończyć strory.

W BDO miałem pare podejść do gry, ale za każdym razem się czułem jakbym grał w single playera. Gra składa się z bezmózgiego biegania i napierdzielania mobków które mają proste AI. Gra gearem stojąca, jak chwile zrobisz sobie przerwe to reszta Cie przegoni i jesteś w dupie, jak nie masz dużo czasu na gre, wg. mnie nie warto.

1lajk

Troche off topic, ale średnio raz na tydzień lub dwa jest podobny temat i jest w tedy gównoburza w czym lubię brać udział, ale skoro, że są święta to zamiast rozkręcać jakąś to poleciłbym ci poczytać forum :slight_smile:

Zdrowych spokojnych

2lajki

Przecież wybór jest prosty. Wiadomo, że najlepszym wyborem będzie BDO. :slight_smile:
Pozdrawiam.

Potwierdzam powyższe słowa, głównie o FF14 - niech wieść się niesie, że to dobra gra.

Gównoburza i walka fanboyów in 3…2…1… GO Pokemon’s!

Powiem tak
W bdo gralo mi się bardzo przyjemnie i widze/robię rzeczy których nie ma w innych grach to duży plus ale trzeba w to dużo grać i jest genderlock
Gw2 to relikt kupiłem PRZESZEDŁEM zostawiłem
Co do FF hmmm unikalny świat pomimo że to fantasy to baaaardzo się wyróżnia gigantyczny content i całkiem dobra fabula ale najważniejsze to to że FF nie wymaga dużo czasu… Dużo pracuje i np w Bdo ciężko mi przysiąść a w FF miałem jak grać :slight_smile:

1lajk

Sw i guild wars i final sam możesz przetestować w znacznym stopniu. Guild wars jeśli pykać bedziesz mało, sw podobnie ale uniwersum blasterów itd nie pasuje każdemu historia dluga i fajna i tu i tu. Final ma demo obczaj to bardziej jak ogarniasz pve spedzasz wiecej czasu. Bdo? Cóż tu spedzic trza najwiecej czasu i grafa taka se na ta gre. Wesołych

BDO jest p2w i niech nikt nie próbuje mówić, że jest inaczej - ciężko zaakceptować słowa typu “nie chcesz to nie kupuj, nikt cię nie zmusza”. Jasne, ty nie kupisz ale ktoś inny to zrobi i często będziesz czuć różnicę, że ktoś jednak wydał więcej kasy niż te 300-400zł na postać. Chcesz biegać od spota do spota bez zatrzymywania się - spoko, tylko zrób 5 petów t4. No i w zasadzie poza bieganiem od spota do spota to nie ma nic innego do roboty - crafting jest tragiczny i w większości zautomatyzowany (jak prowadzenie firmy - niby możesz robić coś innego w między czasie ale nie czujesz tego wszystkiego - ot masowa produkcja po nic)
No i najważniejsze - fabuła… BDO ma jej tyle, że możesz umieścić ją na kilku kartkach A5 i jest w strasznych kawałkach - czasem nie wiesz czy to co czytasz jest częścią fabuły czy nie. FF14 przy tym to jak porównanie nieba i wychodka (niby wychodek jest bardziej realny niż niebo oraz jest na wyciągniecie ręki, ale nie jest to miejsce w którym chciałbyś zostać na dłużej)
W telegraficznym skrócie. Masz 40-50zł na abonament to Final Fantasy XIV Online, nie masz kasy na abonament to Guild Wars 2.

