Pytania starego nooba

https://metabattle.com/wiki/MetaBattle_Wiki
Tak trudno ogarnąć sobie Wujka Google?

Nie, nie trudno, ale czym innym jest przeczytać suchy build na stronie napisany przez profesjonalistę dla profesjonalistów, a czym innym luźna rozmowa i wymiana, a w zasadzie czerpanie z czyjejś wiedzy poprzez forum. Bardzo mi miło, że poświeciłeś swoje siły witalne, żeby mi to napisać, ale niestety muszę cię rozczarować.

1lajk

Ale czy Ty masz jakies preferencje co do klasy?
Bo ok napisze tak
Klasy mechanicznie proste: warrior, guardian (oprocz specjalizcja firebrand), necro, ranger
Klasy srednie: elementalista, guardian firebrand, engineer (z czego specka holosmith jest troche bardziej wymagajaca), revenant
Klasy trudniejsze: elementalista ze specka weaver, mesmer, thief

Kilka slow o kazdej klasie
Mesmer - trudnosc polega na mechanice stosowania klonow i iluzji aczkolwiek specka mirage jest na pewno latwiejsza i moxna by ja umiescic w klasach srednich

Thief jako jedyna klasa nie ma cooldownow w skillach 1-5 za to ma punkty inicjacji i kazdy skill z tego przedzialu kosztuje okreslona ilosc inicjacji ktora sie odbudowuje. Poza tym thief jest dosc specyficzny i zeby go dobrze ogarniac raczej trzeba miec jakies pojecie o grze bo mozna szybko pasc

Revenant - to ciezkozbrojne polaczenie wojownika z… Cholera wie czym jakims zabojca czy czyms. Skille 6-0 zalezne sa od stances/legends jaka wybierzesz (np tankowa - dwarf, czy condi dps - demon, centaur to healing itd itd)

Engineer - gadzeciarz jakies wierzyczki granaty miotacze itd. Wspomniana specka holosmith ma mechanike wchodzenia w holo mode gdzie sie nagrzewasz i im bardziej nagrzany tym wiekszy dmg zadajesz ale jak sie przegrzejesz dostajesz spore obrazenia.

Elementalista - 4 zywioly kazdy specjalizuje sie w czyms innym i sie przelaczasz miedzy nimi. Specka weaver daje mozliwosc aktywacji 2 zywiolow rownoczesnie i ma znaczeniektory jest pierwszy a ktory drugi (sporo zamieszania dla nowego nie polecam)

Warrior - typowy warrior nie ma co tu pisac prosta mechanika specjalna prosta obsluga

Guardian to taki troche warrior z wieksza iloscia skilli defensywnych. Specka firebrand daje Ci 3 tomy iw zaleznosci ktory uruchomisz dostajesz 5 nowych skilli i tak tom 1 to skille ofensywne i cc, tom 2 healing i czyszczenie kondycji a tom 3 suport

Necro to caster ktory moze przywolac miniony lub zmienic forme np w reapera fajna postac na start bo miniony robia swoja robote a zmiana formy daje nowe skille

Ranger to klasyczny koles z petem. Specka druid daje serie skilli leczacych a specka soulbeast daje mozliwosc pochloniecia duszy swojego zwierza gdzie dostajemy 3 skille charakterystyczne dla tego peta

1lajk

Skoro wszystko można znaleźć w google, to po co jest forum?
Po to żeby np jakiś Kowalski napisał to czego jeszcze w google nie ma?
Czy może po to żeby wylewać żółć i żale na innych?

@DeusNemo
Ja lubię klasy hybrydowe, defensywne i leczące - i gram takimi nawet jak są słabsze czy trudniejsze w obsłudze od innych.
Jeśli dobrze zinterpretowałem twoją wypowiedź (popraw mnie jeśli nie) to chyba nie masz specjalnych wymagań co do klasy i jej charakteru i o ile dobrze zrozumiałem, to chcesz na początek coś łatwego do solo PvE a później żeby w endgame wspinać się na wyżyny możliwości tej klasy…

