Wywiad: Użytkowniczki MMORPG.ORG.PL

Na łamach naszego serwisu często poruszaliśmy sprawy związane z podziałem na tle płciowym graczy MMO. Wiele kwestii dotyczących tego tematu opiera się jednak na spekulacjach lub zakorzenionych stereotypach dlatego też powinno się sięgnąć źródła (tak też uczyniliśmy).

MMORPG.ORG.PL: Mam przyjemność rozmawiać z użytkowniczkami naszego serwisu, a konkretnie ...?

KRYSTAL:
Krystal, tegoroczną maturzystką i przyszłym technikiem informatykiem.

Nieszczesna:
Cześć. Z tej strony m. in. Ania, przedstawicielka licznego już grona graczek MMO. W tej chwili na growej emeryturze.

EvilGirl:
Mówcie do mnie poprostu Abi, czy jak chcecie. Nie zwracam na to większej uwagi.

MMORPG.ORG.PL: Jak długo gry MMO stanowią Waszą rozrywkę? Czy podczas tego okresu udało się Wam wyselekcjonować ulubiony gatunek?

KRYSTAL:
W MMO gram ponad 4 lata, wcześniej zadowalałam się grami single. Nie potrafię wybrać mojego ulubionego gatunku ponieważ aktualnie bawię się równie dobrze przy WoW'ie jak i S4 League.

Nieszczesna:
W gry MMO gram od 8 lat. Na początku preferowałam RPG z racji dużej swobody oraz możliwości rozwoju i kreowania bohatera, bo utożsamiałam się z prowadzonymi postaciami. Później przestawiłam się, pod wpływem partnera, na gry akcji. Battlefield, MoH, Exteel wiodły prym. Zainteresowałam się również mniejszymi produkcjami, tj. wiecznie żywy SubSpace: Continuum. Przez dłuższy czas grałam w WoW’a. Niedawno próbowałam swoich sił w World of Tanks, ale ostatecznie wypaliłam się. Muszę zrobić sobie dłuższą przerwę od tego rodzaju rozrywki. Ciężko określić moje preferencje. Grałam we wszystko co wpadło mi w oko.

EvilGirl:
W gry MMORPG gram już od niepamiętnych czasów. Początkiem były takie gry jak Mu Online. Klasami postaciami, którymi gram są tzw. Archer'ki oraz Magiczki

MMORPG.ORG.PL: Znam wile pań czerpiących radość z rozgrywek MMO. Często mówią, iż głównym motywem ich wybrania było "podłapanie bakcyla" od swojej sympatii, poszukiwanie form niewymagającej rozrywki po ciężkim dniu czy po prostu młodzieńcze uwielbienie do wszelakich gier komputerowych. Co Was wdrożyło w świat MMO?

KRYSTAL:
Można by powiedzieć, że w świat MMO "wprowadził" mnie mój chłopak - wytłumaczył podstawy. Jednak samą zachętą było coś zupełnie innego, a mianowicie muzyka z mapy Desert scream z gry Cabal. Tak, to może brzmieć dziwnie, ale do dziś pamiętam jak 4,5 roku temu będąc na wakacjach u mojej przyjaciółki z innego miasta miałam coś zainstalować jej przyjacielowi. Gdy tam poszliśmy, wyłączył monitor i słyszałam jedynie muzykę tej gry, kazałam mu włączyć ekran i wypytałam go o tę grę. Warto wspomnieć, że nie miałam wtedy internetu, dopiero pół roku po zobaczeniu tej gry mogłam w nią zagrać, a również przez nią jestem teraz z moim chłopakiem w szczęśliwym związku (gildia się wygadała, że się we mnie zakochał).

Nieszczesna:
Przede wszystkim szukanie nowych wrażeń. Ponadto lubiłam cwaniaczyć przed nowicjuszami nową zbroją czy orężem.

EvilGirl:
Niestety u mnie nie było żadnego "bakcyla", poprostu chęć spróbowania "czegoś nowego".

MMORPG.ORG.PL: Mówi się, iż spotkanie gracza MMO płci pięknej jest rzadkie. Zgadzacie się z tym stwierdzeniem?

KRYSTAL:
Nie, ja cały czas spotykam kobiety grające w MMO, dzięki WoW poznałam przyjaciółkę, która mieszka na drugim końcu Polski. Do dziś zawieram znajomości z kobietami przez MMO. Rada dla mężczyzn: Nie mówcie, że nie spotkaliście kobiet w MMO, często nieświadomie zwracacie się do nich w rodzaju męskim, a one nie chcą Was poprawiać. Kobiety dają sobie nick'i, które brzmią kobieco, nie zawsze kończące się na "a", wystarczy czasem sobie je wymówić na głos by domyśleć się kto gra kobietą, a kto nie. Moje nick'i oprócz Krystal to Laivel i Slarith.