O SWOTR i GW wypowiedzieli się inni, więc ja moze trochę o SWOTR. Pierwsza ważną rzeczą bedzie abonament. Ten do SWOTR, jeśli będziesz za niego płacić w złotówkach będziesz kosztował połowę ceny abo do FF. Jeśli chodzi o populację to gra ma stabilną, sporą grupę graczy a pewnie teraz jak zapowiedziano dodatek to ich przybędzie. Na flocie(taki główny hub)zawsze jest tłum, w lokacajch startowych też zawsze ktos jest. Gorzej już z lokacjami pośrednim dla story. Tam może sie zdążyć że nie wiele ludzi zobaczysz.
Gra ma naprawdę fajnie zrobioną fabułę (każda klasa po każdej ze stron ma na początku własny wątek fabularny. W pozniejszych dodatkach łączy sie to w jeden wspólny wątek), wiec bardzo przyjemnie można w nią pograć solo, ale również i w duecie. Znjaomy może uczestniczyć w twoich gustach i bradz udział (choć bierny) w dialogach. W quetsach wspólnych razem możecie prowadzić dialogi i razem wpływać na rozwój fabuły. Ja większość SWOTR przechodziłem właśnie z kumplem i dobrze sie bawiliśmy. Z mojego punktu widzenia chyba najlepsze mmo do grania w duecie. Niestety w dalszych dodatkach sytuacja sie psuje i duża część z wątków fabularnych musi byc zrobiona pojedynczo.

Jesli nie chesz wydawać kasy na początek to bez problemu możesz zacząć grac bez abonamemntu. Podstawka gry moze być skonczona bez płacenia bez większych problemów.

Co do wymagań gry, to tu się nie masz czym przejmować. gra będzie hulać :slight_smile:

Poza tym gra oferuje jeszcze warfronty (odpowiednik battle ground), walki statków (odpowiednik warfrontów, ale ze statkami), rozbudowany housing, przjmowanie terytoriów, instancje itp.

Zdecydowanie jest co robić.

Dodam swoje 3 grosze i jeżeli stać ciebie na abonament 60zł/2 miechy zagraj w SWTOR szczególnie gdy zostało zapowiedzianych tyle seriali oraz nowych tytułów gra mmorpg z uniwersum Star Wars będzie świętować drugą młodość. GW2 do 80 lvl możesz przedestować za darmo następnie max 120zł zapłacisz za dwa dodatki i cieszysz się pełną grą. Ja osobiście 55%vs45% jestem bardziej za GW2 ponieważ ma inne podejście do gatunku gier mmorpg. Decyzja należy i tak do Ciebie.

Co do BDO - gra fajna zwłaszcza dla 1-2 osób, ale nastawiona na grę po kilka godzin dziennie minimum lub wieczny afk, combat jest szybki(pvp najlepsze jak dotąd spotkane przeze mnie w grach - szybkie - trudne do ogarnięcia, jeden błąd i jesteś martwy. Jak lubisz grind lub craft itp… to z całego serca polecam - to najlepszy wybór. Co do inwestowania kasy, Jak chcesz by ci się grało “wygodnie” 200zł na początek powinno starczyć(Głównie na pety do zbierania dropu).

Co do FF XIV - niedawno zacząłem grać i polecam pobrać darmowego triala - płacisz jakieś 200zł i masz full dodatki + za nastepne też płacisz + miesięczny…
Gra fajna ale zależy czy lubisz taki gatunek jak ze “swiętą trójcą” tank itp… co w bdo tego prawie nie ma.
ps: jak masz jakieś pytania odnośnie bdo możesz pisać na pw. :wink:

A uwzględniałeś ESO; co prawda bolą tam kwartalne śmieciowe dlc, oraz właściwie nie ma tam endgamu (niech ktoś poprawi, jeśli się mylę), ale jest to gra dla weekendowców takich jak ty. Taka rozwinięta singlówa z coopem.

  1. nie grałem
  2. Polecam jak masz mało czasu na gre koszt to tylko zakup gry gra się bardziej skupia na zdobywaniu achivmentów i unikalnych skinów i pvp gdzie wszystko dostajesz od 1 lvl tylko na wvwvw trzeba pozdobywać sprzęt ale to szybko się zdobywa
  3. Grałem na trialu
  4. Spędziłem w tej grze mnóstwo czasu i powiem tak trzeba mieć mnóstwo czasu na tą gre żeby cokolwiek tu zrobić (jak nie wydasz kasy to jeszcze więcej czasu na daną rzecz poświęcasz wszystko w Item Shopie to bustery czasowe i nie tanie p2w) Piękny świat rozbudowany Life Skille > PvE fajne klasy i combat mnóstwo bugów a podejście PA i Kakao to tylko jak tu od gracza wyciągnąć więcej kasy :wink:

Napewno nie dla kogos kto szuka fabuły i ma kilka godzin grania tygodniowo

Z tego co poszukujesz wedlug mnie najlepszy wybór dla Ciebie to GW2. Fabula jest, roboty po end game tez jest sporooo i na ogarniecie wszystkiego moze braknac Ci kilkunastu tygodni w twoim trybie grania. Oczywiscie trzeba miec dodatki bo bez tego nie ma nawet sensu zaczynac grania.