To ja bym polecił… :thinking:
Kurczę… no zawsze jak polecam to według upodobań, czyli jak ktoś lubi szarżować z toporem lub mieczem - to warriora itd… A tutaj… :thinking:
Może nekromanta? nim pierwszym udało mi się wysolować trudnego bossa, a z tego co wiem, możesz w endgame “masterować” zarządzanie petami czy piaskowymi zmorami (specjalizacja Scourge)
Z tego co napisał Majki83 - pasowałyby klasy które na początku są relatywnie łatwe a później można je “upgrejdnąć” do trudniejszych specjalizacji, czyli Guardian, Elementalista lub Inżynier.
A powiedz co byś chciał robić w endgame, bo jeśli PvP to nawet z pozoru najprostszego warriora, można próbować “masterować”

Ja gram dopiero 5 tygodni, więc mało jeszcze wiem, ale mam kilka (być może mylnych) spostrzeżeń dla początkujących:

  • chyba każda klasa ma jedną broń która od razu od początku wydaje się potężna (bez specjalizacji) np u inżyniera to dwa pistolety (nawet bez bonusów do “condi damage” to pistoletami zjadasz moby solując eventy, a co dopiero z bonusami), u mesmera to dwuręczny miecz, u revenanta do MACE + TOPÓR, itd…
    inne bronie bez specjalizacji i zastosowania specjanych buildów - są sporo słabsze.
    (ale może mi się tak tylko wydaje)
  • ciekawą kwestią w GW2 jest tak zwane solowanie i levelowanie, sporo możesz zrobić sam, a w większości przypadków, np jacyś bossowie, trudniejsze eventy - to prawie zawsze po chwili pojawi się ktoś kto też będzie chciał to zrobić - w tej grze pomaganie innym jest o wiele bardziej naturalne i odruchowe niż w innych grach. Endgame i PvP - to już osobne tematy.
  • praktycznie każdą klasę możesz “zrobić” pod zasięg lub zwarcie, pod obronę lub atak, pod egoizm lub support
  • przez wiele lat jak grałem w różne gry, to przeważnie levelowanie i gra do endgame - były mniej lub bardziej nieciekawe, natomiast w Guild Wars 2 gra od początku sprawia mi frajdę i takie np levelowanie na 20-30-40 poziomie to czysta przyjemność, duży wpływ na taki stan rzeczy, ma bardzo przyjemny feeling walki oraz skalowanie + eventy (inne gry raczej dopiero w endgame robią się fajne, a i to nie zawsze) - mam tu na myśli akurat głównie walkę (czyli 95% aktywności w takich grach)
1lajk

Co do pvp to sprawa jest mega prosta gdyz zeby zagrac pvp musisz tylko postacia wyjsc z lokacji startowej (zrobic pierwsza misje ktora sie robi w kilka minut). Wiec nawet postacia z lvl1 wchodzisz do lobby pvp i automatycznie masz max lvl tam takze wybor postaci na open world raczej nie warunkowal bym ze ta jedna postacia ogramy wszystko (tzn nie mowie ze tak nie bedzie ale…) z doswiadczenia wiem a mam ponad 7 200 godzin ze z czasem jak ktos zobaczy ze elitarne specki zmieniaja zasadniczo caly gameplay postaci oraz jej miechanike (robiac z nich nowe podklasy) to ludzie zaczynaja robic alty tylko zeby sprobowac nimi zagrac. A ze np grajac jakims heavy armor klasa jak warrior jego gear mozemy przerzucic na guarda lub revenanta (ktorzy tez uzywaja heavy armor) to zrobienie i przetestowanej nowej postaci to kwestia chwili… zapytasz a co z lvlem? Jak sie gra pvp to tam z reward trackow leca tome of knowledge (pisalem Ci o tym ale moze kolega przeczyta) i wyexpienie do 80 lvl bez uzycia bossta to chwila. Tak wiem jak sie jest nowym to sie chce probowac wszytskiego ale uwierz mam 11 postaci (bylo wiecej ale kasowalem) i po pewnym czasie sam content open world tj w moim przypadku zaczyna sie ograniczac do achievementow czy ostatniego DLC. No bo ile mozna biegac i robic misje z lokacji startowych. Takze na poczatek imo warto obejrzec to i zobaczyc mniej wiecej ktora klase z czym sie je:

a potem obejrzec to:

i szczegolnie to:

Co do broni nie do konca tak jest jak napisales bo w gw2 bronie warunkuja jakie masz skille 1-5 i to ze jakas bron nie do konca jest ok do ofensywy to moze sie okazac ze jest mega w defensywie albo szybkiego przemieszczania sie jak np short bow dla thiefa. Takze to czy bron jest ok czy nie moze tez miec znaczenie sytuacyjne. Np napisales o revenancie o mace+topor a sprawdz np na nim 2x sword ktory ma zdecydowanie wiekszy burst damage i juz markowy skill sword 3 czy mozliwosc teleportu sword 5. Co wiecej rozlozenie traitow dodatkowo burstuje skille z broni czy skille 5-0 ale to juz mniejsza .