Nieszczesna:
Kiedyś tak, dzisiaj zdecydowanie nie. Kobiety w MMO to dzisiaj codzienność. Każdy idzie z duchem czasu.

EvilGirl:
Niestety, zgadzam się z tym stwierdzeniem. Dlaczego? Ponieważ większość przedstawicielek płci pięknej ma tylko jedno zadanie - kupowanie ciuszków, czyli mani i pedi. Jak wiadomo wpływa to troszeczkę na dziewczynę, ale przepraszam żeby być zakupoholiczką to jednak nie ta droga.

MMORPG.ORG.PL: Myślicie, iż możemy z czasem spodziewać się większego zainteresowania pań grami MMO? Czy może zawsze będą zdominowane przez mężczyzn?

KRYSTAL:
Można by się spodziewać większego zainteresowania gdyby zwracano większą uwagę na normalne stroje kobiet, lub bardziej odsłonięte części ciała mężczyzn. Jako przykład mogę podać Kabod Online, kobiety odsłonięte jak tylko się da, a mężczyźni zasłonięci. Kobiety widzą takie rzeczy i to ich odrzuca. My podobnie jak mężczyźni, lubimy popatrzyć na walory drugiej płci, ale najwyraźniej nikt się tego nie domyślił. Dopóki sprawy będą się tak miały, to MMO zawsze będą zdominowane przez mężczyzn podobnie jak rynek filmów erotycznych.

Nieszczesna:
Rynek MMO jeszcze przez długi czas będzie zdominowany przez mężczyzn, ale kobiety zaczynają odgrywać w nim coraz większą rolę. Nie wiem jak to wygląda dokładnie w skali globalnej, ale jestem pewna, że liczba aktywnych graczek stale rośnie. W szybkim tempie.

EvilGirl:
Sądzę, że tak. Wiadomo, świat się zmienia. Czasem na lepsze, czasem na gorsze. Może kiedyś zacznie więcej grać kobiet i byłaby to "huśkowa burżuazja". Zresztą pożyjemy, zobaczymy.

MMORPG.ORG.PL: Czy podczas rozgrywek spotkałyście się z jakąś dyskryminacją ze względu na płeć? A może mogłyście liczyć na szczególne względy i profity?

KRYSTAL:
Gdy wkroczyłam w świat Guild Wars po raz pierwszy doświadczyłam względów na moją płeć, a mianowicie ktoś odstąpił mi wartościowe item'y bo "jestem kobietą". Przyjęłam je, ale miałam niesamowite wyrzuty sumienia na następny dzień. To był pierwszy i ostatni raz gdy przyjęłam coś takiego. Teraz unikam tego jak ognia. Bywają nawet sytuację, że nie przyznaję się do tego, że jestem kobietą by uniknąć takich sytuacji.

Nieszczesna:
Oczywiście zdarzały się jakieś dwuznaczne uwagi, ale generalnie byłam szanowana i często chyba … podziwiana. Kiedyś na jakimś privie WoW’a, gildia bez mojej wiedzy zasponsorowała mi itemy za prawdziwe pieniądze. Uważam, że była to strata pieniędzy, ale chyba sprawiło im to większą przyjemność niż mnie.

EvilGirl:
Szczerze? Nigdy nie pragnęłam jakichkolwiek "względów", chciałam grać jak normalny gracz. Wiem, "przecież miałabyś więcej item'ów lepszych oraz party na exp'ienie", jednak gra bez wspomagaczy jest lepsza. Jak uciukam kogoś na PvP, od razu czuję się dowartościowania, że to zrobiłam bez czyjejś pomocy!

MMORPG.ORG.PL: Niektórzy twierdzą, że wprowadzanie systemu małżeństw/partnerstwa jest specjalnym chwytem marketingowym wydawców by przyciągnąć kobiety wedle stereotypu mówiącego, iż to właśnie niewiasty mają największą tendencję do romantycznych uniesień. Myślicie, że jest w tym choćby ziarno prawdy?

KRYSTAL:
Hm … trudno mi wyrazić opinię na ten temat. Wzięłam ślub w Cabal'u (nie ma tam tego systemu - to było takie nieoficjalne), ślub w Jade Dynasty i Dragonice (zawsze z moim realnym mężczyzną), ale jakoś mnie to ... nie podniecało? To często było robione dla zabawy, śmialiśmy się z tego. Znam kobiety, które robiły awantury, że chłopak nie chciał wziąć z nimi ślubu w grze i uważam takie zachowania za głupotę. To tylko gra która ma być zabawą.