Jedyne słuszne to eso i albion. Argumentów wystarczy na yt.

Tj zauwazyles bylo milion tematow i zawsze bedzie gownoburza bo ile ludzi tyle opinii… Tylko ze co innego jest konstruktywna opinia a co innego komentarze typu “no oczywiste ze gea xxx” no kufa nieoczywiste skoro ktos sie waha miedzy min dwoma tytulami.
Standardowo ode mnie polecam gw2 bo (tutaj masz moja wypowiedz gdzie zebralem wiekszosc istotnych rzeczy w jednej wypowiedzi):
https://forum.mmorpg.org.pl/t/gw2-czy-ff-xiv/109237/6?u=majki83

Tutaj quick look osoby z gs;

A co do pytan:

  1. Gw2 ze wzgledu na strukture end gane szanuje czas gracza i propsuje osoby uczace sie (efektywnie). Po krotce wyglada to tak ze do end game zbierasz gear jaki wpadnie od bialych zielonych niebieskich po zolte (rare). Im blizej lvl cap tym czesciej wpadaja exotic (pomaranczowe) a po 80lvl zaczynasz pierwsze duze wyzwanie jakim jest kompletowanie ascended gear(end game w statach) ale zeby to zrobic musisz rozwinac min 2x dziedziny craftu zalezne od klasy. Zajmuje to dobrych kilka tyg czestego grania a miesiace+ rzadkiego. Majac asc gear niestety oka,zuje sie ze dzieje sie cos dziwnego bo paddasz na raidach czy na wvw czy na fractalach i nawet dungach co moze byc dla kogos dziwne bo jak to sie dzieje kiedy masz top gear a tak sie dzieje. I wtedy na prawde uczyc sie grac bo combat system jest bardziej skomplikowany niz sie wydaje grajac story czy open world.
    Co wiecej arena net dodaje co 3-4 miesiace dlc w postaci living world season ktore sa za free dla kogos kto sie zaloguje do gry od dnia premiery do dnia preniery nast epizodu. Po tym staja sie mozliwe do zakupienia za walute premium a ta mozna kupic za gold z gry(rzadko spotykane).