Takze @DeusNemo okresl mniej wiecej preferencje a wtedy latwiej jest nakierowac jezeli chcesz mozemy sie ustawic w grze to Ci pokaze kazda z nich.

1lajk

Dzięki pięknie za odpowiedzi. Wszystkie sobie przeanalizowałem i tworzy mi się jakiś ogólny obraz tego czym bym chciał zagrać. Myślę, że skusze się na Engineera, ponieważ przemawia do mnie jakaś taka wielostronność tej klasy. Być może to tylko moje spostrzeżenia na samym początku gry, ale po zapoznaniu się z kilkoma źródłami i Waszymi uwagami odczuwam jakąś sympatię wobec tej klasy. Jakby miał ktoś czas i chęci coś pograć to można in-game pod nazwą: Davon.4750 ewentualnie podajcie swoje nazwy to ja się odezwę jako, że gram w raczej nieregularnych godzinach. Pozdrawiam i dzięki!

No inżynier jest bardzo kombinowaną klasą i może dawać dużo radości.
A tak przy okazji, to jaki jest twój styl grania?
Masz parcie na poziom i endgame? Czy wolisz podziwiać widoki?
Jak odbębnisz jakąś krainę do już nie masz ochoty do niej wracać, czy raczej tak jak śpiewał Zbyszek Wodecki…
Jakie jest tempo twojego grania, grasz szybko czy raczej powoli?

Ja jestem człowiekiem, który nie gra w zbyt wiele gier, zwłaszcza tych z kategorii online. Zdarza się, jednak - tak jak na przykład teraz - że mam ochotę w coś mocniej pograć. Generalnie kiedy już zacznę to swój styl gry określiłbym jako “dokładny”. Chodzę wszędzie, obserwuje, patrze, analizuje nawet jakieś niewielkie pierdołki nie mające większego znaczenia. Z całą pewnością nie mam parcia na poziom czy endgame jako, że nawet teraz kiedy zacząłem grać to przez gros czasu po prostu chodzę i raczej okazjonalnie wykonując questy. Nie żeby mnie ten aspekt gry nie interesował bo umówmy, że nawet intuicyjnie można wyczuć, że o to w takich grach chodzi, ale wolę robić to kiedy dokładniej pozwiedzam sobie jakąś część mapy. Jeżeli chodzi o krainy, biomy, plansze (zwał jak zwał) to zależy od specyfiki tego konkretnego miejsca. To znaczy, że pewne podobają mi się bardziej i na pewno wrócę sobie postać na jakimś wzgórzu patrząc na zachód Słońca, który nigdy nie zachodzi. W innych przypadkach po prostu ominę i wracać nie będę. I przechodząc do ostatniego pytania to gram zdecydowanie powoli, ślamazarnie i zdecydowanie w sposób nie pasujący pod jakieś grania ze znajomymi z parciem na osiągnięcia. Jak pisałem na początku lubię się delektować grą, a nie potrafię tego robić biegnąc od punktu A do B, a potem z B do C i tak dalej.

1lajk

@Majki83
Mam już 80 poziom, możesz napisać jakie są najważniejsze rzeczy na początek do zrobienia po zdobyciu 80-tki? :face_with_monocle:

*Odblokowanie elitarnych specek (poprzez robienie hc w dodatkach)
*Rozwoj dziedzin craftu adekwatnego/adekwatnych dla naszej klasy tzn np dla warriora/revka/guarda - armorsmith + weaponsmith
*Polecam zrobic dungeony aby zaczac wdrazac sie w troszke bardziej wymagajace mechaniki
*Polecam sprobowac fralyali (tier 1 czyli od 1 do - 25 bo tam nie trzeba miec agony infuzji w itemach)
*teraz dopiero zachecam do ulozenia naszej postaci pod konkretny build bo dopiero teraz mozemy miec elitarna specke oraz eq rzadkosci exotic ktory jest zaraz przed ascended. Exotic mozesz sobie wycraftowac i/lub kupic na tp (tutaj polecam uxyc filtra zeby ustawic jakie statystyki ma miec eq)
*majac przynajmniej eq exotic mozna zaczac latac na wvw (jednak polecam wczesniej zahaczyc o pvp ponoewaz mechanicznie najblizej mu do tego trybu)
*zaczac oczywiscie dodatek heart of thorns i rozwoj mastery levela
*jezeli malo to polecam odkrywac mapy na 100% lacznie z wykonywaniem na kazdych wszystkich jumping puzzle
*po skompletowaniu eq exotic warto pomyslec wstepnie o grze we fraktalach t2 i t3 (czyli wlozenie agony infuzji w eq) i pozniej o t4 ale tu polecam juz eq ascended