Myślę, że takie chwyty różnie zadziałają na różne typy kobiet, inne będą się cieszyć z faktu małżeństwa, a inne docenią zwiększony exp i drop jaki daje małżeństwo w grze.

Nieszczesna:
Cóż … osobiście wolałam wziąć dwuręczny miecz i odciąć głowę nieumarłemu, a potem beztrosko tańczyć na ziemi zalanej jego ekskrementami … . To kwestia wieku. Myślę, że młodsi gracze bardziej skupiają się właśnie na elementach symulujących prawdziwe życie. Osoby, które mają już takie doświadczenia za sobą, potraktują to po prostu jako nieistotny smaczek. Nigdy nie przywiązywałam do takich dodatków większej uwagi. Wystarczy mi zmartwień w "realu"

EvilGirl:
Według mnie jest to przereklamowane. Spotkałam się w grach i z tym, że małżeńśtwo mogły zawierać postacie męskie (Kowalski + Nowacki =
<3
). Z początku wydawało się fajnie, ale straciło już sens.

MMORPG.ORG.PL: Producenci często przedstawiają swoje bohaterki jako "modelki z wielkim cycem" (cytat z pewnego forum). Zarzuca się, że same targi gier często stają się wybiegiem dla hostess, a nie miejscem poznawania nowych tytułów. Jak Wy się na to zapatrujecie?

KRYSTAL:
Jeżeli cyc się sprzedaję, to trzeba go sprzedawać, ale my kobiety chętnie kupiłybyśmy również klatę. Nie mam nic przeciwko hostessom o ile na tym samym stanowisku wystąpi również męska hostessa. Myślę, że reklama Cabala w secie osmium z kobietą wizzardem i mężczyzną Blade’rem zrobiłaby wielkie wrażenie na obu stronach, podobnie z innymi tytułami.

Drodzy producenci! Kobiety częściej wydają pieniądze na głupoty! Warto zainwestować w nasze zainteresowanie na targach, a na pewno wykupimy cały item shop dostępny w grze.

Nieszczesna:
I mają rację. Zawsze na widok takich groteskowych manekinów robiło mi się niedobrze. Jest to głównie domena gier z dalekiego wschodu, których w ogóle nie trawię. Wskutek czego, czasami nawet decydowałam się na grę męskimi postaciami. Targów gier nie oglądam (no dobra, czasami wyczekuję na zajawki Mass Effect'a 3), ale półnagie hostessy rzucają się w oczy. Każdy próbuje uatrakcyjnić swój produkt jak może. Nie oszukujmy się, stereotypowo na tego typu imprezy jeżdżą głównie faceci. Widocznie ja, jako kobieta, nie jestem jeszcze target'em.

EvilGirl:
Pamiętam, że chyba gdzieś przeprowadzono test z kobietą, która miała oj pokaźne cycuszki i wtedy wzrok każdego pana spoczywał tylko na jednej rzeczy. Zaiste pomaga to przyciągnąć wielu graczy do gier.

MMORPG.ORG.PL: Pozwólmy puścić wodze naszej fantazji. Gdybyście mogły stworzyć grę MMO, jakby ona "wyglądała"?

KRYSTAL:
Od strony wizualnej: Świat fantasy połączony z SF (jak Cabal) z masą różnych ubrań (na miarę WoW), tworzenie postaci z AION, modele i styl ubrań z Cabal, masa interaktywnych ikon z innymi graczami (aak w Dragonice specjalne emoty dla par, trzymanie na rekach itp.).

Od strony systemu, chciałabym żeby łączył ze sobą elementy gier WoW i Cabal. Ogrom świata i fabuła Warcrafta z dynamiką i systemem walki Cabal’a byłoby naprawdę niesamowitym połączeniem.

I żeby nie ważyła 70GB.

Nieszczesna:
Może jakieś poważne MMO osadzone w historycznym średniowieczu? Na razie nie ma takiej gry i nie zanosi się na jej powstanie. Wszędzie tylko magia, elfy, smoki i laleczki biegające z dwuręcznymi mieczami.