  2. Co do fabuly bardzo ciekawa z masa punktow zwrotnych i spora iloscia momentow szokujacych. Producenci nie maja oporow w usmiercaniu kluczowych postaci i im dalej tym z prostej historyjki robi sie wielowatkowa fabula ktora (co8 wazne i nieczeste) pozwala utozsamiac sie z bohaterami.
    End game jak wspomnialem zdobycie asc gearu ze statystykami jakie sa dla nas istotne (np dps moze byc we formie power dps, condi dps, hybrydy itd). Z aktywnosci: dungeony (wbrew powszechnej opini nie sa az tak proste gdzie arach z powodzeniem zblizony jest do raidow), fractale (swoiste dungeony skalowane w poziomie trudnosci od 1 do 100), raidy (obecnie 6 skrzydel, granie raidow daje mozliwosc kupowania asc gearu za tokeny i min ilosc golda), wvw (masowe pvp 3 serwerow na raz), pvp/spvp/priv pvp gry -(czyli pvp ktore jest oddzielbym trybem gry, bardzo miodne ze wzgl na ciekawy combat system i zachowanie ogolnego balansu - tak balans szczegolowy moze czasem sie roznic ale nie ma przepasci klasowej), kolekcje/achievementy i inne (w gw2 achievementy nie sa czzesto tylko zwyklymi osiagnieciami ale sa polaczone z roznego rodzaju kolekcjami), legendarne itemy (itemy drogie, wymagajace ton zasobow dajace mega wyglad i mozliwosc zmian statow w kazdym momencie), i najwazniejsze doskonalenie wlasnwgo skillu (brzmi to infantylnie bo w kazdej grze tak mozna tylko ze w gw2 rzeczywiscie combat system jest bezlitosny dla kogos bez skilla i itemy to tlo dla ogranego gracza czyli schemat jest skill>… Itemy co w wielu produkcjach typu wow ma uklad zgola odwrotny… Przyklad znajomosci mechanik w gw2; poczstkujacy gracz wie ze skill leczacy ma zasadniczo leczyc i na tym koniec, pozniej dowiaduje sie ze inaczej sie leczy kondycje a inaczej power dmg, pozniej uczy nakladac na siebie buffy aby unikania w otrzymywania takich obrazen a pozniej uczy sie jak korzystac np z combosow (w gw2 mozna stawiac combo fieldy i robic w nich combo finishery) czyli np holo engi grany przez zaawansowanego gracza zanim uzyje skilla leczacego czesto przed tym postawi combo field water i zrobi w nim finishera typu blast czy leap ktory nalozy buffa leczacego jednoczesnie kitujsc przeciwnika. Poza tym dodatki daja mozliwosc uzywania elitarnych specjalizacji ktore robia z danej klasy kompletnie inna podklase np ranger: w wersji f2p to standardowy ranger z petem itd, w dodatku hot dostaje specke druida ktora po naladowaniu nocy astralnej moze przyjac forme celestial avatara ktora daje skille suportujace i leczace, a w dodatku pof daje specke soulbeast ktora daje mozliwosc zjednania sie z dusza swojego peta otrzymujac dodatkowe skille charakterystyczne tylko dla niego.

  3. Cenowo: 2x dodatki w promo mozna zgarnac dwa za 100zl a bez promo roznie. Co do dlc bo nie grales wczesniej to jest do dokupienia od lws2 do lws4 i paczki sa zae 1200 gemow i 900 gremow(a lws4 ni e ma w paczce ale teraz mozesz miec 2 epizody za free wyjatkowo) 2000gemow to 80zl lub zamiana golda z gry.

  4. Populacja jak najbardziej jest ok (szacunkowa to ok 2mln) a dzieki megaserwerom i charakterowi end game ludzie sa wszedzie i nie ma martwych spotow co widac od lokacji startowych.

  5. Optymalizacja kuleje jak jest ze100-150ppl na ekranie to moga spasc fps ale w opcjach jest lekarstwo dla slabszych sprzetow (character model limit i character moodel quality z chyba 5 stopniowa regulacja) ja gram z powodzeniem na 5 letnim lapku niegamingowym.

1lajk

Nie słuchaj tego @Majki83 bo to fanboj GW2 i nawet gdybyś szukał Battle Royala to by ci napisał ze GW2 jest najlepsze
Ja jako fanboj WoWa polecam ci FF XIV, gra ma dobrą fabułę, bardzo dobry endgame i nie wymaga siedzenia po 3h dziennie w grze by cokolwiek osiągnąć, FF jest w sam raz dla niedzielnego gracza i oferuje świetne dungeony i rajdy

1lajk

Roznica miedzy moimi komentarzami a twoimi @KolegaJezusa jest taka ze ja uzywam rzeczowych argumentow a ty jak przedszkolak tupiesz skaczesz piszczysz myslac zze jak tak bedziesz robil to przekonasz ludzi ze biale to czarne. Ogarnij sie chlopie bo to slabe jak ktos pisze “nie sluchaj go bo bo bo on glupi jest ja gram w najbardziej prawilne gry ooooo i tak”. Chlopkaku autor tematu podal zakres gier i PODAL CI NAWET OBSZARY JAKIE GO INTERESUJA I W JAKICH CHCE ODPOWIEDZI. Nawet Ci je wypunktowal.
Poza tym sam zobacz dlaczego nie da sie ciebie traktowac powaznie - autor pisze czy jest co robic w end game a ty piszesz " ma dobry end game" dungeony raidy… Rly? To wszystko co ff oferuje? Takie rzeczy to ma 99%mmorpg… Wiec utwierdzasz ludzi ze albo gowno wiesz albo masz powazne problemy ze formulowaniem mysli.