@Majki83
Znowu trochę się nie zrozumieliśmy :wink:
Nie pytałem o to co można robić w grze po 80-tym poziomie, bo ja nie narzekam na brak zajęć w grze, ja mogę chodzić po krainach i mi to wystarcza.
Pytałem raczej o rzeczy które są tak jakby oczywiste do zrobienia, czyli najbardziej chyba te mastery i mount.
Inne aktywności to ja sobie stopniowo po drodze odkryje.

Bo np mam teraz taką sytuację że mam 80 poziom ale najwyższą mapę jaką “zrobiłem” to na level 50, więc przed mapami z dodatków mam jeszcze mapy z podstawki od 50 do 80 poziomu.
Z tego co napisałeś - wydaje mi się że najważniejsze na początek są te poziomy mastery i crafting (ten już powoli wbijam)

Zatem jeszcze raz poproszę o ewentualne porady w kwestii poziomów mastery i przy okazji jak już będziesz pisał, to jak tego mounta zdobyć :wink:

Tylko ze wlasnie po wbiciu 80lvl to sa takie mniej wiecej prawie rownoczesne priorytety bo oczywiscie crafting/zakup exotic gearu bedzie number one ale trzeba wiedziec z jakimi statatmi miec ten gear bo… jezeli chcemy build XX to on moze wymagac odblokowanej jakiejs elitarnej specki jezeli tak to musimy isc na mapy dodatkow gdzie taka elitke odblokowuje sie w kilkadziesiat minut no ewentualnie kilka godzin. A jezeli w ogole ktos sie nie chce bawic teraz w craft exoticu i go kupuje na TP to automatycznie zajmuje mu to chwile i pytanie zaraz co potem…
Ale mniejsza…
Pierwszego mounta zdobywasz w pierwszej misji drugiego dodatku Path of Fire -smialo mozesz ja zrobic niechronologicznie bo za duzegos spoilera to tam nie bedziesz mial.
Co do poziomow mastery sprawa wyglada tak ze sa obecnie 4 regiony jego wbijamia. Jak wcisniesz H (hero panel) to po lewej stronie masz mastery i jak wejdziesz tam to masz:
Central Tyria
HoT (wraz z LWS3)
PoF (wraz z LWS4)
Saga
I jak wejdziesz w ktorakolwiek z nich to tam masz umiejetenosci szczegolowe. Ale zeby bvylo ciekawiej np umiejetnosci z regionu central tyrii mozesz rozwijac tylko na mapach central tyrii (i analogicznie reszta).
Ale co do samego levelowania - np jestes na mapie dodatku HoT i chcesz rozwijac gliding - wiec ustawiasz sobie w tych opcjach gliding i jak sam zobaczysz ten gliding ma kilka poziomow rozwoju i kazdy kosztuje inna ilosc tych sloneczek. Wiec ustawiasz sobie ten pierwszy poziom ktory kosztuje 1 sloneczko i wbijasz exp na mapach hot. Jak pasek expa dojdzie do konca to musisz jeszcze zdobyc minimum jedno sloneczko (koloru zielonego dla regionu HoT - dostajesz za achievementy a w tym misje w story z dodatku HoT i LWS3 a takze sa rozrzucone po mapach dodatku HoT i LWS3) i wykupic ta umiejetnosc. Poi wykupieniu ustawiasz kolejna umiejetnosci i znowu zdobywasz exp.
Czyli schemat: Ustawiasz skill do zdobycia dla regionu gdzie bedziesz gral-> wbijasz exp (za misje, zabijanie, eventy…praktycznie za wszystko jest exp)-> w miedzyczasie szukasz sloneczek do wykupienia skilla-> po wbiciu expa wykupujesz skilla-> i kolejny skill

Dobra, ja to jednak jestem noob do kwadratu :slight_smile:
Wszedłem do lokacji “Dry Top” i nie wiem nawet jak przejść przez tą przepaść, inni jakoś skaczą, ale ja nie wiem jak, aż mi normalnie wstyd.