EvilGirl:
Bardzo trudne pytanie, jednak spróbuję na nie odpowiedzieć. Moja wymarzona gra posiadałaby grafikę na Cry Engine (nie wiem czy dobrze napisałam), skile, które by zadziwiały ludzkie oko swoją barwą i kontrastem. Item shop - czyli tylko kostiumy oraz wspomagacze do exp'a. Setom mówimy Nie! Oraz system mountow i latania, taki jaki został przedstawiony w Perfect World.

MMORPG.ORG.PL: Nadchodzą naprawdę "wielkie" tytuły. Czy w którymś upatrujecie przyszłych królów MMORPG'ów, Shóoter'ów MMO lub innych?

KRYSTAL:
Odrzucając denne koreańsko-chińskie buble (no może oprócz Age of Wullin) czekam na Guild Wars 2. Oczekuję również informacji o nowym MMO Blizzarda, ale o te niesamowicie trudno.

Nieszczesna:
Nie widzę niczego ciekawego na horyzoncie. Powielane schematy przestały mnie interesować. Czekam na coś nowego.

EvilGirl:
Wypatruję jak na razie Eligium, ponieważ wydaje się być dosyć ciekawym tytułem (wiem Frogster, tylko proszę nie hejtujcie mnie) oraz T.E.R.A Online i Blade&Soul. Mam w planach zakup gier takich jak Alice Madness Return oraz TES: Skyrim

MMORPG.ORG.PL: To już koniec naszej rozmowy. Bardzo dziękuję za poświęcony czas. Chciałabyście kogoś pozdrowić lub "sprzedać" jakąś "złotą myśl" naszym czytelnikom?

KRYSTAL:
Chciałabym pozdrowić Merila z Cabal’a (mam nadzieję że to czyta) i jego niewyparzoną japkę, dzięki nim jestem w szczęśliwym związku (nigdy nie miałam okazji mu za to podziękować). Pozdrawiam również klan Sighma w S4 League oraz wszystkie osoby, które poznałam dzięki grom MMORPG.

Życzę również wszystkim mężczyznom by zaprzestali stereotypowo postrzegać kobiety. Wystarczy otworzyć oczy by wyrobić sobie własne zdanie, a nie przyjmować trolling pożeraczom czasu.

Producenci! Więcej klat na targach!

Nieszczesna:
Pozdrawiam użytkowników portalu.

EvilGirl:
Pozdrawiam SENZEi'a oraz wszystkich użytkowników MMORPG.ORG.PL.

Złota Myśl: "Nawet jeżeli coś Ci się nie udaje w grze, nie zważaj na to. Dąż swoją scieżką, a wiec, że bedzięsz dobry".

autor: KUMIKO

[by ALGAIST]

Przepraszam za moje wypowiedzi, spowodowane byly brakiem czas :/

Bardzo fajny wywiadzik. Przyjemnie się czytało. Oby więcej takich. ^^ Komix na końcu mnie dobił ;]

Świetny wywiad. Ciekawie poznać co o grach MMO sądzi płeć piękna, choć i tak 70-80% kobiecych awatarów w grach są sterowane przez mężczyzn. Komiks na końcu miażdży X3

Nie mylcie Krystal'a ze mną. To dwie inne osoby! :D;)

Nie bój się ;). A artykuł ciekawy, jak zwykle chyba. Dobrze usłyszeć, co płeć piękna sądzi o MMO. Też uwielbiam Cabala i jego muzyka na prawdę miażdży :D.

Siema Krystal :) pozdrów Notha :) ( Nolan z tej strony :P )

Bardzo fajny wywiad.Fajnie się czyta,no i porusza ciekawy temat.

"Nieszczesna: W gry MMO gram od 8 lat."

Bhahaha xD ja też :D

Przez ten komiks mało z krzesła nie spadłem xD Pozdrawiam wszystkie dziewczyny grające w mmo! Ja również zdaję sobie sprawę jak wiele ich gra w takie gry, spotkałem już wiele takich kobiet :D

Nie mylcie Krystal'a ze mną. To dwie inne osoby!

Nie Krystal'a, ale Krystal... xD Jestem kobietą, zresztą, widać po wywiadzie... Odmieniłaś to tak jakbym była mężczyzną ^^'' Krystal i Crystal to imiona kobiece, w Ameryce bardzo popularne xD

Siema Krystal pozdrów Notha ( Nolan z tej strony )

Pozdrowię, wracaj do S4 ^^ Mamy reaktywacje klanu...

@Azrael, a wyobraź sobie jeszcze że mój chłopak nauczył się jej grać na gitarze ^^ Desert Scream, muzyka z Cabal'a zawsze pozostanie moim faworytem, nie wiesz może jaki zespół to stworzył? Pamiętam że raz szukałam jakiś informacji ale nic nie znalazłam...

Gdyby ktoś miał jakieś pytania spoza wywiadu, to będę śledzić ten temat i odpowiadać :D Więc pytajcie śmiało.

Ciekawy wywiad ,moze dzieki takim tematom, mężczyżni zaczną inaczej postrzegać kobiety /dziewczyny grajace w mmo ;Pozdrawiam wszystkich użytkowników portalu mmorpg.org .

Ja też mam cichą nadzieję,że po tym wywiadzie mężczyźni zaczną nas postrzegać inaczej. To jednak tylko nadzieja bo wiem,że nadal będziemy nazywane "babami","laskami" a po zwycięstwie w PVP "dziwkami". Co do prezentów w postaci itemków a nawet zwykłych kwiatków to przyjmę chętnie (jeśli nie będą za real kasę). Nic w tym złego nie widzę bo sama rozdaję niższym lvl-om. Pozdrawiam Was dziewczyny a także Was chłopaki. Dobry wywiad!

I bardzo dobrze że kobitki grają w mmorpg. Lecz często bywa tak że facet( co dla mnie osobiście jest żałosne)podaje się za Kobitę.Miejmy nadzieję że będzie coraz mniej "Kobiet z Penisem".

No wiec tak.

W gre ktora zaproponowala Krystal z checia bym zagrala :) rowniez lubie oba tytuly chociaz w cabalu daleko nie zaszlam przez monotonie.

Jak chodzi o profity z bycia kobieta to szczeze mowiac boje sie czasem kogos zagadac.

Bedzie myslal, ze klamie i cos chce. Albo zacznie sie glupio podniecac. Albo byc nieudacznikiem ktory udaje milego po to by znac jakas laske.

No bo co kobieta tak nagle mu pisze? Moze to glupie, ale tak jest :P

Do tego to pytanie o wiek. Kurcze tak glupio mi sie robi jak spotykam 10 lat mlodszego chlopaka w grze. Moze czas na emeryture? :)

Warto tez zauwazyc, ze bynajmniej z moich doswiadczen wynika, ze kobiety rzadziej sa problematyczne. Klotnie prowadza na innym poziomie. Moze czesciej milcza po zwroceniu uwagi, co nie rowna sie obrazeniu. Czujemy sie tez niedoceniane jesli nie mamy dobrych znajomych w guild.

Oczywiscie mialam okazje poznac intrygantki, co nie bylo zbyt fajne ale to zadkosc.

No i faceci bywaja tez naiwni. Mialam okazje byc w guild z "dziewczyna" ktora klnela gorzej od facetow, kazdego obrazala, ciagle na cos naciagala. Nie moglam uwierzyc w reakcje ludzi gdy wyszlo, ze to facet. Dla mnie to bylo oczywiste.

bardzo ciekawy wywiad, jeden z nielicznych, które przykuły moje większe zainteresowanie ; ) odpowiedzi są treściwe także keep up the good work.

btw. o ile wiedziałem, że mamy Nieszczęsną, Krystal i Evil, tak nie spodziewałem się, że tyle kobiet tu - chyba trzeba wyjść z Karczmy.

Nie wiem czemu ale ten wywiad jest roznoznaczny z zapytaniem mezczyzn dlaczego graja w mmo...KObiety to jakies inne , ze nie moga grac? w l2 na wieksze clany przypada po kilka kobiet...wiec nie wiem czym to sie fascynowac:)

Odnośnie wcześniejszego artykułu, o graniu w związkach, gdzie poniekąd same panie sugerowały, że kobiety w grach mmo to już nie żaden ewenement, czy przypadkiem sam fakt tego wywiadu trochę temu nie zaprzecza? Jak dla mnie gol do własnej bramki.

No w takich MMO jak WoW, GW, L2 itp. to kobiet jest sporo, ale np. już w LoLu rzadko spotykam kobietę, a osobiście znam 2 grające ;d.

Wywiad spoko, Panie odsłaniają swoje początki przygód z MMO i doświadczenia, widać każda ma inne więc wywiad tez taki nudny nie jest. Teraz trzeba z facetami zrobić :P

Odnośnie wcześniejszego artykułu, o graniu w związkach, gdzie poniekąd same panie sugerowały, że kobiety w grach mmo to już nie żaden ewenement, czy przypadkiem sam fakt tego wywiadu trochę temu nie zaprzecza? Jak dla mnie gol do własnej bramki.

ano bo żaden ewenement, w Romie masa kobiet w samej gildii przecież, mimo to wywiad fajny.