Nie wiem dokladnie o jaka przepasc chodzi ale czy przeszedles juz wszystkie misje z podstawki?
Kolejne pytanie czy widzisz na tej mapie takie male ogniki? Jak sie w nie wejdzie dostaje sie skilla zeby wysoko skakac lub przelatywac przez przeszkody?
Tutaj masz filmik jak wlasnie wyglada taki ognik i jak zmienia skille

Ja ze swojej strony Szeptunie podam Ci te linki pokazane są tam np sposób dojścia do mastery point’ strongboxów (zawieraja mastery point).
Przejrzyj achievmenty za niektóre w nagrodę sąwłasnie mastery pointy,Ja zrobiłem kilkaz z rejonu central Tyria.
Zobaczysz gdzieś Diving googles to odrazu użyj i hop do wody, Za to tez jest mastery point.Niektóre diving googles zrobisz przy okazji jumping puzzles.
Wracając do linków podają tam częssto jaki trzeba mieć poziom mounta aby w ogóle się tam dostać.

http://dulfy.net/category/gw2/


jeszcze wiki gw2 jest pomocne w wielu aspektach.
PS.Wracając do Dry Top to będziesz i tak potrzebował Springiera mounta by jeszcze dalej przejść.
Pozdrawiam i życzę miłej i efektywnej zabawy:)

Dry Top to mapa ktora powstala w Vanili i zaden mount nie jest potrzebny aby sie dostac gdziekolwiek na tej mapie. Tj wspomnialem wczesniej sa te ogniki ktore daja dodatkowe skille i one w zupelnosci wystarczaja zeby miec odkryta cala mape na 100%.

Ja polecam dokończyć fabułę z podstawki, o ile wcześniej się tego nie zrobiło -> obejrzeć jakiś porządny recap LS1 -> kupić i przejść LS2 -> HoT -> kupić i przejść LS3 -> PoF -> kupić i przejść LS4 -> kupić i przejść Icebrood Sagę.

Przepraszam, miałem jakieś zaćmienie i nie zauważyłem że na pasku mam nowe skille od tych ogników, dzięki za pomoc.

Zacząłem wbijam mastery, mam już mounta (całkiem fajnie się jeździ) i zacząłem nawet już solować niektóre world bossy…
ale…
…po raz kolejny dociera do mnie że endgame w grach MMO - nie jest dla mnie. Więc pogram jeszcze może do świąt i przestanę.

WYJAŚNIENIE:
Nie chodzi o to że Guild Wars 2 - jest kiepski. Na tle innych gier MMO - to perełka. problem tkwi we mnie, w moich potrzebach, których żadna gra nie spełnia i tyle.

A to jakiego end game chciałbys miec?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie bez przynudzania. :slight_smile:
Ale skoro Cię to ciekawi, a byłeś tak bardzo pomocny w tym temacie, to okazałbym sporą niewdzięczność - nie udzielając odpowiedzi.

Powtórzę jeszcze raz, że to mój problem, bo Guild Wars 2 i tak jest lepsze dla mnie od innych znanych mi gier MMO.
Generalnie chodzi o to że lubię ideę gier sandboxowych - które z założenia dają graczom ogromną swobodę. Niestety tak się składa że wszystkie sandboxowe gry jakie znam - polegają na groteskowym PvP gdzie każdy tłucze każdego, jeśli nie dla zysku to profilaktycznie, a jakiekolwiek granie solo - jest odmianą masochizmu.

Guild Wars 2 - jest grą typu “theme park” - za którym nie przepadam, ale na początku gry, liczy się głównie EXP poziomu i jedna waluta, a dzięki skalowaniu, mogę sobie wmawiać że to sandbox i np jeśli mam ochotę to mogę sobie łazić po Queensdale do 80 poziomu. Niestety później przychodzi endgame i gra coraz mocniej zmusza do tego żeby robić coraz bardziej konkretne rzeczy w coraz bardziej sprecyzowanych miejscach i stosunkowo swobodny kaftan, zaczyna uciskać moją grzeszną duszę.

Ale tak poza tym, to gra spoko - chyba dam radę dotrwać do zimowego eventu. :wink: